JAUNUMI

LKA Nacionālajā Filmu skolā notiks studentu filmu maratons

11.12.2019

Sestdien, 14. decembrī, no plkst. 11.00 līdz 22.00 Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Nacionālās Filmu skolas kinoteātrī (Elijas ielā 17) visas dienas garumā norisināsies LKA bakalaura studiju programmas “Audiovizuālā māksla” 2019. gada absolventu diplomdarbu skate. Ieeja uz pasākumu jau tradicionāli ikvienam interesentam – bez maksas.

Trīs seansos laikā no plkst. 11.00 līdz 17.30 būs iespēja noskatīties visu 14 absolventu filmu plejādi, savukārt vakara seansos plkst. 18.30 un 20.30 būs skatāma septiņu augstāk novērtēto diplomdarbu izlase. Daļai filmu nodrošināti arī angļu subtitri.

Filmu skates programmu veido četrpadsmit diplomdarbi, ko 2019. gadā uzņēmuši LKA bakalaura programmas “Audiovizuālā māksla” studenti, kas apguvuši filmu režisoru, operatoru, montāžas režisoru un producentu specializācijas. To vidū ir divas pirmizrādes – neo-noir žanra drāma “Ciet klusu” (rež. Elizabete Mežule-Gricmane) un postapokaliptiskā drāma “Zelta klusums” (rež. Andris Dadzītis). Programmā iekļautas arī īsfilmas “Dēls jeb kaleidoskops” (rež. Antons Barons) un “Austrumeiropas zirnekļsieviete” (rež. Tīna Zariņa), kas pirmizrādi piedzīvoja Rīgas Starptautiskā kinofestivāla ietvaros. Filmas “Augstākā prioritāte” (rež. Jānis Miglinieks), “Ģimenes stāvoklis: neprecēts” (rež. Una Cekule), “Apgaismība” (rež. Kristiāna Šuksta) un “Diskrēts” (rež. Žulijens Nuhums Kulibali) šogad nominētas nacionālajai kinobalvai “Lielais Kristaps” labākās studentu filmas kategorijā, savukārt pieaugšanas drāma “Zaķis” (rež. Mārtiņš Gaušis), kas jau izrādīts vairākos seansos Latvijā, nupat piedzīvoja starptautisko pirmizrādi īsfilmu festivālā “BASTAU” Kazahstānā, kur ieguva īpašo žūrijas atzinību.

Skatē iekļautajās aktierfilmās spēlē virkne Latvijā pazīstamu aktieru – Vilis Daudziņš, Baiba Broka, Mārtiņš Kalita, Ivars Krasts, Ieva Puķe, Inga Apine, Agnese Cīrule, Kārlis Tols, Armands Berģis, Marija Linarte, Jānis Kronis u.c.

Programmā iekļauto filmu veidošanu finansiāli atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds, kā arī 111 individuālie ziedotāji, kas izmantojuši “Projektu bankas” platformu.

Pasākuma afiša portālā “Facebook”: https://www.facebook.com/events/448618209393269/


Pavadošie attēli:

01: Baiba Broka filmā “Es kļūstu tu” (rež. Elizabete Mežule-Gricmane)

02: Vilis Daudziņš filmā “Ģimenes stāvoklis: neprecēts” (rež. Una Cekule)

03: Kārlis Tols filmā “Diskrēts” (rež. Žulijens Nuhums Kulibali)

04: Rojs Rodžers dokumentālajā filmā “Pats. Pietiekams” (rež. Diāna Daukste)

05: Ieva Puķe filmā “Austrumeiropas zirnekļsieviete” (rež. Tīna Zariņa)


Papildu informācija:

Liene Linde

LKA Nacionālās Filmu skolas sinematēkas vadītāja

T.n. 20280888

liene@citakinozeme.lv

LKA Nacionālās Filmu skolas diplomdarbu skates programma 14.decembrī


11.00-13.00

“Augstākā prioritāte” (dok. filma, rež. Jānis Miglinieks, 41’) 

“Es kļūstu tu” (absurda komēdija, rež. Elizabete Mežule-Gricmane, 28’, angļu subtitri)

“Apgaismība” (sirreāla komēdija, rež. Kristiāna Šuksta, 31’, angļu subtitri)

“Zelta klusums” (postapokaliptiska drāma, rež. Andris Dadzītis, 27’, angļu subtitri)

 

13.30-15.30

“Diskrēts” (drāma, pieaugšanas stāsts, rež. Žulijens Nuhums Kulibali, 22’, angļu subtitri)

