ZIŅAS

Studiju ietvaros maģistranti apmeklē Jāņa Lūsēna mūzikas namu “Ozola skola”

23.09.2021

21. septembrī maģistra programmas “Radošās industrijas un izaugsmes menedžments”  studiju ietvaros 2. kursa studentes apmeklēja Jāņa Lūsēna mūzikas namu “Ozola skola”.

Studiju atsākšanās klātienē nozīmē, ka arī mācību process var norisināties ārpus Latvijas Kultūras akadēmijas ierastajām telpām. Tāpēc maģistru programmas “Radošās industrijas un izaugsmes menedžments” 2. kursa studentes studiju kursa “Mākslas konceptualizācijas stratēģijas un konteksti” ietvaros, pateicoties profesora Ivara Bērziņa iniciatīvai, mēroja tālo ceļu līdz Valkas novada Zvārtavas pagastam, lai tiktos ar komponistu Jāni Lūsēnu un flautisti Eviju Mundeciemu viņu dzīves un radošajā telpā – Jāņa Lūsēna mūzikas namā “Ozola skola”.

“Ozola skolai” ir vēsturiska nozīme Valkas novadā, jo tā bija pirmā vispārizglītojošā iestāde, kas vēlāk tika slēgta nepietiekamā skolēnu skaita dēļ. Tomēr tagad ir īstenojies komponista ilgi lolotais sapnis par iespēju dot jaunu dimensiju kādai kultūrvēsturiski nozīmīgai vietai, izveidojot tur savu dzīves un radošo telpu, kas ir pieejama jebkuram interesentam.

Izbraukuma lekcijas laikā studentēm bija iespēja doties ekskursijā pa vēsturisko ēku, lai redzētu, kā iepriekšējās skolas telpas pārtop par vietu radošiem mūzikas baudīšanas ceļojumiem un mājīgai dzīves telpai. Studentēm bija vienreizēja iespēja baudīt komponista Jāņa Lūsēna mūziku un improvizāciju, kas katram klausītājam ļāva patiesi izbaudīt mūzikas skaņas un atrašanos tālu prom no ikdienas kņadas.

Komponists ciemiņus iepazīstināja arī ar savu unikālo mūzikas instrumentu kolekciju, parādot arī paša izveidotos instrumentus. Pēcāk pie kafijas un uzkodu galda turpinājās jautājumu un diskusiju laiks, kurā atklāti un atsaucīgi komponists atbildēja uz visiem studentu sagatavotajiem jautājumiem. Vakars noslēdzās iedvesmoti un ar pārliecību, ka nekas nevar aizstāt satikšanos klātienē.

Studiju programmas kursa “Mākslas konceptualizācijas stratēģijas un konteksti” ietvaros un profesora Ivara Bērziņa vadībā studentes tiekas ar Latvijas komponistiem, lai iepazītos  ar viņu uzskatiem un viedokli, kā arī iedvesmotos no viņu pieredzes un daiļrades. Iepriekšējā tikšanās noritēja ar komponistu Kārli Auzānu, bet jau drīzumā gaidāma satikšanās ar komponistu Mārtiņu Braunu.

 

 Teksts: Dārta Gaigala