ZIŅAS

Testējot mākslīgā intelekta spēju būt radošam: somi atkal runā latviski

04.09.2023

Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) turpina sadarbību ar Tamperes Universitātes (TU) Teātra mākslas programmu projektā “Aktierspēle svešā valodā”: tā ir īpaša aktiermākslas studiju metodika, kas paredz iestudēt izrādi aktieriem nezināmā valodā, tādējādi aktivizējot citus – ārpus teksta – izteiksmes līdzekļus. Iepriekšējo reizi projekts tika īstenots 2021. gadā, iestudējot jaunās dramaturģes Martas Stokovas lugu “Kad tu sāksi runāt”. Šoreiz somu aktiermākslas studenti strādā ar Kārļa Krūmiņa un mākslīgā intelekta (MI) radīto lugu “Frankenšteina komplekss”, kurā dramaturgs testē MI spēju būt radošam. Luga ieguva “Spēlmaņu nakts” balvu kā 2021./2022. gada jaundarbs dramaturģijā un ir iekļauta Somijas Teātra informācijas centra (TINFO) izveidotajā somiski tulkojamo lugu izlasē.

Projektā piedalās divpadsmit TU Teātra mākslas programmas 3. kursa studenti, ar kuriem izrādi iestudē četri LKA Audiovizuālās un skatuves mākslas maģistrantūras Teātra jomas 2. kursa studenti – Endīne Bērziņa, Sandija Dovgāne, Jēkabs Nīmanis un Andris Zeļonka. Kā mentori ar studentiem strādā TU profesores Paulīna Hulko (Pauliina Hulkko) un Tīna Sirja (Tiina Syrjä) un LKA docētājs, režisors Kārlis Krūmiņš. Projektu vada LKA profesore Zane Kreicberga.

No 2023. gada 7. līdz 26. augustam LKA studenti un Kārlis Krūmiņš strādāja pie iestudējuma Tamperē, kur tas piedzīvoja pirmizrādi 25. un 26. augustā. Lugas teksts ir sadalīts četrās epizodēs. Pirmajā cēlienā katru epizodi ar citu aktieru grupu iestudējuši Jēkabs Nīmanis, Endīne Bērziņa un Andris Zeļonka, bet otro cēlienu – MI sarakstītās lugas interpretāciju – veidojuši visi režisori un aktieri kopā. Īpašu šarmu izrādei piešķir Jēkaba Nīmaņa sarakstītās dziesmas.

1. un 2. oktobrī somu studenti ar izrādi “Frankenšteina komplekss” viesosies LKA Skatuves un audiovizuālās mākslas festivālā “Patriarha rudens”.

Gan LKA, gan Tamperes Universitāte ir partneri Ziemeļvalstu un Baltijas valstu teātra un dejas augstskolu sadarbības platformā NORTEAS, kuru finansē NORDPLUS programma.

Projektu atbalsta: NORTEAS, Erasmus+, Latvijas Kultūras akadēmija un Tamperes Universitāte.