‘Vilku nakts” (komēdija, šausmu filma, rež. Marta Botere, 18’, angļu subtitri)

‘Dēls jeb kaleidoskops” (drāma, rež. Antons Barons, 26’)

“Pats. Pietiekams” (dok. filma, rež. Diāna Daukste, 20’, angļu subtitri) 

“Austrumeiropas zirnekļsieviete” (šausmu filma, rež. Tīna Zariņa, 24’, angļu subtitri)

 

16.00-17.30

“Ģimenes stāvoklis: neprecēts” (ironiska drāma, rež. Una Cekule, 24’, angļu subtitri)

“Viss ir kārtībā” (drāma, rež. Kristiāna Štāla, 25’, angļu subtitri)

“Zaķis” (pieaugšanas stāsts, rež. Mārtiņš Gaušis, 20’, angļu subtitri)

“Nakts mums” (drāma, rež. Darja Vetrova, 16’)

“Ciet klusu” (neo-noir, rež. Elizabete Mežule-Gricmane, 18’, angļu subtitri)

 

18.30-20.00 

‘Vilku nakts” (komēdija, šausmu filma, rež. Marta Botere, 18’, angļu subtitri)

“Augstākā prioritāte” (dok. filma, rež. Jānis Miglinieks, 41’) 

 “Es kļūstu tu” (absurda komēdija, rež. Elizabete Mežule-Gricmane, 28’, angļu subtitri)

 

20.30-22.00

“Ģimenes stāvoklis: neprecēts” (ironiska drāma, rež. Una Cekule, 24’, angļu subtitri)

“Pats. Pietiekams” (dok. filma, rež. Diāna Daukste, 20’, angļu subtitri) 

‘Dēls jeb kaleidoskops” (drāma, rež. Antons Barons, 26’, angļu subtitri)

“Austrumeiropas zirnekļsieviete” (šausmu filma, rež. Tīna Zariņa, 24’, angļu subtitri)


Filmu apraksti

 

“Augstākā prioritāte” (dokumentālā filma, rež. Jānis Miglinieks, 41’)   

Nepadodoties dabiskam pilsētas komfortam, Elgars Felcis, jauns sociologs un pētnieks, ar ģimeni ir pārcēlies uz dzīvi laukos, kur izveidojis vienu no retajām eko kopienām Latvijā. Tās mērķis ir kļūt pašpietiekamiem un dzīvot saskaņā ar apkārtējo vidi. Filma portretē Elgara ikdienu – saimniekošanu un darbu pie akadēmiskiem rakstiem un lekcijām, kā arī pasaules uzskatu mērķtiecīgi veicināt ekoloģisko un sociālo problēmu izpratni cilvēkos. Lai arī Elgaru sākotnēji vada optimisms, tomēr ar laiku, apjaušot cilvēces virzību pilnīgā zemeslodes degradācijā, mazinās Elgara ticība cilvēcei, ilgtspējai un visbeidzot – arī sev.

Režisors, operators, montāžas režisors: Jānis Miglinieks. Scenārijs: Jānis Miglinieks, Zane Roķe. Komponists: Ernests Mediņš. Mūzikas skaņu režisors: Jēkabs Nīmanis. Māksliniece: Johanna Lohrengel. Izpildproducente: Zane Roķe. Producente: Daiga Livčāne.

 

“Es kļūstu tu” (absurda komēdija, rež. Elizabete Mežule-Gricmane, 28’, angļu subtitri)

Pāris, kurš neatbilst sabiedrības priekšstatiem par sievieti un vīrieti. Sadzīviskās rutīnas problēmas, kas mēdz iestiepties neizmērojamā plašumā, abus filmas varoņus iespiež visintīmākajā šaurībā, kurā domas un problēmu risinājumi nonāk līdz sapņiem.

Režisore: Elizabete Mežule-Gricmane. Scenārija autors: Matīss Gricmanis. Operators: Mārtiņš Jansons. Montāžas režisori: Mārtiņš Kontants, Elizabete Mežule-Gricmane. Filmas māksliniece: Paula Laurinoviča. Kostīmu māksliniece: Ilze Kaša. Grima māksliniece: Alīna Bļinkova. Izpildproducente: Gunda Bergmane. Producente: Daiga Livčāne.

Lomās: Mārtiņš Kalita, Baiba Broka, Marija Skangale.

