ZIŅAS

Attālinātā video ceremonijā pasniegs Izcilības balvas kultūrā

21.12.2020

Video tiešraides ceremonijā, kas 21. decembra plkst. 18.00 notiks Kultūras ministrijas (KM) tīmekļvietnē un "Delfi" tiešraidē, tiks sveikti "Izcilības balvas kultūrā" 2020. gada laureāti. Šogad īpašais apbalvojums par izciliem starptautiskiem sasniegumiem tiks pasniegts jau septīto reizi.

"Izcilības balvas kultūrā piešķiršanas mērķis ir izteikt Latvijas valsts atzinību par izciliem starptautiska mēroga sasniegumiem kultūrā, kas devuši būtisku ieguldījumu Latvijas kultūras vērtību popularizēšanā, veicinājuši pozitīvu Latvijas tēlu, cēluši Latvijas prestižu pasaulē un kultūras vērtību Latvijas sabiedrībā," atgādina kultūras ministrs Nauris Puntulis, uzsverot, ka katrs laureāts saņems apbalvojumu, t.sk. 7 000 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Turpinot tradīciju, Izcilības balvas kultūrā ceremoniju katru gadu organizē viena no mākslas augstskolām. Balvas pasniegšanu video formātā šogad veidojusi Latvijas Kultūras akadēmija, video radošās komandas kodolu veido scenārija autore un režisore Krista Burāne, operators Valdis Celmiņš, māksliniece Pamela Butāne un muzikālo aranžiju autors Jēkabs Nīmanis. Sarunas ar Izcilības balvas kultūrā laureātiem video pastaigā vada dzejnieks un mūziķis Kirils Vilhelms Ēcis.

Radošās komandas mērķis bija šajā dīvainajā un sarežģītajā laikā balvas laureātiem radīt priecīga piedzīvojuma pilnu notikumu. Lai arī balva tiek pasniegta par izciliem starptautiskiem sasniegumiem, tomēr laureātu idejas, dzīves un piederības sajūta ir cieši saistīta ar Latviju un Rīgu. Balvas pasniegšanas notikums atklāj laureātu personības viņu izvēlētās izcilību raksturojošās vidēs, kā arī iesaista spēlē ar balvu pasniedzējiem.

Kultūras ministrijas apbalvojums īsā laikā iemantojis popularitāti, īpaši pēdējos divus gadus padarot izvērtēšanas darbu visnotaļ saspringtu – 2018. gadā un pērn aicinājumam izvirzīt pretendentus atsaucies plašs pieteicēju loks un trīs balvas ieguvējus bija jāizvēlas no 24 pieteikumiem; Covid-19 pandēmijas apstākļos šogad nācās izvēlēties no 13 pretendentiem, kas pārstāvēja šādas nozares: mūziku, literatūru / grāmatniecību, kino, muzeju nozari un kultūras mantojumu, dizainu, dejas nozari, teātri un vizuālo mākslu.

Kandidātu pieteikumus apbalvojumam izvirzīja KM pārraudzībā esošās institūcijas, nozaru konsultatīvās padomes, nevalstiskās organizācijas, tostarp pašvaldības. Iesniegtos pieteikumus, atbilstoši apbalvojuma nolikumā noteiktajam, izvērtēja Latvijas Nacionālā kultūras padome un apstiprināja kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Uz Izcilības balvu kultūrā var pretendēt, ja iegūts apbalvojums starptautiskos un profesionāli prestižos konkursos, festivālos un citos profesionāla novērtējuma pasākumos kultūras jomā; ja Latvijas mākslinieku vai kolektīvu veikums, piemēram, viesizrādes, izstādes un citi pasākumi, guvis plašu rezonansi ārzemēs, veicinājis Latvijas prestižu pasaulē un kultūras vērtības apziņu Latvijas sabiedrībā, kā arī tad, ja veikums piesaistījis plašu starptautisku uzmanību un radījis rezonansi pasaulē, veicinot Latvijas un ārvalstu kultūras telpu sadarbību un mijiedarbību.

Kultūras ministrijas apbalvojums - Izcilības balva kultūrā - tika iedibināta 2014. gadā. Kā 2020. gada laureāti tiek apbalvoti platforma “Latvian Literature,” Latvijas jaunā teātra institūta ilggadējā direktore Gundega Laiviņa un operdziedātāja Marina Rebeka.