Projekta īstenošanas laiks: 2019. gada maijs – 2020. gada augusts
Projekta vadošā organizācija: Latvijas Kultūras akadēmija (LV)
Projekta partnerorganizācijas: Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes UNESCO Medijpratības un informācijpratības katedra (LV), LKA Rīgas kino muzejs (LV), Tallinas Universitātes Baltijas Filmu un mediju skola (EE), Igaunijas Kino institūts (EE), Viborgas animācijas skola (DE), Skolu kino asociācija (Koulukino) (FI), Lietuvas žurnālistikas centrs (LT) un Kauņas Vitauta Dižā Universitāte (LT).
Apzinoties 21. gadsimta prasmju un kompetenču esamību un aktualitāti, nepieciešams mainīt arī izglītības sistēmu, kā dominējošās prasmes izvirzot medijpratību, informācijas pratību, kā arī filmu pratību. Lai gan mūsdienu bērni arvien agrākā vecumā iepazīstas ar tehnoloģijām un dažādiem medijiem, visbiežāk viņiem trūkst spēja analizēt, novērtēt, kā arī radīt pašiem savu kvalitatīvu mediju saturu, tāpēc ir ļoti svarīgi šīs prasmes sākt apgūt jau pēc iespējas agrākā vecumā, un tā ir skolotāju un pedagogu atbildība šīs prasmes viņiem iemācīt.
Film and Media for Education. Take 2 (Filmu un mediju pratība izglītībā. Otrais dublis) ir Nordplus programmas finansēts projekts, kura mērķis ir vispārējās izglītības skolotājiem no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas un Dānijas sniegt padziļinātas praktiskas zināšanas par mediju un filmu pratību un iespējām šīs zināšanas integrēt un adaptēt izglītības sistēmā. Vienlaicīgi šis ir arī Nordplus programmas finansētā projekta ‘Media Literacy, Reuse and Heritage in Education’ turpinājums, kura rezultātā 2019. gada janvārī Tallinā tika noorganizēta profesionālās pilnveides konference, kopā pulcējot vairāk kā 200 skolotājus no visām 5 dalībvalstīm.
Projekta ietvaros plānots noorganizēt divus kompetenču pilnveides seminārus skolotājiem (2019. gada oktobrī un 2020. gada aprīlī), 100 skolotājiem no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Dānijas un Somijas sniedzot iespēja dzirdēt gan iedvesmojošas pasaulē zināmu jomas ekspertu prezentācijas (Sirkku Kotilainen, Danish Film Institute), gan piedalīties praktiskās radošās nodarbībās, lai iepazītos ar dažādiem veidiem kā integrēt kino un mediju pratību mācību procesā un kā izmantot šīs kompetences kā metodi mācību satura veidošanā un apgūšanā. Semināra formāts paredz dienas pirmajā pusē koncentrēties uz padziļinātu teorētisku apskatu par to, kas ir filmu un mediju pratība un kādēļ to nepieciešams integrēt mācību saturā, savukārt dienas otrā (arī apjomīgākā) daļa tiks veltīta praktiskajām nodarbībām, kurās skolotāji mazākās grupās (15-20 skolotāji vienā grupā) apgūs dažādas metodes un rīkus kino un mediju izmantošanā mācību satura veidošanā. Praktisko nodarbību saturu veido projekta partnerinstitūcijas kopā ar vietējiem sadarbības partneriem skolotāju apmācības jomā. Praktisko nodarbību laikā skolotājiem būs iespēja apgūt animācijas pamatus, dokumentālo filmu un žurnālistikas rakstu veidošanas specifiku, uzzināt, kā iemācīt jauniešiem atpazīt propagandu un viltus ziņas, kā arī piedalīties mēmu veidošanas darbnīcā un uzzināt vairāk par mākslīgo intelektu un to, kādā valodā runā kino.
Projekta vadītāja: Kristīne Bramberga, kristine.bramberga@lka.edu.lv