ZIŅAS

Protesta formas un izpausmes laikmetīgajā mākslā: Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisināsies radošais seminārs skolēniem

11.01.2023

2023. gada 13. janvārī plkst. 10.00–17.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisināsies Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) rīkotā Latvijas Kultūras kanona konkursa 2. kārta. Radošajā seminārā konkursa rīkotāji piedāvās skolēniem kultūras un radošā sektora profesionāļu lekcijas-pieredzes stāstus par mākslas un protestu lomu sabiedrībai nozīmīgu problēmu aktualizēšanā, kā arī par sociālā aktīvisma izpausmes formām mākslas darbos un kultūrtelpā.

Radošo semināru organizē LKA kopā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Valsts izglītības satura centru, projektu “Skola 2030”, Latvijas Nacionālo kultūras centru, kultūrizglītības programmu “Latvijas skolas soma”,un UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju. Seminārā 15 skolēnu komandām, kas pārliecinoši sevi pierādīja konkursa pirmajā kārtā, lekciju un pieredzes stāstu formātā organizatori piedāvās iespēju paplašināt redzesloku, izzināt protesta formas dažādās mākslas jomās, kā arī nodrošinās individuālas konsultācijas ar semināra lektoriem, lai sagatavotos konkursa fināla uzdevumam. Iespēja attālināti (platformā Zoom) piedalīties seminārā būs arī komandām, kas netika uz otro kārtu un finālu.

Seminārā karikatūrists Gatis Šļūka dalīsies savā redzējumā par to, kā protestā atrast ironiju un humoru, žurnālists un televīzijas raidījumu veidotājs Guntis Bojārs stāstīs par veidiem, kā ikdienas norisēs pamanīt, izcelt un vistrāpīgāk runāt par neviennozīmīgo. Savukārt biedrības “Ascendum” valdes priekšsēdētāja Antonija Skopa pievērsīsies dažādām formām, kas ļauj vēstījumam efektīvāk sasniegt auditoriju, kā piemērus ļaujot skolēniem iepazīt projektus “Prieka un drosmes vasara”, “Zaļgalvis” un “Satori”.

Semināra otrajā daļā par neērtajām tēmām laikmetīgajā mākslā stāstīs māksliniece Ieva Stalšene, jaunības un pretstāves tēmai Latvijas kino pievērsīsies režisors Matīss Kaža, bet dramaturģe un režisore Krista Burāne vērtēs iespējas pilsoniskās aktivitātes pārvērst mākslā.

Dalību konkursa otrajā kārtā turpina 15 skolu komandas. No Vidzemes reģiona – Smiltenes vidusskola, Ogres tehnikums un Ādažu Brīvā Valdorfa skola. No Kurzemes – Liepājas Raiņa 6.vidusskola un Brocēnu vidusskola. No Latgales – Krāslavas ģimnāzija un Jēkabpils Valsts ģimnāzija. No Zemgales – Jūrmalas Majoru vidusskola, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija,  Ikšķiles vidusskola un Ogres Valsts ģimnāzija. No Rīgas un Pierīgas – Rīgas Juglas vidusskola, Rīgas Hanzas vidusskola, Rīgas 64. vidusskola un Ogres tehnikums.

 

Semināra dienas kārtība

09.30 – 10.00 Dalībnieku ierašanās, rīta kafija

10.00 – 10.10 Latvijas Kultūras kanona konkursa vidusskolēniem autores-kuratores Andas Laķes ievadvārdi

10.10 – 10.55 Kā protestā atrast ironiju un humoru?

Gatis Šļūka, karikatūrists

11.00 – 11.45 Protests ikdienišķajā: kā ieraudzīt un vistrāpīgāk runāt par neviennozīmīgo?

Guntis Bojārs, žurnālists, televīzijas raidījumu veidotājs un vadītājs

11.50 – 12.35 Kā nepazaudēt balsi un tikt sadzirdētam. “Prieka un drosmes vasara”, “Zaļgalvis”, “Satori”

Antonija Skopa, biedrības “Ascendum” valdes priekšsēdētāja

12.35 – 13.10 Pusdienu pauze

13.10 – 13.55 Neērtās tēmas laikmetīgajā mākslā

Ieva Stalšene, māksliniece

14.00 – 14.45 Jaunība un pretstāve Latvijas kino

Matīss Kaža, režisors, producents, scenārists

14.50 – 15.35 Pilsoniskās aktivitātes pārvēršana mākslā

Krista Burāne, teātra un kino režisore un dramaturģe

15.40 – 17.00 Individuālais darbs ar mentoriem Ievu Stalšeni, Matīsu Kažu un Kristu Burāni

17.00 – 17.15 Noslēgums / pateicību un sertifikātu pasniegšana

 


Ar konkursa norises gaitu var iepazīties Latvijas Kultūras kanona mājaslapā www.kulturaskanons.lv, Facebook lapā https://www.facebook.com/kulturaskanons un LKA mājaslapā: https://lka.edu.lv/lv/par-akademiju/tradicionalie-notikumi/kulturas-kanona-konkurss-vidusskoleniem/