ZIŅAS

Aicinām atbalstīt jaunos kino profesionāļus: top deviņas LKA studentu īsfilmas

06.04.2023

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) bakalaura studiju programmas “Audiovizuālā māksla” 2. un 3. kursa studenti sākuši darbu pie īsfilmu izstrādes, solot skatītājiem deviņas īsmetrāžas spēlfilmas, kas atspoguļos jauniešiem aktuālas, sāpīgas un mīļas tēmas plašā žanru amplitūdā. 

Lai palīdzētu tapt mākslai, LKA studenti aicina atbalstīt filmu veidošanas procesu, veicot ziedojumu uz Latvijas Kultūras akadēmijas ziedojumu kontu LV15TREL9220512011000, maksājuma uzdevumā norādot “STUDENTU FILMĀM”. Finansiālais atbalsts tiks izmantots katras filmas specifiskajiem mērķiem, lai segtu dažādos izdevumus, kas rodas veidojot īsfilmas. Filmu uzņemšana notiks laikā no 2023. gada aprīlim līdz jūnijam. Visiem ziedotājiem tiks izteikta pateicība, ievietojot to vārdus filmu titros. Pret ziedojumu būs iespēja arī saņemt ielūgumu uz speciālu filmu seansu pēc to iznākšanas (rakstot e-pastu ar tekstu “Gribu uz seansu” uz lkaavmprod2021@sarakste.lv). Ziedojumu vākšana norisinās līdz 30. maijam!

 

Vairāk par iecerētajām filmām:

Jaunības experti

pieaugšanas stāsts

režisore Betija Zvejniece, operators Aivars Šaicāns, montāžas režisors Jēkabs Okonovs, producente Līva Vernere,

Pieci divdesmitgadnieki, tiecoties pēc autentiskas dzīves, vasaras sākumā izlemj ievākties grāmatu pilnā lauku mājā. Jauno cilvēku bezrūpība un nenobriedušie raksturi veido sadursmes ar romantizētajām idejām - bēgot no realitātes, viņi tai uzskrien, līdz sapņi neizbēgami sagrūst.

Režisore: “Svarīgi, ka filma top šobrīd, kad mēs, visi filmas veidotāji, esam šajā dzīves posmā, par kuru vēlamies runāt, tādējādi savā ziņā to dokumentējot, ievietojot filmā vairākus realitātē balstītus elementus un pieredzes (...). Vēlamies runāt par to, ko tiešām pazīstam. (...) Mums šķiet, ka šobrīd izdzīvojam skaistāko savas dzīves laiku.”

 

Mana bērnības ķermeņa atzīšanās

drāma

režisore Emīlija Karetņikova, operatore Santa Helēna Pēdele

Bikla un atklāta septiņpadsmitgadīga meitene dodas uz vasaras nometni, kurā iejūtas lēnāk nekā pārējie, tāpēc jūtas gandarīta, kad viens no grupas līderiem-pieaugušajiem viņu draudzīgi tajā ievirza. Tomēr šķietami nevainīgā emocionālās saiknes veidošana ir vien metode, lai grupas līderis apmierinātu savas vēlmes.

Režisores vārdiem: “Šī īsfilma balstīta dokumentālos notikumos (...). Tā ir intīmu atmiņu kolāža, kurā [vēlos] pētīt, kurā brīdī tiek šķērsotas robežas un kā izpaužas grūmings. (...) [Uzskatu], ka vienīgais veids, kā varam pasargāt citas meitenes [no seksuālās vardarbības un īpaši grūminga], ir (...) [dot] iespēju runāt vardarbības upuriem, nebaidoties no sabiedrības nosodījuma un pārstājot izjust kaunu par pāri nodarījumu. Tieši klusēšana ļauj šādiem stāstiem atkārtoties (...).”

 

Pazudušo mantu birojs

komēdija

režisors Edvards Mikāls, operators Kaspars Sarnovskis, producente Katrīna Karple

Ludis attopas liftā bez jebkādām atmiņām. Informatīvs video paskaidro - viņš ir miris un ceļā uz pēcnāves uzgaidāmo telpu, kur pavadīs laiku, līdz izgaisīs pēdējā ar viņu saistītā atmiņa. Jautrais solījums, ka “nav pamata satraukumam!”, liek sevi apšaubīt, kad no telpas cenšas izbēgt vienīgais ceļabiedrs - Edīte.

