Drosmīgi fiksēt mūsu laiku: “Patriarha rudens” filmu skatē izrādīs jauno audiovizuālās mākslas profesionāļu filmas
30 septembrī plkst. 19.00 kinoteātrī “Forum Cinemas”, Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) skatuves un audiovizuālās mākslas festivāla “Patriarha rudens” laikā, skatītājiem tiks piedāvāta jauno audiovizuālās mākslas profesionāļu filmu skate, ļaujot iepazīties ar mākslinieciski spēcīgākajiem studentu darbiem, kas tapuši 2023. gadā. Skates filmas vieno negaidīti veidi, kā autori palūkojas uz dažādu kolektīvās un personīgās pagātnes mantojumu, caur to reflektējot par šodienas pasauli sev apkārt.
“Šogad festivālā lielāko uzsvaru liekam uz meistarklasēm studentiem un radošo kopsadarbību. Tomēr programmā esam iekļāvuši arī vairākas teātra un laikmetīgās dejas izrādes, kā arī LKA Nacionālās filmu skolas filmu skati. Skatē varēs novērtēt pagājušā gada mākslinieciski spēcīgākos studentu darbus, kurus var raksturot ar vārdiem “laikmeta fiksācija” un “iztēles drosme”. Tā ir vēlme un spēja augstvērtīgā mākslinieciskā kodā runāt par laiku, kurā dzīvojam, vienlaikus iekļaujot sevi, jaunu cilvēku, mūsdienu ne tik priecīgajā sociālajā ainavā. Autori piedāvā poētisku spēles un dokumentālo skatījumu uz lietām, kas ir svarīgas ne tikai viņiem pašiem, bet visai sabiedrībai. Filmu skates kontekstā centīsimies arī savest kopā jaunos filmu veidotājus ar jau esošajiem kino profesionāļiem, tādējādi veicinot arī turpmāku nozares kvalitatīvo ataudzi,” filmu skati raksturo LKA rektors Dāvis Sīmanis.
Filmu skates programmā iekļautas piecas filmas: “Kur saulīte nakti guļ?” (rež. Ildze Felsberga), “Vērotājs” (rež. Arnis Kalniņš), “žļurga” (rež. Jēvars Šokāns), “Blaumaņa sievietes” (rež. Daniils Silovs) un “Es klauvēšu, tu runā!” (rež. Līva Klepere).
Režisores Ildzes Felsbergas mitoloģiskā komēdija "Kur saulīte nakti guļ?" 14 epizožu garumā pēta, kā mēs piepildām savas dzīves ar rituālām darbībām tiešā un pārnestā nozīmē. Režisora Arņa Kalniņa dokumentāla portretfilmā “Vērotājs” atspoguļo fotogrāfa Jura Kalniņa darbību padomju laikā un mūsdienās, kā arī meklē sasaistes punktus starp šiem diviem dažādajiem režīmiem, sniedzot biogrāfisku, faktoloģisku un māksliniecisku ieskatu Jura Kalniņa dzīvē un pasaules uztverē. Drāmas “žļurga” (rež. Jēvars Šokāns) uzmanības centrā ir divi nejauši satikušies puiši, kuri izpratni par pasauli un draudzību meklē pilsētas trokšņos, skaņās un viens otrā, tādējādi piešķirot krāsas pelēkajai Rīgas žļurgai. Drāma “Blaumaņa sievietes” (režisors Daniils Silovs) uzņemta pēc Rūdolfa Blaumaņa noveļu “Salna pavasarī”, “Purva bridējs”, “Raudupiete” un stāstu “Laimes klēpī”, “Spijēnos” motīviem. Visus piecus darbus vieno spilgti un spēcīgi sieviešu tēli – katra ar savu sarežģīto likteni. Kā arī režisores Līvas Kleperes dokumentālā eseja “Es klauvēšu, tu runā!”, kurā režisore un operators dokumentē Rietumnorvēģijas ainavas un ceļā sastaptos cilvēkus, savukārt, pāra sarunas garos mašīnas braucienos pa kalnu ainavām aktualizē filmas tapšanu un tās ietekmi uz abu attiecībām.
Biļetes uz filmu skati iespējams iegādāties https://ticketshop.lv/ (EUR 6.00).
Ar festivāla “Patriarha rudens” programmu, norises vietām, laikiem un aktuālāko informāciju interesenti ir aicināti iepazīties festivāla Facebook lapā https://www.facebook.com/PatriarhaRudens/, LKA Teātra mājas “Zirgu pasts” mājaslapā http://www.zirgupasts.net/ un Latvijas Kultūras akadēmijas mājas lapā: https://www.lka.edu.lv/lv/aktuali/jaunumi/piecpadsmita-jauno-makslinieku-festivala-patriarha-rudens-fokusa-teatra-un-personiskas-pieredzes-parradisana/