UNESCO globālās politikas ietvaros darbojas Eiropas observatoriju tīkls mākslas un kultūras izglītības jomā (European Network of Observatories in the Field of Arts and Cultural Education – ENO, https://www.eno-net.eu/ ). Asociācijas organizētajā asamblejā, kas norisinājās 2015. gada 16. novembrī Berlīnē, piedalījās arī UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas deleģētie pārstāvji – Austra Avotiņa (Latvijas Universitāte), Jolanta Klišāne (Latvijas Nacionālais Kultūras centrs un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas deleģējums) un Agnese Treimane (Latvijas Kultūras akadēmija) un kopā ar 12 Eiropas valstu pārstāvjiem parakstīja oficiālos ENO statūtus kā novērotāji, tā apliecinot savu gatavību iesaistīties observatoriju tīklā.
ENO galvenais mērķis ir mākslas un kultūras izglītības ilgtspējīgas attīstības nodrošināšana un atbalsts, kā arī kopīgu aktivitāšu, pētniecībā balstītu zināšanu un inovatīvas prakses izplatības un apmaiņas iniciēšana un nodrošināšana, tā veicinot mākslas un kultūras izglītības prakses un politikas attīstību. Latvija Eiropas Observatoriju tīklam pievienojās 2015. gada 8. decembrī, kad Latvijas Universitātes prorektore, profesore Ina Druviete parakstīja Eiropas mākslas un kultūras izglītības observatoriju asamblejas deklarāciju.
Latviju Eiropas observatoriju tīklu Latvijā pārstāv divas nacionālās observatorijas (https://www.eno-net.eu/members):
Abas Latvijas observatorijas sadarbojas ar mākslas un kultūras izglītības sektora attīstībā ieinteresētajiem partneriem – UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju (UNESCO LNK), Latvijas Nacionālo kultūras centru (LNKC), Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, Latvijas Mākslas akadēmiju un citiem.
Latvijas observatoriju mērķis ir stimulēt pētniecībā balstītu zināšanu un inovatīvas prakses izplatību un apmaiņu mākslas un kultūras izglītībā Eiropā, lai veicinātu mākslas kultūrizglītības prakses un politikas attīstību, kā arī atbalstīt kultūrizglītības attīstību UNESCO globālās politikas ietvaros izglītības un kultūras ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanai.
Asociācijas uzdevumi šo mērķu sasniegšanai ir:
Latvijas observatorijas seko līdzi aktualitātēm Eiropas mākslas un kultūras izglītības jomā, reprezentē starptautiskā mērogā Latvijas kultūras izglītības izmaiņu un attīstības tendences un pētījumus; aktīvi līdzdarbojas ENO rosinātajos projektos.
Latvijas pārstāvji piedalās ENO darba sanāksmēs un konferencēs, ko rīko kāda no dalīborganizācijām divreiz gadā (pieejams: https://www.eno-net.eu/agenda). 2020. gada 19.-21.martā ENO konference notiks Rīgā.
2019. gadā izdota pirmā ENO gadagrāmata (Arts and Cultural Education in a World of Diversity – ENO Yearbook 1, Springer https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-030-06007-7#toc). Sagatavošanā ir otrā gadagrāmata “Arts Education and Sustainable Development”.
Latvijā īstenotos pētījumus un zinātniskas publikācijas par mākslas un kultūras izglītību iespējams pievienot ENO mājas lapā veidotajai sadaļai “Library” (https://www.eno-net.eu/publications).
Latvijas nacionālās observatorijas veic mākslas un kultūras izglītības procesu izpēti Latvijā un starptautiskos pētniecības projektos. LKA kultūrizglītības jomā veikti akadēmiski pētījumi par izglītības programmu saikni ar darba tirgu, skolas vecuma jauniešu kultūras vajadzībām, kultūras patēriņa tendencēm, jauniešu un bērnu auditorijas kultūras līdzdalību un patēriņu, kultūras kompetences apguves iespējām interešu izglītības ietvaros u.c. LKA veic arī valsts pārvaldes institūciju pasūtītus pētījumus par kultūrizglītības tematiku, kuru dati tiek izmantoti pētījumos balstītas kultūrizglītības politikas veidošanā.
Nacionālā līmenī Latvijas ENO pārstāvji piedalās aktivitātēs mākslas un kultūras izglītības satura attīstīšanai un izpētei. LU observatorijas pārstāve asoc. profesore Austra Avotiņa un LKA pārstāve profesore Anda Laķe ir Valsts izglītības satura centra (VISC) projekta “Kompetenču pieeja mācību saturā” ekspertes mācību jomas “Kultūras izpratne un pašizpausme mākslā” darba grupā un izstrādā jaunu kultūras un mākslas izglītības saturu vispārizglītojošām skolām (https://www.skola2030.lv/).
Plašāka informācija:
Baiba Tjarve (LKA Kultūras un mākslu institūts, vadošā pētniece)
e-pasts: baibatj@gmail.com