UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma katedru tīkls prezentēts starpvaldību komitejā
UNESCO Starpvaldību komitejas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanai sanāksmes laikā, augstākajai izglītībai veltītā diskusijā, prezentēts UNESCO katedru tīkls, kurā darbojas arī Latvijas Kultūras akadēmija.
UNESCO Starpvaldību komitejas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanai 13. sesija notika Portluī, Maurīcijā no š.g. 26. novembra līdz 1. decembrim. Sesijas laikā, UNESCO rīkotā prezentācijā tika diskutēts par nemateriālā kultūras mantojuma studiju integrēšanu augstākajā izglītībā, un diskusijas ietvarā tika prezentēts UNESCO katedru tīkls, t.sk. UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma politikas un tiesību katedra, kas izveidota Latvijas Kultūras akadēmijā. Šādā sadarbības tīklā patlaban ir iesaistītas septiņas katedras no dažādām pasaules valstīm, un ir plānots nākamgad tīkla starptautisko sadarbību paplašināt.
Komitejas laikā tika vērtēti valstu ziņojumi par UNESCO Konvenciju par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu, t.sk. Latvijas iesniegtie ziņojumi. Komitejas sesijā tika izskatīts Latvijas Ziņojums par UNESCO Konvencijas īstenošanu, kā arī Ziņojums par suitu kultūrtelpas saglabāšanu, kas ticis izstrādāts Latvijas Nacionālā kultūras centra, “Etniskās kultūras centra “Suiti”” un Latvijas Kultūras akadēmijas sadarbībā. Sesijas darba kārtībā bija arī jaunas nominācijas UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma starptautiskajiem sarakstiem, un kopumā šajā gadā tika iekļautas 39 nominācijas no 46 valstīm, t.sk. starptautiski uzmanību piesaistījusī Jamaikas regeja mūzikas nominācija, kā arī, piemēram, valstu sadarbībā tapusī Austrijas, Čehijas, Slovākijas, Ungārijas un Vācijas nominācija par auduma apdruku un krāsošanu ar indigo krāsām.
Latviju Komitejas sesijā pārstāvēja UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma politikas un tiesību katedras vadītāja, Latvijas Kultūras akadēmijas docente, vadošā pētniece Anita Vaivade un Latvijas Nacionālā kultūras centra nemateriālā kultūras mantojuma eksperte, Latvijas Radio žurnāliste Gita Lancere. Tāpat arī Komitejas sesijā piedalījās Starpnozaru mākslas grupas SERDE projektu vadītāja Signe Pucena, pārstāvot pirmo nevalstisko organizāciju no Latvijas, kā arī Baltijas valstīm, kas akreditēta pie UNESCO Konvencijas par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu. Anitas Vaivades un Signes Pucenas dalība Komitejas 13. sesijā noritēja ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Vairāk par Komitejas š.g. sesijas norisi sk. http://www.unesco.lv/lv/kultura/unesco-izzino-jaunas-nemateriala-kulturas-mantojuma-nominacijas-no-46-pasaules-valstim-un-spriez-par/.
Foto: Blue-Dyeing Museum at Pápa of the Museum 'Gróf Esterházy Károly', 2005