ZIŅAS

LKA aicina iepazīt karjeras iespēju daudzveidību kultūrā ēnošanas pasākumā “Absolventam pa pēdām”

20.03.2024

4. aprīlī Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) vidusskolēniem ļaus atklāt daudzveidīgās karjeras iespējas kultūrā un radošajās industrijās, aicinot pavadīt dienu ar LKA absolventiem viņu darba vietās un izzinot vairāk par viņu izvēlēto profesiju specifiku. Jauniešiem būs iespēja iepazīties ar profesijām, kas saistās ar projektu vadību, mediju industriju, mākslu, kultūras menedžmentu, mārketingu un komunikāciju, audiovizuālo mākslu, kā arī izglītības un kultūras mantojuma nozarēm.

Pieteikties dalībai LKA organizētajā ēnošanas pasākumā “Absolventam pa pēdām” iespējams, aizpildot tiešsaistes pieteikuma formu līdz 26. marta plkst. 23.59

Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, VSIA “Rīgas cirks”, filmu studijas “Mistrus Media” un “Studija Lokomotīve”, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, “TV3 Group Latvia”, Tallinas ielas kvartāls, mākslas muzejs “Rīgas Birža”, Laikmetīgās mākslas centrs KIM?, Rīgas Valsts 3.ģimnāzija un biedrība “Ascendum” ir tikai dažas no organizācijām, kurās strādā LKA absolventi un kas pasākumā “Absolventam pa pēdām” vērs durvis jauniešiem, kuri apsver savu karjeru saistīt ar kultūras un radošo sektoru.

Projektu un institūciju vadībā un menedžmentā darbojas daudzi LKA absolventi, un tie joprojām ir atslēgas vārdi, kas piesaista daudzus jauniešus, domājot par profesionālajiem izaicinājumiem radošajā sektorā. Kā norit projektu vadība Baltijas vadošajā mediju grupā “TV3 Group Latvia”, atklās Laura Diāna Sebre Baltiņa, kura strādājusi ar tādiem projektiem kā “Balss maskā” un “Ārpus zonas: Polārais loks”. Savukārt biedrības “Ascendum”sadarbības projektu vadītājs Žulijens Nuhums Kulibali iepazīstinās, kā notiek projektu vadība nevalstiskā organizācijā un ar kādiem izaicinājumiem nākas saskarties, īstenojot kultūras projektus. Tallinas ielas kvartāls ir kļuvis par nozīmīgu radošo kvartālu Rīgā, ko iecienījuši jaunieši un kas piedāvā plašu un daudzveidīgu kultūras programmu. Ēnošanas pasākumā kvartāla vadītāja Anda Vaičekone atklās, kādi ir viņas pienākumi, ikdienā rūpējoties par jauna, mūsdienīga un populāra kvartāla kultūras dzīvi.

Dejas nozarē darbojas liels skaits LKA “Laikmetīgās dejas mākslas” absolventu, šobrīd pasniedzēju Olgas Žitluhinas un Ramonas Galkinas vadībā darbu pie savām diplomdarbu izrādēm ir sākusi jau septītā dejotāju paaudze. Ēnošanas pasākumā iepazīt horeogrāfa karjeras iespējas un profesionālo ikdienu piedāvās divas absolventes – Agate Bankava un Liene Grava. Abas horeogrāfes aicinās jauniešus piedalīties mēģinājumu procesā pie izrādēm, ko šobrīd veido. Lienes Gravas vadībā jauniešiem būs iespēja Hanzas peronā piedzīvot izrādes “Pāru terapija“ ģenerālmēģinājumu un sarunās ar Lieni uzzināt visu sev interesējošo par karjeras iespējām dejas nozarē.

Ēnošanas pasākuma ietvaros jauniešiem būs unikāla iespēja iepazīties ar komandu, kas administrē kultūrizglītības programmu “Latvijas skola soma” – programmas vadītāju Aiju Tūnu, eksperti komunikācijas jautājumos Ingu Biku, eksperti administratīvajos jautājumos Sabīni Ozolu un ekspertu satura un metodikas jautājumos Aleksandru Kabakovu. Jauniešiem būs iespēja uzzināt, ko nozīmē koordinēt un īstenot komplekso, starpdisciplināro kultūrizglītības programmu, kas katru mācību semestri aptver vairāk nekā 230 000 Latvijas bērnu un jauniešu, sniedzot viņiem iespēju sastapt kultūru.