 

Sveši mežā

psiholoģiskā drāma

režisore Anete Dance, operators Edgars Jānis Kalniņš, producente Elizabete Junga-Totengode

“Sveši Mežā” ir īsmetrāžas spēles filma, kas stāsta par svešiniekiem — Madaru (24) un Gati (27), kuri, dažādu iemeslu vadīti, cenšas nokļūt pie kopīga paziņas, taču, izvēloties īsāko ceļu cauri mežam, varoņi saskaras ar neplānotiem sarežģījumiem un pārdzīvojumiem.

Filmas veidotāji: “Daba un mežs ir gan fons, gan trešais varonis filmā.”

 

Ziemeļpols

laikmetīga pasaka

režisors Roberts Vanags, producente Nikola Ozola, operatore Anna Konovalova

Jaunais tehno mūziķis un saldējuma pārdevējs Maksis pirms kāpšanas uz skatuves dodas introspektīvā ceļojumā - kur līdz šim dominējusi nepašpārliecinātība, bailes un vientulības sarga Aleksa saltā klātbūtne, tur jaunietis pēkšņi sastop burvīgo kora diriģenti Helēnu, kura ne tikai spēj pasargāt Maksi no Alekša vajāšanas, bet arī palīdz atgūt pārliecību par saviem spēkiem.

No veidotājiem: “Arvien pieaugošs skaits jauniešu ikdienā izjūt vientulību un trauksmi. Filma “Ziemeļpols” aplūko šīs sajūtas caur jauna mākslinieka skatpunktu (...). Meklējot atbildi uz jautājumu “Vai Tu esi gatavs?”, filma atspoguļo risku nonākt galējībās - izvairīties no jebkura izaicinājuma vai neprātīgi doties pretim kādam mērķim.”

 

Brūces paraugs

attiecību drāma/pieaugšanas stāsts

Režisore Renāte Saulīte, producente Emīlija Mikalauska, operators inscenētājs Arvis Belovs, montāžas režisors Mārcis Pārups

Anete dzīvo pie vecākiem laukos, taču sapņo pārvākties uz Rīgu. Viens no iemesliem - vecāku līdzatkarība. Anete to nesaprot, turklāt vecāku strīdi kļūst arvien neizturamāki. Aizkaitināta, Anete Ziemassvētku vakarā nosūdz mātes neuzticību tēvam, kas noved līdz fiziskai vardarbībai pret māti. Cenšoties atturēt tēvu no braukšanas dzērumā, viņa saskata retu izdevību bēgt.

 

Pagaidām

ciešanu komēdija

Režisore Amanda Grīnberga, operators Kārlis Bergs, producente Katrīna Karple, montāžas režisore Līna Brauna

Jaunais pāris Laura un Gustavs ir iestrēguši savās attiecībās. Neviennozīmīgas jūtas ikdienas pieradums liedz šķirties. Kopīgais dzīvoklis 8 epizodēs top par dīvainu slazdu starp bijušo un nākošo, starp attiecībām un šķiršanos, kurā katrs cenšas atrast savu vietu.

 

Pazudušais tēvs

kļūdu komēdija

Režisors Aleksandrs Aleksandrovs, operators Krišjānis Kārlis Kupčs, producente Monta Masaļska, montāžas režisors Mārcis Pauls Pārups

Dēlam rodas aizdomas, ka viņa krievvalodīgais tēvs gatavojas pievienoties separātistu grupējumam. Kopā ar draugu viņi izlemj nozagt tēva ieroci, lai novērstu iespējamu asinsizliešanu… Taču viss nenoris, kā iecerēts.

 

Slima suņa murgi

absurda komēdija

Režisore Ķīna Tabaka, producente Elza Siliņa, operators Emīls Spuņģis

Dzejnieks Reksis pēc jaunības autoavārijas paliek paralizēts. Tagad Reksim ir gandrīz 50 gadu. Viņa vienīgais tuvais cilvēks ir māte, kas par spīti savam vecumam un kaitēm strādā un apkopj dēlu. Reksis, par spīti savam statiskajam stāvoklim, izjūt ļoti kustīgu un neticamu pasauli, kurā nebeidzamas sāpes sajaucas ar džezu, izfantazētām iekāres ainām un centieniem rast mieru.

Filmas režisore komentē: “Slima suņa murgi uzglezno traģisku ikdienu caur krāsām, smiekliem un mūziku. Šī īsfilma reflektē par cilvēka uztveri un to, kā, neskatoties uz apstākļiem, ikkatram ir pieeja baudai."

 

Paldies, ka atbalsti kultūru!

Saite uz filmu ieskatu: https://vimeo.com/814218904