Kopš 2009. gada Latvijas Kultūras akadēmijā darbojas poļu valodas un kultūras centrs. Poļu kultūras un valodas centrā ir pieejama grāmatu kolekcija poļu valodā, kas pateicoties daudzajiem atbalstītajiem (fonds „Semper Polonia”, poļu operdziedātāja Jadviga Rapē u.c.) nemitīgi tiek papildināta.
Centra vadītājs Kšištofs Širšeņs reformēja līdzšinējo poļu valodas un kultūras apmācības modeli. Izmantojot ES finansējumu, tika piesaistīti augsti kvalificēti mācībspēki no Polijas katram poļu valodā lasītajam priekšmetam. Valsts kultūras lekciju kursa ietvaros tiek pieaicināti labākie Polijas speciālisti, kuri pasniedz vieslekciju ciklus par poļu kino, teātri, mākslu.
Akadēmijas bakalaura apakšprogrammas Starpkultūru sakari Latvija – Polija studentu poļu valodas apguves procesa kvalitāti pārrauga un atbalsta vadošais akadēmiskais centrs poļu valodas glottodidaktikā – Vroclavas Universitātes Poļu valodas un kultūras skola ārzemniekiem. Tādējādi tiek nodrošināts specializācijas valsts universitātes neatkarīgs vērtējums, kas ir studiju kvalitātes garants un unikāls risinājums Latvijas mērogā. Savukārt Varšavas Universitātes vēstures institūts uzņemies nodrošināt Akadēmijas studentiem Polijas vēstures lekcijas.
Ņemot vērā Polijas kultūras institūta trūkumu Rīgā, Akadēmijas Poļu kultūras un valodas centrs, savu iespēju robežās (centra aktivitātes ir vadītāja brīvprātīgs darbs) cenšas pildīt tā lomu Latvijā, organizējot ar poļu kultūru saistītus pasākumus, kino skates, tikšanās ar ievērojamām personībām, ka arī veicina kultūras apmaiņu starp abām valstīm, kultūras sakaru pētniecību un publikāciju tapšanu.
Centra vadītājs ir nodibinājis sadarbību starp Akadēmijas Teātra un audiovizuālās mākslas katedru un labākajām Polijas teātra un kino augstskolām, kā arī ir atbildīgs par radošo specialitāšu pedagogu un studentu apmaiņu, starpvalstu projektu koordinēšanu, Akadēmijas Kultūras socioloģijas un menedžmenta katedras sadarbību ar Krakovas Jagelonu universitātes kultūras menedžmenta katedru un starptautiska zinātniska žurnāla “Kultūras menedžments” publicēšanu (http://www.attyka.net.pl/ksiazki/dzialy/culture_management_17.html).
Sākot ar 2013. gadu Akadēmijas Poļu kultūras un valodas centra un Vroclavas universitātes ilglaicīgas sadarbības rezultātā uzsākta pirmā starptautiskā zinātniskā žurnāla, kurš veltīts kultūras sakariem starp Baltijas valstīm un Poliju, publicēšana. Mūsu žurnāls Baltica – Silesia ir pieejams internetā: http://baltica.uni.wroc.pl/.
Erasmus+ programmas ietvaros tiek īstenota studentu un pasniedzēju apmaiņa ar vadošām Polijas augstskolām: Krakovas Jagelonu universitāti, Varšavas Universitāti, Vroclavas Universitāti, Poznaņas Adama Mickeviča universitāti, Gdaņskas Universitāti, Varšavas Friderika Šopēna Mūzikas universitāti, Varšavas A. Zelveroviča Teātra akadēmiju, Krakovas L. Solska Valsts Teātra augstskolu un Silēzijas Universitāti. Sadarbojamies arī ar Viļņas Edukoloģijas Universitātes Poļu filoloģijas katedru.
Līdzšinējo studiju specializācijas Starpkultūru sakari Latvija – Polija absolventu profesionālo karjeru piemēri:
Ingmāra Balode – poļu literatūras tulkotāja, dzejniece, Literatūras Gada balvas laureāte;
Nora Labanovska – bij. Latvijas Republikas konsule Varšavā un Tallinā;
Tatjana Navicka – Poznaņas Universitātes Latviešu filoloģijas katedras pasniedzēja;
Agnese Ķempe – Latvijas Republikas vēstniecības Varšavā personāls;
Jana Kalniņa – populāro TV raidījumu vadītāja
Kontaktinformācija:
Poļu kultūras un valodas centra vadītājs lekt. Kšištofs Širšeņs (Krzysztof Szyrszeń)
Ludzas iela 24, 22. telpa
e-pasts: ks@lka.edu.lv