ZIŅAS

Festivāla “Patriarha rudens” laikā LKA mākslinieciskās jaunrades specializāciju studentiem notiek daudzveidīgas meistarklases

30.09.2024

Skatuves un audiovizuālās mākslas festivāla “Patriarha rudens” laikā no 30. septembra līdz 4. oktobrim Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) bakalaura un maģistra mākslinieciskās jaunrades specializāciju studentiem notiek deviņas dažādas meistarklases, kuras vada Latvijas un ārvalstu teātra, kino un dejas profesionāļi. Astoņas LKA rīkotās meistarklases norit ar Valsts kultūrkapitāla fonda un ERASMUS+ programmas finansējumu, savukārt viena – sadarbībā ar Latvijas Leļļu teātri tā 80 gadu jubilejas pasākumu cikla ietvaros.  

Teātra režisore, dramaturģe Laura Kutkaite (Laura Kutkaitė, Lietuva) meistarklasē “Bauda kā radošs instruments” aicinās dalībniekus, apvienojot improvizācijas vingrinājumus un dokumentālo stāstījumu, izpētīt baudas reprezentācijas robežas. Meistarklasē būs iespējams izzināt, kādas baudas un iekāres izpausmes pastāv pasaulē ap mums un kā tās reprezentācija var kļūt par radošu instrumentu un vēlāk  par mākslas darbu. Meistarklases pamata auditorija – “Drāmas un teksta studiju” studējošie. 

Meistarklasē “Autobiogrāfiskas pieredzes pārveidošana dramaturģiskā tekstā” dramaturģe un rakstniece Rasa Bugavičute-Pēce dalīsies pieredzē, kuru ieguvusi, radot savas biogrāfiskās un autobiogrāfiskās lugas, jo ar dzīves pieredzes uzkrāšanu un apzināšanu vien nepietiek, lai radītu lugu, kas izkāpj ārpus jūtināšanās par savu unikālo pieredzi. Vēl nepieciešamas dramaturģiskās zināšanas un prasmes, kā arī spēja uz visu paskatīties no drošas distances. Meistarklases pamata auditorija – “Drāmas un teksta studiju” un režijas studenti. 

Aktieris Toms Liepājnieks meistarklasē “S. Meisnera aktiermeistarības tehnika: Ievads. Iztirzājums. Nobeiguma nebūs…” kopā ar studentiem pievērsīsies Sanforda Meisnera aktiermeistarības tehnikai un tam, ko nozīmē being present, being in the moment jeb būt klātesošam. Meistarklase pamatā paredzēta aktiermākslas studentiem. 

Teātra un cirka mākslas pasniedzēja Adela Kratočvilova (Adéla Kratochvílová, Čehija) meistarklasē “Cirka mākslas prasmes un prezentācija” studentus iepazīstinās ar žonglēšanas tehnikām, pāru akrobātikas un citu cirka prasmju pamatiem. Meistarklase pamatā paredzēta aktiermākslas studentiem. 

Studentiem, kuri piedalīsies režisora Jāka Kilmi (Jaak Kilmi, Igaunija) meistarklasē “Atgriezies pagātnē”, būs iespēja atgriezties kādā nozīmīgā vai traumatiskā savas dzīves brīdī un radīt šajā pieredzē balstītu filmas ainu. Kāpēc gan šo uzdevumu neuztvert kā rotaļīgu terapiju, kuras laikā iespējams no jauna izdzīvot kādu situāciju, atrodot tai risinājumu un rodot mieru sevī vai noslēdzot mieru ar citiem, kas iesaistīti šajā situācijā. Šī būs starpdisciplināra meistarklase, kurā aicināti piedalīties gan režijas un operatora mākslas specializācijas, gan aktiermākslas studenti. 

Meistarklasē “Lokācija kā kino pamatelements” kinorežisors Jānis Ābele stāstīs, kā lokācija var kardināli ietekmēt un izmainīt ainas vai pat visas filmas noskaņu, stilu un mākslinieciskos risinājumus. Atsevišķos gadījumos lokācija var kļūt pat par filmas sākotni. Savukārt režisors Uģis Olte meistarklasē “Lokālie avoti un kino” nolēmis piedāvāt padziļinātu gadījuma izpēti par vairākiem saviem darbiem, kuru saknes aug ļoti, ļoti tuvu vietai, kurā režisors atrodas – gan psihloģiskā realitātē, gan fiziskajā pasaulē. Režisors izklāstīs ceļu, kā šos lokālos resursus rakt un pārstrādāt, kā arī parūpēsies, lai katrs dalībnieks meistarklasi pamet ar vismaz vienu oriģinālu un ļoti lokālu ideju. Abas šīs meistarklases paredzētas visu programmas “Audiovizuālā māksla” specializāciju studentiem. 

Horeogrāfs Marts Kangro (Mart Kangro, Igaunija) savu meistarklasi “Darbs ar klātbūtni” veltījis spējai būt klātesošam uz skatuves –  kā pieņemt lēmumus “mirklī” –, radot kustību, runu vai strādājot ar telpu kopumā, gan improvizējot vienam, gan kopā ar partneri, gan grupās, kā arī mijiedarbībā ar auditoriju. Meistarklases mērķauditorija ir laikmetīgās dejas bakalaura un maģistra studenti. 

Savukārt meistarklase “Koprades un objektu teātra dramaturģija” norisinās sadarbībā ar Latvijas Leļļu teātri. Dramaturģe Sodja Zupanca-Lotkere (Sodja Zupanc-Lotker, Čehija) savā darbnīcā fokusējas uz dialoga iespējamības radīšanu izrādes veidošanas procesā – ne tikai starp cilvēkiem, bet arī starp cilvēkiem un materiāliem. Šeit mākslinieks nav idejas nesējs, bet gan cilvēks, kas rada saistībā un kopā ar citiem, lietām un apkārtējo realitāti. Dalībnieki tiks iepazīstināti ar koprades dramaturģijas pamata stratēģijām: materiāla uzklausīšana un potenciāls, sadarbības domāšana, domāšana darot un citām.