Projekta īstenošanas laiks: 2018. gada maijs – 2019. gada augusts
Projekta vadošā organizācija: Tallinas Universitātes Baltijas Filmu un mediju skola (EE)
Projekta partnerorganizācijas: Igaunija kino institūts (EE), Igaunijas filmu muzejs (EE), Viļņas Universitāte (LT), Viborgas animācijas skola Dānijā (DK), Tamperes Universitāte (FI) un Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālā filmu skola (LV)
Medijpratība šodienas sabiedrībā ir tik nozīmīga kā vēl nekad. To pieprasa gan straujā tehnoloģiju attīstību un to ieiešana ikdienas dzīves ritmā, gan arī fakts, ka ar katru jaunu paaudzi mēs arvien agrākā vecumā tiekam iepazīstināti ar medijiem. Neskatoties uz to, pedagogu vidū joprojām trūkst vienotas izpratnes par medijpratības izglītību un tās nozīmi, it īpaši kas attiecas uz pamatskolas un vidusskolas izglītību. Tāpat kā kultūras izglītībai, arī mediju izglītībai jātiek integrētai jau skolas vecuma bērnu izglītības programmās, lai tādējādi labāk iepazīstinātu viņus ar mediatizētās pasaules nosacījumiem, iespējam un arī problēmām. Tāpat nav noslēpums, ka līdz ar lielo mediju nozīmi jauniešu dzīvēs, to integrēšana izglītības programmās iet roku rokā ar pašu jauniešu vēlmēm un pasaules uztveres īpatnībām.
Šāda starpdisciplināra pieeja izglītības programmu veidošanā saskan ar Latvijā un arī citur Eiropā aktuālo moduļu izglītības sistēmu. Medijpratības integrēšana, piemēram, literatūrā, vēsturē vai matemātikā jau tagad tiek īstenota caur dažādām muzeju izglītības programmām. Labi piemēri sastopami arī dažādās Baltijas jūras reģiona valstu vispārējās izglītības mācību iestādēs, tomēr, kā jau tika minēts, vēl arvien daudziem pedagogiem trūkst zināšanu un motivācijas medijpratību ieviest mācību programmu saturā. Tāpat trūkst vienota pārskata par labajām praksēm, kas jau šobrīd tiek īstenotas gan valstu, gan reģiona ietvaros un no kurām būtu iespējams mācīties un pārņemt. Ir nepieciešama sistemātiska pieeja, kuru iespējams īstenot tikai ar atbilstošu budžetu un ekspertu komandas darbu, kas savestu šī reģiona pedagogus kopā un izstrādātu vienotu pieeju medijpratības ieviešanā izglītības programmās.
Nordplus programmas finansētais starptautiskās sadarbības projekts Media Literacy, Reuse and Heritage in Education (‘Medijpratība, mediju izmantošana un to mantojums izglītībā’) tiek īstenots divos virzienos:
Projekta ilgtermiņa mērķis ir dot iespēju pēc iespējas plašākam sabiedrības lokam, un it īpaši pedagogiem, iepazīties ar projekta laikā apkopotajam zināšanām par medijpratību un mediju izmantošanu izglītībā un dot iespēju piedāvātos mācību materiālus un metodes izmantot savām vajadzībām un pēc saviem ieskatiem.
Projekta kulminācija jeb kopīgi organizētā konference plānota 2019. gada 10. un 11. janvārī, Tallinas universitātes Baltijas filmu un mediju skolā. Neierasti ierastajai pētniecības konferenču kārtībai jau šobrīd zināms, ka konferences pirmā diena tiks veltīta galvenokārt tikai radošajām darbnīcām un prakses piemēru demonstrēšanai mediju izmantošanā izglītības nolūkiem. Savukārt otrā diena tiks uzsākta ar diskusiju un izpratnes radīšanu par pirmās dienas praktisko darbu un tā nozīmi tālākā pedagogu profesionālajā attīstībā.
Konferences primārā mērķauditorija ir Baltijas reģiona valstu, bet galvenokārt Igaunijas izglītības iestāžu pedagogi un izglītības programmu veidotāji. Konferences sekundārā mērķauditorija ir audiovizuālās mākslas, kultūras mantojuma, izglītības zinātņu un mediju komunikācijas jomu eksperti, kultūrpolitikas veidotāji, kā arī potenciālie investori, kas būtu gatavi ieguldīt projekta tālākā attīstībā. Konference tādējādi kalpotu kā saskarsmes punkts visām iesaistītajām pusēm, lai apmainītos ar pieredzi un apmācītu viens otru medijpratībā un mediju izmantošanā izglītojošiem mērķiem.
Projekta noslēguma fāzē plānots izveidot informatīvu materiālu par starpdisciplināru pieeju mācību programmu veidošanā, kā arī mediju kā mācību līdzekļa un metodes izmantošanu. Šis materiāls, kas tiks balstīts uz konferences rezultātiem, kalpos par pamatu arī sekojošajām radošajām darbnīcām projekta partnervalstīs, sākot no 2019. gada janvāra līdz jūnija beigām, tādējādi nostiprinot sadarbības tīklu Baltijas jūras reģiona valstīs.
Papildus informācijai par projektu un konferenci: kristine.bramberga@lka.edu.lv