ZIŅAS

Pirmizrāde piecām dokumentālajām īsfilmām par tradīciju pārmantošanu un saglabāšanu Latvijas ģimenēs 27. martā kinoteātrī “Splendid Palace”

20.03.2015

27. martā plkst. 13:00 kinoteātrī “Splendid Palace” notiks Latvijas Kultūras akadēmijas organizētā Latvijas Kultūras kanona konkursa vidusskolēniem 2014–2015 „Kultūras tradīcijas ģimenē” fināla apbalvošanas ceremonija. Pirmo reizi tiks demonstrētas vidusskolēnu un Latvijas Kultūras akadēmijas studentu veidotas īsfilmas par piecām atšķirīgām, interesantām un spēcīgām Latvijas ģimenēm, kas vairākās paaudzēs kopj dzimtai nozīmīgas tradīcijas. Pasākumu vadīs Jānis Skutelis.

Kultūras kanona konkursā piecas komandas no visiem Latvijas reģioniem, izturot konkursa pirmās divas kārtas, kuras norisinājās 2014. gada nogalē, ieguva iespēju veidot īsfilmas par kādu sava novada ģimeni, kas lolo un uztur savas dzimtas īpašās tradīcijas. Idejas pārtapšanu filmā vidusskolēni īstenoja ciešā sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas bakalaura un maģistra programmu studentiem – režisoriem, operatoriem un producentiem, kā arī Akadēmijas pasniedzējiem.

Kuldīgas Centra vidusskolas jaunieši ir veidojuši stāstu par „Sudraba Piņģerotu”,ar kura palīdzību Mediņu ģimenes sievietes spēj radīt brīnumu lietas, veidojot daudzveidīgus rakstus dažādākajās rokdarbu tehnikās. Jelgavā atrastas, bet patiesībā katrā Latvijas malā dzirdamas, ir Vaivodu ģimenes ucināmās dziesmas. Ucināmā dziesma, kā slepens kods, ir noglabāta visos ģimenes pārstāvjos un par sevi atgādina tad, kad tā nepieciešama nākamajam dzimtas pārstāvim. Šīs ģimenes „koda” dziesmas būs dzirdamas pateicoties Jelgavas Mūzikas vidusskolas skolēniem. Ogres Valsts ģimnāzijas jaunieši, pārstāvot Rīgas reģionu, ir atklājuši īpašu mākslas un arī pedagoģijas gēnu, kurš jestrs, darbīgs un ļoti talantīgs pārceļo no viena Aulmaņu ģimenes pārstāvja pie otra.  Rugāju Novada vidusskolas skolēni stāsta par sava novada Grigānu ģimeni, kuras tradīcija tiek pārmantota ar abras palīdzību, jo abrā tiek izmīcīta un izmīlēta mājas maize.Atšķirīgs ir Valmieras 5. vidusskolas komandas stāsts par Mellupu dzinēju–ģimeni, kurā tiek pārmantota amata prasme rūpēties un apieties ar mocīšiem. Tā ir vairāk nekā sirdslieta ne tikai ģimenes vīriešiem, bet arī jaunākās paaudzes pārstāvei Kristiānai.

Konkursa finālā 15 pārstāvju žūrija vērtēs filmas dažādās nominācijās, lai izceltu katras komandas īpašās veiksmes un izdošanās.

Ar līdzšinējo konkursa norises gaitu, filmēšanas procesu un īsfilmu treileriem var iepazīties Latvijas Kultūras kanona Facebook lapā- https://www.facebook.com/kulturaskanons.

Konkursu organizē Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju, Valsts izglītības satura centru. Konkursu atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Žurnāls “Ir”, Žurnāls “Veto”, Dailes teātris, Latgales Vēstniecībā “GORS”,izdevniecība “Neputns” un “Fazer”.