ZIŅAS

Latvijas Kultūras akadēmija iesaistās starptautiskās darbnīcās, lai veicinātu kultūras nozarē strādājošo prasmes mākslas pieejamības jomā

20.05.2022

No 9. līdz 13. maijam norisinājās trešās ERASMUS+ stratēģiskās partnerības projekta “Audio Description against Exclusion” īstenotās darbnīcās. Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar partneriem no Polijas, Rumānijas, Lietuvas un Kipras 5 darbnīcu ciklā dalās pieredzē un pārdomās, kā veicināt kultūras un mākslas pieejamību cilvēkiem ar redzes un dzirdes traucējumiem. Darbnīcās nozares profesionāļiem ir iespēja pilnveidot savas zināšanas un prasmes, lai pielāgotu kultūras pasākumus cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Latvijas Kultūras akadēmijas pārstāvji komandējumā Bukarestē Rumānijā iesaistījās darbnīcās, kur rumāņu kolēģi dalījās savā pieredzē un ieteikumos, kā pielāgot teātra izrādes cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Piecu dienu laikā dalībnieki iepazinās ar dažādiem pieredzes stāstiem, iesaistījās praktiskos aktiermeistarības vingrinājumos, tādējādi apzinātāk izjūtot kas ir nepieciešams cilvēkam ar īpašām vajadzībām, kā viņš piedzīvo mākslu un kādas ir viņa priekšrocības. Darbnīcās bija iespējams satikt nozares praktiķus no partnervalstīm, dalīties pieredzē un iespaidos, un veidot idejas jauniem sadarbības projektiem.

Latvijas Kultūras akadēmiju pārstāvēja Kristīne Freiberga un Patrīcija Kolāte no Radošā darbības centra, dramatiskā teātra režijas mākslas 1. kursa studenti Nellija Spūle un Rodrigo Struka, LKA studente un teātra trupas KVADRIFRONS pārstāve Anna Ulberte un sadarbības partneru, Rīgas Starptautiskā kino festivāla komandas pārstāve, tulkotāja Laura Ziemele.

Savās pārdomās dalās Annu Ulberte, kura bija arī iesaistījusies seminārā Rīgā, “Rumānijā, līdzīgi kā Latvijā, ir ārkārtīgi vērtīgi, ka notiek šāds seminārs par tematiku, kas Latvijā diemžēl ir diezgan stigmatizēta un neattīstīta, proti, izrāžu pielāgošana šajā gadījumā neredzīgajiem. Es uzskatu, ka to vajadzētu praktizēt un par to vajadzētu vairāk mācīties, jo to nav sarežģīti īstenot, ja vien cilvēki ir atvērti to darīt. Es esmu priecīga, ka ir bijusi šāda prakse un, ka mums bija iespēja arī praktiski darboties. Ir forši arī tas, ka ir iespējams strādāt citā vidē nevis Latvijā. Darbnīcās Rīgā, esot uz vietas, bija diezgan sarežģīti pilnībā nodoties, jo tomēr netiek atcelti arī ikdienas pienākumi.”

Projekta satura nozīmi akcentē arī projekta dalībniece, lektore un Radošā darbības centra jaunrades projektu vadītāja Kristīne Freiberga, “Manuprāt, šī ir ļoti aktuāla tēma, par ko Latvijā runājam pārāk maz un praksē vispār faktiski nerealizējam. Tā ir pilna aizspriedumu, baiļu un neziņas, tāpēc man šķita ļoti svarīgi mācīties no ārzemju partnerorganizāciju pieredzes un izmantot šo kā labu platformu un sākuma kapitālu jaunas kustības attīstīšanai arī Latvijā.”

Noslēdzošā projekta meistarklase norisināsies jau jūnijā Limasolā (Kipra). Projekta noslēgumā 2022. gada rudenī tiek plānots informatīvs seminārs visiem interesentiem par kultūras un mākslas pieejamību Latvijā, kurā projekta dalībnieki dalīsies savā pieredzē, rosinās diskutēt un attīstīt idejas kā kultūras pieejamību aktualizēt Latvijas kultūras laukā.

Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības ERASMUS+ KA 204 (stratēģiskās partnerības) programmas līdzfinansējumu. Tā vadošā institūcija ir Vroclavas kultūras centrs (Centrum Kultury Wroclaw Zachod) (PL), savukārt kā partneri iesaistīti - Latvijas Kultūras akadēmija (LV), Kauņas dažādu tautu kultūras centrs (Viešoji įstaiga Kauno įvairių tautų kultūrų centras) (LT), DOREA izglītības institūts Kiprā (DOREA Educational Institute) (CY), Kultūras biedrība REPLIKA (Asociația Culturală REPLIKA) (RO).