 

“Apgaismība” (sirreāla komēdija, rež. Kristiāna Šuksta, 31’, angļu subtitri)

Augusts dzīvo Jēkabpilī un ir bezpajumtnieks, taču viņš par to daudz neskumst un ikdienas prieku rod pilsētas sadzīves ainās un garāmgājēju neievērotās detaļās. Kādu dienu Augusts uz ielas atrod Marta Pujāta dzejas krājumu “Nāk gaismā pati lampa”, kas raisa asociācijas ar viņa dzīves aizraušanos – elektrību. Augusts ar šiem dzejoļiem aizraujas arvien vairāk un vairāk, līdz aizrautība viņu aizved līdz Evijai – sievietei, kas atgādina par elektrību pavisam citādā veidā.

Režija, scenārijs, montāža: Kristiāna Šuksta. Operators: Krišjānis Pleiko. Komponists un skaņas režisors: Sandris Šīrants. Izpildproducente: Jurita Sokolova.

Lomās: Māris Letton, Evelīna Elksnīte, Kārlis Tols u.c.

 

“Zelta klusums” (postapokaliptiska drāma, rež. Andris Dadzītis, 27’, angļu subtitri)

Kārlis dzīvo savās lauku mājās ar savu suni. Var nojaust, ka pasaule ir mainījusies kādu nelāgu notikumu dēļ. Dzīve ir grūta, elektrības padeves nav, drīzumā ēdienu krājumi mājās izbeigsies. Daļu laika Kārlis pavada, staigājot pa mežu un meklējot vērtīgus metālus. Lai izklaidētu sevi, viņš arī krāj dažādus mežā atrastus priekšmetus. Kādu dienu viņš purvā atrod lādi ar vērtīgu saturu. Taču viņš nav vienīgais, kuru šī lāde interesē. Sākas cīņa uz dzīvību un nāvi.

Režisors, scenārija autors, operators, montāžas un skaņu režisors, komponists, filmas un kostīmu mākslinieks, izpildproducents: Andris Dadzītis. Grima māksliniece: Linda Kļava. Producente: Daiga Livčāne.

Lomās: Valentīns Ļinovickis, Oskars Podiņš.

 

“Diskrēts” (drāma, pieaugšanas stāsts, rež. Žulijens Nuhums Kulibali, 22’, angļu subtitri)

Kristaps 22 gadu vecumā joprojām dzīvo ar tēvu, turklāt viņu attiecības ne tuvu nav ideālas. Katra saruna pārvēršas strīdā, jo abi vīrieši atsakās būt atklāti – Kristaps par savu homoseksualitāti, savukārt tēvs par savām jaunajām attiecībām un to, ka novērtē dēla klātbūtni. Impulsu ko mainīt dzīvē Kristapam sagādā iepazīšanās ar priekšnieku Mareku, kurš Kristapa acīs simbolizē brīvību.

Režisors: Žulijennuhums Amadu Kuļibaļi. Scenārijs: Žulijennuhums Amadu Kuļibaļi, Anna Belkovska. Operators: Mārtiņš Jurevics. Montāža: Tālis Tālivaldis Āboliņš. Skaņu režisors un komponists: Edvards Broders. Mākslinieks: Edvards Krāsons. KOstīmi: Krista Volodina. Grims: Sindija Grinevica, Dace Kļaviņa, Zane Žilinska. Izpildproducente: Anete Ruperte. Producente: Daiga Livčāne.

Lomās: Kārlis Tols, Ģirts Rāviņš, Krišjānis Salmiņš.

 

‘Vilku nakts” (komēdija, šausmu filma, rež. Marta Botere, 18’, angļu subtitri)

Iestiguša busiņa šoferis ierodas vientuļas mājas pagalmā, meklējot palīgus. Tur dzīvojošās sievietes un viņas dēla solījumi palīdzēt nevainagojas ar panākumiem. Tā kā ir pārāk tumšs, lai dotos tālāk, busiņa šoferis tiek aicināts pavadīt nakti pie viņiem. Kad nākamajā dienā viņam paliek slikti un viņš ir spiests palikt vēl ilgāk, šoferis atklāj, ka mājas iemītnieki slēpj kādu noslēpumu.

Režija un scenārijs: Marta Botere. Operators: Andris Kudors. Montāža: Paula Popmane. Skaņu režisors: Andris Barons. Komponists: Toms Lazdovskis. Filmas mākslinieks: Edvards Krāsons. Tērpu mākslinieces: Andra Andžāne, Signe Nasteviča. Grima māksliniece: Ieva Sebre. Izpildproducente: Sandra Sarkane. Producente: Daiga Livčāne.

Lomās: Ivars Krasts, Zane Jančevska, Jurģis Spulenieks.