Ieskatu audiovizuālās mākslas producenta profesijā sniegs “Studija Lokomotīve” producentsDominiks Jarmakovičs, kurš parādīs, kā darbojas kino radošā komanda un kāda loma šajos procesos ir producentam. Savukārt studijas “Mistrus Media”producente Anete Ruperte ļaus jauniešiem piedzīvot gatavošanos filmas “Marijas klusums” nacionālajai pirmizrādei kinoteātrī “Splendid Palace”. Ne tikai par producenta, bet arī režisora un pasniedzēja profesiju pastāstīs Matīss Kaža, aicinot paviesoties LKA Nacionālajā filmu skolā. Matīss kinoizglītību ieguvis Ņujorkā un Latvijā, pēdējos gados ir viens no ražīgākajiem pašmāju kino autoriem. 2017.gadā viņš debitējis ar starptautiski godalgoto dokumentālo filmu „Vienu biļeti, lūdzu!”. Pazīstams arī ar vienā kadrā uzņemtajām komēdijām „Ūdens garša” un „Kino un mēs”, kā arī filmām „Wild East. Kur vedīs ceļš”, “Ūdens garša” un “Neona pavasaris”.

Darbu izglītība jomā ir izvēlējušies daudzi LKA absolventi un kā dažādu priekšmetu skolotāji strādā skolās visā Latvijā. Elizabete Elīza Rudziša LKA ir absolvējusi bakalaura studijas “Starpkultūru sakari” un šobrīd izmanto savas vācu valodas zināšanas, lai Rīgas Valsts 3.ģimnāzijā mācītu skolēniem vācu valodu. Paralēli skolotājas darbam Elīza piedalās pusaudžu motivācijas programmas “MOT” ieviešanā Latvijas skolās.

Ēnošanas pasākuma ietvaros jauniešiem tiks atklātas arī karjeras iespējas, ko piedāvā mākslas nozare. Mākslas muzeja “Rīgas Birža” izglītības programmu kuratore Ieva Velberga attīsta un vada izglītības un kultūras programmas, organizē un vada ekskursijas un nodarbības aktuālajās izstādēs un koordinē izglītojošus un reprezentatīvus pasākumus. Ēnošanās pasākumā Ieva ļaus jauniešiem ieraudzīt muzeju no citas puses, parādot, kā notiek procesi, ko ikdienā apmeklētājs neredz.

Šobrīd darba tirgū ir liels pieprasījums pēc mārketinga un komunikācijas speciālistiem, un arī daudzi no LKA absolventiem izvēlas veidot karjeru šajās jomās. Laikmetīgās mākslas centra KIM? komunikācijas un izglītības vadītāja Austra Stupele ēnošanas pasākumā iepazīstinās ar sava darba specifiku, asistējot izstāžu norisē, rūpējoties par laikmetīgās mākslas notikumu publicitāti un komunikāciju, kā arī piedaloties izglītības darbā un projektu īstenošanā. Kā komunikācijas un mārketinga procesi tiek plānoti un vadīti Rīgas cirkā, kas ir multifunkcionāls un tradīcijām bagāts mākslas centrs, atklās mārketinga un pārdošanas vadītāja Renāte Saulīte, kuras ikdienas pienākumos ietilpst komunikācija ar sadarbības partneriem, projektu vadīšana un koordinēšana. Savukārt Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas vecākā referente Zanda Zelma Lece jauniešiem parādīs ministrijas Komunikācijas grupas darba ikdienu, īstenojot visa veida ministrijas ārējo komunikāciju, mediju monitoringu un publisko diplomātiju.

LKA ēnošanas pasākuma “Absolventam pa pēdām” mērķis ir piedāvāt skolēniem, studentiem un citiem interesentiem dažādas aktivitātes, kas ļautu uzzināt vairāk par karjeru kultūras un radošajā sektorā, radot pilnīgāku izpratni par to, kādas ir nepieciešamās zināšanas, prasmes un kompetences, lai tajā darbotos, kā arī to, kādas izaugsmes iespējas un izaicinājumi sagaida nākotnē.


Agate Bankava horeogrāfe un dejotāja, kura Latvijas Kultūras akadēmijā laikmetīgajā dejā ieguvusi gan bakalaura, gan maģistra grādu. Sadarbojusies ar režisoriem Andreju Jarovoju, Māru Ķimeli, Elmāru Seņkovu un Vari Klausītāju, kuru izrādēm veidojusi kustību partitūru. Tāpat veidojusi horeogrāfiju savām izrādēm Latvijas Nacionālajā teātrī un Ģertrūdes ielas teātrī. Ar deju izrādēm viesojusies ārzemēs, tai skaitā Ķīnā, Spānijā un Francijā.


Anda Vaičekone ir Tallinas ielas kvartāla vadītāja un ikdienā rūpējas par jauna, mūsdienīga un populāra kvartāla kultūras dzīvi. 

Anda sniegs ieskatu gan administratīvajos un plānošanas darbos, ar ko ikdienā nodarbojas, gan arī dos iespēju ielūkoties projektu un pasākumu koordinēšanā. 

