ZIŅAS

LKA Audiovizuālās un skatuves mākslas maģistrantūras radošo darbu skate “Laika transformācijas” un horeogrāfu solo

22.05.2019

2019. gada 24. un 25. maijā plašākai publikai būs iespēja iepazīties ar LKA maģistra studiju programmas “Audiovizuālā un skatuves māksla” pirmā kursa studējošo radošajiem darbiem – projektu “Laika transformācijas” un laikmetīgās dejas horeogrāfu Karīnas Lapšinas un Madaras Luīzes Muzikantes solo izrādēm. Darbu prezentācijas iekļautas LKA studējošo konferences “ZinātMāksla” programmā, kas 24. maijā plkst. 17.30 LKA Nacionālajā filmu skolā, Elijas ielā 17, piedāvās arī konsultācijas tiem, kuri vēlas studēt šajā programmā.

24. maijā plkst. 19.00 LKA Nacionālās filmu skolas lielajā paviljonā notiks LKA Audiovizuālās un skatuves mākslas maģistrantūras studentu jaunrades projekta “Laika transformācijas” prezentācija. Gūstot iedvesmu krievu kino režisora Aleksandra Šeina un LKA docētāju – asociētā profesora Dāvja Sīmaņa un profesores Olgas Žitluhinas – meistardarbnīcās, studējošie attīstījuši idejas, kas materializēsies trīs grupu interpretācijās par tēmu “Apstādinātā laika pieredze”. Kinorežisore Alise Zariņa, teātra režisors Mārtiņš Kagainis un dramaturģe Anna Kalniņa piedāvās skatītājiem pielaikot laiku un apzināties mūsu izteikti subjektīvo laika uztveri darbā “Laika pārbaude”, kurā satiekas trīs elementi – neatdotu priekšmetu izstāde, performatīvas etīdes un audiovizuāli padomi, kā ietaupīt laiku. Otra grupa, kurā apvienojušies dramaturgi Matīss Gricmanis un Elīna Tarasa, kino režisori Elīna Lange-Ionatamišvili, Zane Gargažina un Ludmila Roziņa, teātra režisors Linards Āboltiņš, aktrises Alise Danovska un Ilva Centere, horeogrāfe Karīna Lapšina un teorijas pētnieki Aiva Birbele un Kristaps Opincāns, savā performancē “#VirtuālaisVakarēdiens” pievērsušies nāves un laika attiecībām: "Nāve ir brīdis pirms laiks apstājas, bet kas ar mums notiek pirms un pēc tam? Mūsu identitāte turpina eksistēt sociālajos tīklos un atmiņās – mēs kļūstam sastinguši laikā." Trešā grupa – kino režisori Lāsma Bērtule, Laura Elcere, Pauls Ķesteris, Staņislavs Tokalovs un Artūrs Zeps, operatori Uldis Jancis un Aleksandrs Okonovs, horeogrāfe Madara Luīze Muzikante, teorijas pētniece Daniela Zacmane un producente Inese Boka-Grūbe – izveidojuši video instalāciju “Temporalysis”, kuru paši raksturo šādi: “Temporalysis – laika paralīze starp pagātni, nākotni un iztēli. Plūdums saduras ar sastingumu, iekšlaiks un ārlaiks pārklājas. Mēs mēģinām iedurt adatu rīsā, bet pa vidu sēž noslēpums un zina.”

25. maijā plkst. 21.00 LKA Nacionālās filmu skolas lielajā paviljonā būs iespējams noskatīties divas laikmetīgās dejas pirmizrādes – Karīnas Lapšinas solo “Tu sev patīc?” un Madaras Luīzes Muzikantes virtuālo performanci “Mans māns”.

Karīnas Lapšinas izrāde “Tu sev patīc?” tapusi ilgstošā pašizpētes procesā kā saruna ar sevi par sevis pieņemšanu un sievietes spēku piecelties pēc kritiena un doties tālāk. Kad nekas neizdodas, kā iecerēts, iestājas tukšuma sajūta. Bet tieši darbs ar šo tukšumu sevī izrādās atjaunojošs process. Svarīgākais ir iemācīties būt patiesam pašam ar sevi, lai cik asaru un zilumu tas prasītu mēģinājumu zāles vienatnē.

Izrādē skanēs Karīnas sacerēti teksti dziedātājas un komponistes Ineses Bērziņas un Latvijas radio personību Toma Grēviņa un Matīsa Rutka veidotās balsu partitūrās.

Izrādes vizuālo tēlu veidojušas modes māksliniece Anete Agnete Krišjanova un Latvijas Mākslas akadēmijas studentes Elza Laura Ozola, Nikola Ščadro un Diāna Sutugina. Producentes Diāna Daiva Priediena un Laura Zemīte.

Madara Luīze Muzikante izrādē “Mans māns” eksperimentēs ar skatītāju iesaisti horeogrāfijas veidošanā. Šeit nevienu nelūgs izslēgt mobilo telefonu, gluži otrādi, tas kļūs par instrumentu skatītāja rokās, ar kura palīdzību sekot izrādes norisei. Mūsdienu tehnoloģiju radītais pastarpinājums izraisa nenoteiktas un neprognozējamas attiecības starp šķitumu un īstenību. Horeogrāfe pēta, vai ar virtuālo pasauli apsēstajam mūsdienu cilvēkam piemīt izvēles brīvība, vai tā kļuvusi par ilūziju. Uz izrādi vēlams ierasties ar uzlādētiem viedtālruņiem.

Kopš 2018. gada Latvijas Kultūras akadēmijā atvērta jauna maģistra studiju programma “Audiovizuālā un skatuves māksla”, kas piedāvā studijas trīs tematiskajās jomās – Audiovizuālā māksla, Teātra māksla un Laikmetīgās dejas māksla – un astoņās specializācijās: Filmu režija, Operatora māksla, Aktiera māksla, Teātra režija, Dramaturģija, Horeogrāfija, Producēšana, Teorija. Uzņemšana – 2019. gada jūlijā.

Vairāk informācijas:

https://lka.edu.lv/lv/gribu-studet-akademija/studijas/kategorija/audiovizuala-un-skatuves-maksla/