 

‘Dēls jeb kaleidoskops” (drāma, rež. Antons Barons, 26’)

Civilizācijai esot uz globāla konflikta sliekšņa, jauns vīrietis dodas uz dzimto pilsētu, lai pēc ilgas nošķirtības uzmeklētu māti. Vainas apziņas vadīts, viņš ierodas pilsētā, kuru jau skāris karš. Karavīri gatavojas turpmākajām cīņām, bēgļi mēģina tikt uz pēdējo aizbraucošo vilcienu. Varonis apjucis pārvietojas pa pilsētu, kara šausmas mijas ar siltām bērnības atmiņām par māti. Mātes meklējums kļūst ne tikai fizisks, bet arī metaforisks.

Režija un scenārijs: Antons Barons. Operators: Dāvids Smiltiņš. Montāža: Paula Popmane. Filmas mākslinieks: Gustavs Zālītis. Kostīmi: Marta Mielava, Iveta Brūdere. Grims: Marta Mielava; Iveta Brūdere, Gustavs Zālītis. Skaņu režisori: Kārlis Drukteins, Jevgeņijs Nacišs. Izpildproducents: Mārcis Jansons. Producente: Daiga Livčāne. Līdzproducenti: Dominiks Jarmakovičs, Roberts Vinovskis.

Lomās: Armands Berģis, Marija Linarte, Aksels Līcis.

 

“Pats. Pietiekams” (dok. filma, rež. Diāna Daukste, 20’, angļu subtitri) 

Dragkvīnam Rojam un trolejbusa vadītājam Mārim nav nekā kopīga, izņemot to, ka abi ir homoseksuāli. Māris cīnās ar zemu pašvērtējumu, vientulību, un sajūtu, ka viņam nav vietas Latvijas LGBT+ kopienā. Turpretī Rojs apzināti dzīvo galējībās, viņš vienmēr atrodas uz skatuves, sabiedrisku notikumu epicentrā, skaļi manifestējot sevi. Dzīvodami vienā valstī un vienā pilsētā, viņi dzīvo pilnīgi atšķirīgās realitātēs, kas eksistē paralēli viena otrai. Lai cik atšķirīgi abi varoņi nebūtu, neviens no viņiem nav standartpilsonis, kā to bieži sagaida sabiedrība.

Režisore, scenārija autore un izpildproducente: Diāna Daukste. Operatore: Elīna Maslovska. Montāžas režisors: Viesturs Butāns. Producente: Daiga Livčāne.

 

“Austrumeiropas zirnekļsieviete” (šausmu filma, rež. Tīna Zariņa, 24’, angļu subtitri)

Četrdesmitgadīgā Ģertrūde ir vientuļa sieviete, kas strādā publiskajā tualetē. Viņu ir pārņēmušas bailes no vecuma; drīz vien bailes ieņem zirnekļa veidolu. Zirnekļa kodiens piešķir vieņai superspējas, kas robežojas ar mentālu vājprātu. Lai kā Ģertrūde pretotos, zirneklis ir pārāks par viņu.

Režija un scenārijs: Tīna Zariņa. Operators: Kalvis Kulačkovskis. Montāža: Viesturs Butāns. Komponists: Andris Indāns. Skaņu režisors: Andrejs Trainovskis. Mākslinieks: Mārtiņš Gaušis. Kostīmi: Liene Bite. Grims: Zane Žilinska. Izpildproducente: Kristiāna Štāla.

Lomās: Ieva Puķe, Jānis Kronis.

 

 “Ģimenes stāvoklis: neprecēts” (ironiska drāma, rež. Una Cekule, 24’, angļu subtitri)

Pusmūža vīrietis Rūdis dzīvo visai vienmuļu dzīvi, līdz negaidot piepildās zemapziņas kvēlākais sapnis – kādu dienu, atnākot mājās, viņu sagaida ideālā ģimene: sieva un divi bērni. Rūda dzīvi nu piepilda jauni notikumi un nebijušas sajūtas, taču ātri vien arī tās pārvēršas rutīnā. Rūdis ir spiests sev uzdot jautājumu, vai šī tiešām ir bijusi viņa zemapziņas kvēlākā vēlme.

Režija un scenārijs: Una Cekule. Operators: Valters Krūzkops. Montāžas un skaņas režisors: Jurģis Ločmelis. Filmas mākslinieks: Edvards Krāsons. Kostīmi: Liene Bite. Grims: Patrīcija Kokina. Komponiste: Agita Reķe. Izpildproducente: Gunda Bergmane. Producente: Daiga Livčāne.

Lomās: Vilis Daudziņš, Inga Apine, Uldis Dumpis.