Anda Latvijas Kultūras akadēmijā ir absolvējusi bakalaura studijas “Kultūras teorija un menedžments” (tagad - “Kultūras un mākslu studijas”) un šobrīd strādā pie maģistra darba izstrādes, lai absolvētu maģistra programmu “Kultūras un mākslas pārvaldība”.


Anete Ruperte kopš 2018. gada strādā par producentu asistenti un izpildproducenti filmu studijā “Mistrus Media”. Strādājusi pie spēlfilmām, dokumentālajām filmām, kopražojuma projektiem, dokumentāliem TV raidījumiem un multimediju izglītības projektiem. 

Pasākumā “Absolventam pa pēdām” jauniešiem būs iespēja piedzīvot gatavošanos filmas “Marijas klusums” nacionālajai pirmizrādei kinoteātrī “Splendid Palace”.

Anete Latvijas Kultūras akadēmijā ir absolvējusi balakaura studiju programmu “Audiovizuālā māksla”, specializācijā “Audiovizuālās mākslas producēšana”.


Laikmetīgās mākslas centrā KIM? Austra asistē izstāžu norisē, rūpējas par laikmetīgās mākslas notikumu publicitāti un komunikāciju, kā arī piedalās izglītības darbā un projektu īstenošanā.

Kim? ir mākslas centrs ar plašu izstāžu programmu, starptautiskām sadarbībām, diskusijām, publikācijām, lekcijām un performancēm ir aktīvi piedalījies mākslas diskursa veidošanā gan Latvijā, gan globālā mērogā. Kim? paspārnē tapušas vairāk nekā 200 izstādes, un tas turpina iedziļināties, uzdot jautājumus un veidot arvien jaunas izstādes.

Austra Latvijas Kultūras akadēmijā ir absolvējusi bakalaura studijas “Kultūras teorija un menedžments” (tagad - “Kultūras un mākslu studijas”) un maģistra studijas “Kultūras menedžments un radošās industrijas” (tagad - “Kutūras un mākslas pārvaldība”)


Dominiks Jarmakovičs Latvijas Kultūras akadēmijā ir absolvējis programmu “Audiovizuālā un skatuves māksla un producēšana”, kā arī ieguvis maģistra grādu finansēs. Viņam ir plaša projektu vadības pieredze radošajās industrijās – festivālos, mūzikas koncertos, laikmetīgās mākslas pasākumos, dejas izrādēs. Pēdējos piecus gadus darbojas kā producents “Studijā “Lokomotīve”. 

Dominiks vadījis tādus projektus kā spēlfilmas “Ēriks Akmenssirds” un “Ziemassvētki džungļos” u.c. Ēnošanas pasākumā Dominiks ļaus ieskatīties kino tapšanas aizkulisēs, iepazīstinot ar “Studijas Lokomotīve” komandu un saviem ikdienas pienākumiem. 


Elīza Latvijas Kultūras akadēmijā ir absolvējusi bakalaura studijas “Starpkultūru sakari” un šobrīd izmanto savas vācu valodas zināšanas, lai Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā mācītu skolēniem vācu valodu.

Paralēli skolotājas darbam Elīza piedalās pusaudžu motivācijas programmas “MOT” ieviešanā Latvijas skolās.


Ieva ir absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmijas bakalaura studijas “Starpkultūru sakari” un mākslas muzejā “Rīgas Birža” attīsta un vada izglītības un kultūras programmas dažādām mērķauditorijām, organizē un vada ekskursijas un nodarbības aktuālajās izstādēs un koordinē izglītojošus un reprezentatīvus pasākumus. 

Ēnošanās pasākumā Ieva ļaus jauniešiem ieraudzīt muzeju no citas puses, parādot, kā notiek procesi, ko ikdienā apmeklētājs neredz.


Laurai ir daudzveidīga profesionālā pieredze mediju un mārketinga jomā, veidojot saturu, producējot un vadot projektus. Šobrīd Laura strādā ”TV3 Go Latvia”, kur vada tādus projektu kā “Balss maskā”, “Ārpus zonas: Polārais loks” u.c..

Laura absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmijas maģistra studijas “Kultūras menedžments” (tagad - “Kultūras un mākslu pārvaldība”) un veidojusi LKA raidieraksta #LKArunā tematisko sadaļu “Pagrieziena punkts”.


Laikmetīgās dejas horeogrāfe Liene Grava ir absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmijas bakalaura studiju programmu “Laikmetīgās dejas māksla” un jau vairākus gadus ir izpelnījusies ievērību kā teātra izrāžu kustību māksliniece. Paralēli projektiem teātros Liene veido arī savas izrādes, jaunākā no tām - “Pāru terapija” - pirmizrādi piedzīvos 5. un 6. aprīlī Hanzas peronā. 

