ZIŅAS

VPP projekta CARD ietvaros notiks konference “Konstantīns Pēkšēns un viņa laiks”

21.01.2022

2022. gada 24.– 25. janvārī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notiks Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) organizēta starptautiska zinātniska konference “Konstantīns Pēkšēns un viņa laiks”, pulcinot kopā pieredzējušus savu jomu speciālistus no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Skotijas. Konferenci atklās Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis, Latvijas Kultūras akadēmijas rektore, VPP projekta “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai” vadītāja Dr. Rūta Muktupāvela, LMA rektors Dr. Kristaps Zariņš un LMA Mākslas vēstures institūta direktors Dr. habil. Eduards Kļaviņš.

Konference būs skatāma tiešraidē LNB, LMA un VPP projekta CARD Facebook lapās.

19.–20. gadsimta miju Latvijā toreizējās Krievijas impērijas apstākļos iezīmē ne tikai dinamiskas politiskas un sociālas pārmaiņas, bet arī iepriekš nepieredzēts un daudzveidīgs pacēlums dažādās kultūras jomās.

Rīgas jūgendstila perioda arhitektūras mākslinieciskā kvalitāte un lielais saglabājušos ēku skaits ir sekmējis pilsētas vēsturiskā centra iekļaušanu UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.

Par šo stilistisko parādību Latvijā vēsta daudz publikāciju, tomēr to skaitā ir maz monogrāfisku pētījumu par tās radītājiem. Arī Konstantīna Pēkšēna (1859–1928) un viņa līdzstrādnieku darbība aplūkota galvenokārt vispārējos arhitektūras vēstures pārskatos, kaut gan viņu veikums ir kļuvis par kanonisku Latvijas kultūras vērtību.

Starptautiskā zinātniskā konference “Konstantīns Pēkšēns un viņa laiks” ir veltījums izcilajam Rīgas arhitektam, parādot viņa darbību plašā kultūrvēsturiskā kontekstā un laikmeta panorāmā.

Konferences dalībnieki – arhitektūras, tēlotājas mākslas, lietišķās mākslas, dizaina, literatūras, mūzikas un teātra vēstures pētnieki – ne tikai pārlūkos un precizēs jau zināmo, bet arī meklēs atbildes uz iepriekš nepilnīgi atbildētiem jautājumiem un risinās jaunus.

Konferencē Latvijas Kultūras akadēmiju ar referātu “Modernās drāmas meklējumos: novatoriskie aspekti Raiņa dramaturģijā” pārstāvēs LKA prorektore akadēmiskajā darbā, profesore Zane Šiliņa.

Konferences programma

Konferences tēzes

Konference tiek organizēta projekta “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai”/CARD (Nr. VPP-KM-LKRVA-2020/1-0003) ietvaros, kuru finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija valsts pētījumu programmas “Latvijas kultūra – resurss valsts attīstībai” (2020.–2022.). Valsts pētījumu programmu administrē Latvijas Zinātnes padome.