 

“Viss ir kārtībā” (drāma, rež. Kristiāna Štāla, 25’, angļu subtitri)

Skatoties no malas, varētu šķist, ka ar Madaru viss ir kārtībā - viņai ir labs darbs, skaists dzīvoklis, vīriešu uzmanība. Bet ar to nekad nebūs gana, ja nav paša svarīgākā - mīlestības pret sevi. Filma "Viss ir kārtībā" ir stāsts par Madaru, kura cenšas stāties pretī saviem iekšējiem pagātnes un tagadnes dēmoniem pēc pašnāvības mēģinājuma. Sarunājoties ar psihoterapeiti, Madara viņa atsauc atmiņā notikumus, kas viņu noveda pie liktenīgās 28. dzimšanas dienas nakts.

Režija un scenārijs: Kristiāna Štāla. Operators: Jēkabs Štelmahers. Montāža: Agate Mežule. Māksliniece: Annija Minalgo. Kostīmi: Liene Bite. Grims: Dace Kļaviņa. Komponists: Andris Strazds. Skaņu režisors: Sandris Šīrants. Izpildproducente: Sintija Heine. Producente: Daiga Livčāne.

Lomās: Agnese Cīrule, Eduards Johansons, Mārtiņš Upenieks, Elizabete Skrastiņa u.c.

 

“Zaķis” (pieaugšanas stāsts, rež. Mārtiņš Gaušis, 20’, angļu subtitri)

Filma seko desmit gadus vecam puikam, kuru visi sauc par Zaķi. Emocionāli jūtīgais un noslēgtais zēns vada mierīgas dienas kopā ar savu vienīgo draugu Edvardu. Zaķa dzīvi satricina mātes jaunais draugs Juris. Filma attēlo pirmspubertātes vecuma zēnu savdabīgo izpratni par dzimumattiecībām, vientuļas mātes un dēla attiecības un veidu, kā šādu pieredzi pārvērst par iespēju nobriest jaunam prātam un garam.

Režija un scenārijs: Mārtiņš Gaušis. Operators: Andris Kudors. Montāžas režisore: Dita Virga. Skaņu režija: Pēteris Pāss. Filmas māksliniece: Renāte Bāliņa. Kostīmi: Līga Zepa. Grims: Santa Sandule. Izpildproducente: Laine Pole. Producente: Daiga Livčāne.

Lomās: Marts Mālderis, Marta Grase, Ivars Krasts, Ivo Kokins.

 

“Nakts mums” (drāma, rež. Darja Vetrova, 16’)

Filmas darbība notiek deviņdesmito gadu pirmajā pusē Bavārijas Alpu reģionā. Stāsts vēsta par divu jauniešu – Darjas un Andreasa – atmiņām par šķiršanās brīdi. Pēdējais mirklis, pirms abi atsvešinās viens no otra, un cerības, kas varētu noturēt viņus kopā, par spīti valodas un nacionalitātes barjerai, paslīd garām vinas nakts laikā. Tā nav filma par mīlestību – tas ir klusuma brīdis, sērojot par jūtu beigām.

Režisore, scenārija autore, operatore, montāžas režisore: Darja Vetrova. Izpildproducente: Petra Alma Peta. Producente: Daiga Livčāne.

Lomās: Chrissi Reinelt, Sebastian Först u.c.

 

“Ciet klusu” (neo-noir, rež. Elizabete Mežule-Gricmane, 18’, angļu subtitri)

Filma vēsta par cilvēka neprātu un bailēm, kuru iespaidā var paveikt to, no kā baidies visvairāk. Muļķīgi notikumi un sakritības filmas galveno varoni noved līdz stāvoklim, kurā nevienam vairs nav skaidrs, vai iedomas ir iedomātas, vai patiesība ir īsta un vai šis stāsts ir tikai filma vai skatītāja iedomas.

Režija: Elizabete Mežule-Gricmane. Scenārijs: Elizabete Mežule-Gricmane, Matīss Gricmanis, Rūdolfs Henčels. Operators: Rūdolfs Henčels. Montāžas režisore: Dita Virga. Filmas māksliniece: Katrīna Ieva. Tērpu mākslinieces: Andra Andžāne, Signe Nasteviča. Grima māksliniece: Ieva Sebre. Mūzikas autors: Cinephonie Noir. Skaņu režisore: Dita Virga. Izpildproducente: Sandra Sarkane. Producente: Daiga Livčāne.

Lomās: Pēteris Narubins, Kristīne Freimane, Atis Alfrēds Brašmanis, Jāzeps Podnieks.

 

Studentu filmas