ZIŅAS

Uzdrošināties un nebaidīties: kino ienāk jaunie audiovizuālās mākslas profesionāļi

21.09.2023

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Skatuves un audiovizuālās mākslas festivāla “Patriarha rudens” laikā skatītājiem tiks piedāvātas trīs jauno audiovizuālās mākslas profesionāļu filmu skates, ļaujot iepazīties ar darbiem, kas tapuši 2023. gadā. Uz I un II filmu skati skatītāji tiks aicināti 3. un 4. oktobrī plkst. 19.00 LKA Nacionālajā filmu skolā, savukārt 5. oktobrī plkst. 19.00 III filmu skate tiks demonstrēta kinoteātra “Splendid Palace” Lielajā zālē.

"Šogad festivālā lielu uzsvaru liekam arī uz LKA Nacionālās filmu skolas kino skatēm. Tajās iekļauti mākslinieciski spēcīgākie studentu darbi, kurus var raksturot ar vārdiem “uzdrošināšanās” un “nebaidīšanās”. Tā ir uzdrošināšanās un nebaidīšanās meklēt savu īpašo kino valodu, vienlaikus būt pašironiskiem, kā arī runāt par problēmām, kas ir svarīgas ne tikai pašiem autoriem, bet visai sabiedrībai kopumā. Centīsimies arī vairāk integrēt un savest kopā jaunos filmu veidotājus ar jau esošajiem kino profesionāļiem, tāpēc vienu filmu skati esam ieplānojuši izrādīt “Splendid Palace”  īpašā seansā." Filmu skates raksturo LKA prorektors mākslinieciskās jaunrades darbā Dāvis Sīmanis.

I filmu skates programmā 3. oktobrī plkst. 19.00 LKA Nacionālajā filmu skolā iekļautas piecas filmas: attiecību drāma un pieaugšanas stāsts “Brūces paraugs” (rež. Renāte Saulīte), esejas filma “Siltumnīca” (rež. Uģis Olte), komēdija ar fantastikas elementiem “Pazudušo mantu birojs” (rež. Edvards Mikāls), attiecību drāma ar komēdijas elementiem “Pagaidām” (rež. Amanda Grīnberga) un gleznas ekranizācija “Pienzupa” (rež. Līna Brauna).

II filmu skatē 4. oktobrī plkst. 19.00 LKA Nacionālajā filmu skolā tiks izrādītas šādas filmas: maģiskā reālisma stāsts “Radi raidi” (rež. Uģis Olte), absurda drāma “Maniaectomia” (rež. Alvīna Jansen), psiholoģiskā drāma “Sveši mežā” (rež. Anete Dance), esejas filma “Pupuķis” (rež. Dāvis Gauja) un laikmetīgā pasaka “Ziemeļpols” (rež. Roberts Vanags).

III filmu skatē 5. oktobrī plkst. 19.00 kinoteātra “Splendid Palace” Lielajā zālē skatītājiem būs iespēja redzēt “akmens sejas” komēdiju “Balto kuģu sirdis” (rež. Edgars Kaupers), drāmu/ komēdiju “Katastrofa” (rež. Daniils Silovs), krimināldrāmu “Dusa” (rež. Dāvis Gauja), absurda traģēdiju “Slima suņa murgi” (rež. Ķīna Tabaka) un drāmu/ pieaugšanas stāstu “Jaunības experti” (rež. Betija Zvejniece).

“Spītējot globālām kataklizmām, ir paveikts daudz – spraigā mācību procesā pakāpeniski atklāti filmu veidošanas ceļi, kas – nu jau tas, cerams, nav noslēpums – cieši saistīti ar sevis un pasaules izzināšanas procesu, un rezultātā radīti daudzi ievērības cienīgi darbi. Ir izveidojies jaudīgs un saliedēts filmdaru pulciņš, no kura nākotnē var gaidīt lielas lietas. Potenciāls jums noteikti ir.” LKA Nacionālās filmu skolas vadītājs Jānis Putniņš par jauno profesionāļu veikumu.

Biļetes uz I un II filmu skati LKA Nacionālajā filmu skolā iespējams iegādāties https://ticketshop.lv/ (EUR 6.00), savukārt uz III filmu skati – kinoteātra “Splendid Palace” kasē vai mājaslapā www.splendidpalace.lv (EUR 7.30 / 5.50).

Ar pilno festivāla “Patriarha rudens” programmu, norises vietām, laikiem un aktuālāko informāciju interesenti ir aicināti iepazīties festivāla Facebook lapā https://www.facebook.com/PatriarhaRudens/, LKA Teātra mājas “Zirgu pasts” mājaslapā http://www.zirgupasts.net/ un Latvijas Kultūras akadēmijas mājas lapā https://lka.edu.lv/lv/par-akademiju/tradicionalie-notikumi/skatuves-makslas-festivals-patriarha-rudens/.

Festivālu “Patriarha rudens” rīko Latvijas Kultūras akadēmija, atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.