Ēnošanas pasākumā jauniešiem būs iespēja Hanzas peronā piedzīvot Lienes izrādes “Pāru terapija“ ģenerālmēģinājumu un sarunās ar Lieni uzzināt visu sev interesējošo par karjeras iespējām dejas nozarē.


Režisors un producents Matīss Kaža pabeidzis kino režijas studijas Ņujorkas Universitātes Tiša Mākslas skolā, izglītību papildinājis Amerikas Kino institūta konservatorijā Losandželosā, kā arī Latvijas Kultūras akadēmijā. Teātra valoda izmantota viņa spēlfilmā “Kino un mēs”, tomēr izrāde “Maigā vara” ir Matīsa Kažas debija teātra režijā.

Savu debijas pilnmetrāžas dokumentālo filmu “Vienu biļeti, lūdzu!” izveidojis, mācoties 2. kursā Ņujorkā. Filma piedalījusies vairākos starptautiskos festivālos. 2020. gadā pirmizrādi piedzīvoja dokumentālā filma “Klejotāji” un spēlfilma “Kino un mēs”, savukārt 2021. gadā vesterns “Wild East. Kur vedīs ceļš”. 2022. gadā pirmizrādes Kažas filmām “Ūdens garša” un “Neona pavasaris”.


Renāte Saulīte jau vairāk nekā trīs gadus strādā Rīgas cirkā. Ar darbu cirkā Renāte iepazinās kā praktikante, strādājot cirka arhīvā un intervējot bijušos cirka darbiniekus projektā “Cirka stāsti” studiju laikā Latvijas Kultūras akadēmijā. Renāte darbojusies kā brīvprātīgā un arī kā asistente cirka skolas izbraukumos, iemācījusies griezt ķīniešu šķīvīti un žonglēt ar lakatiņiem, līdz kļuva par daļu no cirka pamatkomandas. 

Šobrīd Renāte darbojas kā mārketinga un pārdošanas vadītāja, kuras ikdienas pienākumos ietilpst komunikācija ar sadarbības partneriem, projektu vadīšana un koordinēšana.

Renāte ir absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmijas bakalaura studiju apakšprogrammu “Kultūras un mākslu studijas”.


Ēnošanas pasākuma ietvaros jauniešiem būs iespēja iepazīties ar komandu, kas administrē kultūrizglītības programmu “Latvijas skola soma” - programmas vadītāju Aiju Tūnu, eksperti komunikācijas jautājumos Ingu Biku, eksperti administratīvajos jautājumos Sabīni Ozolu un ekspertu satura un metodikas jautājumos Aleksandru Kabakovu.

Komandā pārliecinoši darbojas Latvijas Kultūras akadēmijas absolventi un šobrīd arī studējošais. Inga Bika ir absolvējusi bakalaura studijas “Kultūras teorija un vadībzinības”, Sabīne Ozola ir studiju “Kultūras socioloģija un menedžments” absolvente, savukārt Aleksandrs šobrīd studē bakalaura studiju apakšprogrammas “Kultūras un mākslu studijas” 3. kursā. 

Ko nozīmē koordinēt un īstenot komplekso, starpdisciplināro kultūrizglītības programmu, kas katru mācību semestri aptver vairāk nekā 230 000 Latvijas bērnu un jauniešu, sniedzot viņiem iespēju sastapt kultūru. 

Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” nodrošina skolēniem valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes tā attīstot kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, mazinot sociālo nevienlīdzību un spēcinot lepnumu par savu valsti un tās cilvēkiem. Kopš 2022. gada programma tiek administrēta Latvijas Nacionālajā kultūras centrā.


Zanda Zelma Lece ir absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmijas bakalaura studijas “Starpkultūru sakari” un jau gandrīz gadu strādā Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas Komunikācijas grupā. 

Zandas darba ikdiena sastīta ar visa veida ministrijas ārējo komunikāciju, mediju monitoringu un publisko diplomātiju.


Žulijens biedrībā “Ascendum” darbojas kā sadarbības projektu vadītājs, bet ieguvis lielu pieredzi arī komunikācijā un mārketingā, piedaloties tādos porjektos kā “RIGA IFF”, “Survival Kit” u.c. Darbojies arī kā kino kurators, publicists un mākslinieks.

Biedrība “Ascendum” kļuvusi par sabiedrisku organizāciju, kas nodarbojas ar iekļaujošas, pilsoniski līdzdalīgas sabiedrības veicināšanu, kā pamata metodi izmantojot kultūru. Biedrībai ir sabiedriskā labuma statuss kultūras, labdarības un pilsoniskās sabiedrības jomās.

Žulijens absolvējis bakalaura studiju programmu “Audiovizuālā māksla” specializācijā “Filmu režija” un šobrīd izstrādā maģistra darbu, lai absolvētu Latvijas Kultūras akadēmijas un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgo maģistra studiju programmu “Radošās industrijas un izaugmes menedžments”.