Pasniegti Ministru kabineta Atzinības raksti LKA profesoram Jānim Siliņam un emeritētajai profesorei Ainai Matīsai
11. novembrī Raiņa un Aspazijas mājā Baznīcas ielā 30 kultūras ministre Dace Melbārde pasniedza Ministru kabineta Atzinības rakstus.
Ministru kabineta Atzinības raksts tika pasniegts režisorei un pedagoģei Ainai Matīsai par ilggadēju un nozīmīgu devumu kultūrizglītības jomā, pedagoģijā un skatuves mākslā.
D.Melbārde: „Pavisam droši, no pirmavota zināms, ka pirmais piliens teātra pedagoģes un režisores Ainas Matīsas interesei par teātri, kas ietekmēja viņas tālāko dzīves ceļa izvēli, bija bērnībā izlasītā Raiņa luga „Zelta zirgs”.
Lai arī par režisores iestudētiem Raiņa vai Aspazijas darbiem ziņu nav, garajā pedagoga mūžā pavisam noteikti ar viņu dzejas un lugu fragmentiem sastapties nācies būs daudzkārt. Latvijas Kultūras akadēmijas emeritētā profesore Aina Matīsa ir izveidojusi savu skolu aktiera runas meistarības veidošanā. Viņai pateicīgas ir jo daudzas skatuves mākslinieku paaudzes. Un ne tikai par to, ka palīdzēts pareizi veidot skaņu un valodu, bet visvairāk par to, ka mācīts runājot atklāt teiktā domu un jēgu.
„Pedagoģija nav amats, kas nes lielu slavu. Atzinību var iegūt lēnām. Ejot laikam līdzi no paaudzes uz paaudzi, tu nejūti savu vecumu. Tādā pašsajūtā iet šim laikam līdzi kopā ar jauniem cilvēkiem ir burvīgi,” – tā par sava „jaunības eliksīra” noslēpumu saka pati jubilāre.
Komplimenti ir abpusēji. Pedagoģes audzēkne Una Rozenbauma (starp citu, introvertā latviešu rakstnieka tēla idejas autore) atzīst: „Aina Matīsa ir absolūti ģeniāla, viņas humora izjūta un prāta asums izkliedē manas bailes novecot.””
Ministru kabineta Atzinības raksts tika pasniegts arī pedagogam, teātra zinātniekam un kultūras pasākumu režisoram Jānim Siliņam par ieguldījumu kultūrizglītības jomā, pedagoģijā un teātra zinātnē.
D.Melbārde: „Par Raiņa un Aspazijas lugām, tāpat kā to iestudējumiem latviešu teātrī, Jānim Siliņam ir sevišķi daudz ko teikt un dalīties ar citiem. Šepat Raiņa un Aspazijas muzejā tikai pirms mēneša referēts par „Induļa un Ārijas” jaunākajiem iestudējumiem Latvijas teātros, bet kopdarbā radītā izstāde „Raiņa „Indulis un Ārija” no radāmo domu lapiņas līdz mūsdienām” skatāma vēl nedēļu.
Tas patiesi ir tikai piliens no tā darbu klāsta, ar kuru var lepoties teātra pētnieks, pedagogs, neskaitāmu pasākumu režisors, tagad arī Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadītājs Jānis Siliņš. Līdz „Patriarha rudenim”, kā nosaukts Smiļģa (ne Gabriela Garsijas Markesa romāna) inspirēts ikgadējais Latvijas Kultūras akadēmijas topošo režisoru radošais festivāls, pie kura šūpuļa LKA rektora amatā stāvējis arī godājamais laureāts, viņam pašam vēl tālu. Darbu pilnas rokas, un atzinība ir tikai apliecinājums un pamudinājums turpināt strādāt tikpat ražīgi.”