Laikmetīgā teātra režijas meistardarbnīcas Latvijas Kultūras akadēmijā
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) radošo programmu studentiem vairāku meistardarbnīcu ciklā bija iespēja iepazīt dažādas teātra režijas metodes divu pieredzējušu nozares profesionāļu, teātra režisoru Regnāra Vaivara un Valtera Sīļa, vadībā.
Meistardarbnīcu cikla vadītāji kopā ar studējošajiem analizēja un praktiskos, radošos uzdevumos izmēģināja dažādas pieejas teātra režijā. Sadarbībā Valteru Sīli “Dramatiskā teātra režijas mākslas” 3. kursa studenti iepazina dokumentālā teātra metodes, darbnīcu rezultātā tapa arī nelielas radošas skices. Studente, teātra režisore Nellija Spūle stāsta, ka “Valtera Sīļa meistarklase bija ārkārtīgi vērtīga pieredze. Es režiju mācos tikai divarpus gadus, taču jau šajā īsajā laikā, izrādās, bija izveidojies jūtami šaurs priekšstats par šīs profesijas iespējām. Mēs tiekam veikli pieradināti pie darba, balstoties dramaturģiskā materiālā. Valtera Sīļa meistarklase paplašināja skatu uz režisora profesijas neizsmeļamajām materiāla iespējām, kas izklausās pašsaprotami, taču tā nav. Veidot darbu, paralēli radot arī pašu materiālu, ir pavisam citādi, nekā strādājot pēc konkrētas lugas. Ļoti vērtīga pieredze.”
Savukārt ar maģistra studiju programmas “Audiovizuālā un skatuves māksla” teātra jomas studentiem Valters Sīlis izmēģināja improvizāciju kā metodi izrādes satura veidošanā, rosinot domāt par apstākļiem, kādi jārada, lai rastos spontānas idejas, par uzdevumiem aktieriem, kas iedvesmo improvizācijai, un par to, kā izmantot improvizācijā radīto materiālu, lai tas veidotu dramaturģiju darbam, ko iespējams atkārtot. Darbnīcas noslēgumā aktieri un režisori demonstrēja improvizācijas rezultātā izveidotu dialogu sērijas.
Režisors Regnārs Vaivars ar maģistrantiem tikās jau otro reizi, attīstot iepriekšējā semestra meistardarbnīcā iesāktās tēmas par režisora autorību, darbu ar dramaturģisko materiālu un režijas izteiksmes līdzekļu atlasi radošās ieceres precīzai īstenošanai. Sadarbību ar Regnāru Vaivaru komentē studente, teātra režisore Endīne Bērziņa: “Meistarklase bija par mākslinieka personīgās tēmas izraudzīšanos jebkurā eksistējošā dramaturģiskā materiālā un metodēm, kā to atklāt praktiskajā darbībā. Strādājot ar Ibsena lugu "Spoki", atklājām, ka, izmantojot vienu un to pašu materiālu, katrs var runāt par to, kas viņam šobrīd ir svarīgs. Draudzīgā gaisotnē dalījāmies ar pārdomām un idejām un mēģinājām tās attīstīt.”
Meistardarbnīcas Latvijas Kultūras akadēmijā tiek īstenotas ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.