Projekta vadītājs: Dr.oec. Ieva Zemīte
Projekta Nr.: Nr. lzp-2020/2-0375
Projekta īstenošanas laiks: 01.12.2020. – 31.12.2021.
Projekta finansējums: 100 389 EUR
Projekta finansētājs: Latvijas Zinātnes padome
Kontaktinformācija: Projekta vadītāja Ieva Zemīte, ieva.zemite@lka.edu.lv
Projekts “Radošās industrijas mazajās pilsētās: potenciāls un devumi ilgtspējai”/CRISP (Nr. lzp-2020/2-0375) tiek īstenots Fundamentālo un lietišķo pētījumu (FLPP) programmā. Finansē Latvijas Zinātnes padome.
Projekta mērķis ir analizēt radošo industriju ieguldījumu ilgstpējīgai attīstībai mazajās pilsētās, šo vietu specifisko resursu, tai skaitā simboliskā kapitāla un saikņu, kā arī pārvaldības un politikas mērķu kontekstā. Mazās pilsētas tiks skatītas kā īpaša, no megapolēm atšķirīga, telpa radošo industriju darbībai. Radošo industriju darbības prakses, iznākumi un devumi tiks analizēti vietējās ekonomikas transformācijas, vietējās politikas mērķu un pārvaldības īpatnību kontekstā, un vienlaikus kā ietekmes faktori ekonomiskajai, sociālajai un kultūras ilgstpējai. Pētījumā tiks izpētīti ar pieminēto tēmu loku saistītie diskursi, prakses un iznākumi. Pētījumā izmantots gadījuma izpētes dizains, un uzdevumi tiks īstenoti, izmantojot jauktu kvalitatīvo un kvantitatīvo metodoloģiju, tai skaitā pielietojot satura analīzi, daļēji strukturētas intervijas, internetā balstītu aptauju, un scenāriju analīzi. Rezultāti papildinās zināšanu bāzi par mazo pilsētu kultūrā balstītas attīstības iespējām, īpaši skatot to kultūras, ekonomiskās, sociālās un vides ilgstpējas izaicinājumu griezumā, kā arī fokusējoties uz radošo industriju hibrīdajām un multifunkcionālajām darbības īpatnībām.
Projekta mērķis ir analizēt radošo industriju ieguldījumu ilgstpējīgai attīstībai mazajās pilsētās, šo vietu specifisko resursu, tai skaitā simboliskā kapitāla un saikņu, kā arī pārvaldības un politikas mērķu kontekstā.
Projekta uzdevumi:
Projekta ietvaros tiks īstenoti pieci darba posmi
1.darba posms. Pašvaldības līmeņa redzējums un vietējās ekonomikas profils
Vadītāja I. Kunda, Dr. sc.soc.
Pilsētas attīstības politikas izpēte ar uzsvaru uz pamatojumiem un pieņēmumiem par vēlamo attīstību un radošo industriju lomu. Pētījums tiks papildināts ar daļēji strukturētām intervijām ar vietējo pašvaldību pārstāvjiem un galvenajām ieinteresētajām personām, kā arī ar plašsaziņas līdzekļu monitoringu, lai identificētu galvenos jautājumus un nozīmīgākos dalībniekus. Tiks veikta vietējās ekonomikas profila analīze.
2.darba posms. Radošo industriju profils un resursi mazpilsētā
Vadītāja Ieva Zemīte, Dr. oec.
Vietējais radošo industriju uzņēmumu profils (uzņēmumu veidi, darbības jomas, proporcionālais dalījums apakšnozarēs). Tiks noskaidroti galvenie radošo industriju resursi mazpilsētā un radošo industriju ilgtspējas priekšnosacījumi, kā arī ierobežojumi. Pētījuma ietvaros tiks identificēti redzamākie operatori un stāsti, kas dos iespēju noteikt saiknes un savstarpējo sadarbību, attīstību un pārnesi.
3. darba posms. Tīkli un ieguldījumi
Vadītāja I. Zemīte, Dr. oec.
Daļēji strukturētas intervijas ar radošo industriju vienību izlasi, kas raksturīgas gadījuma izpētes vietas profilam, lai izstrādātu saikņu un ieguldījumu ilgtspējības tipoloģiju.
4. darba posms. Ilgtspēja un sintēze
Vadītāja Ilona Kunda, Dr.sc. soc.
Darba ietvaros plānotas sekojošas aktivitātes: 1) radošo industriju uzņēmēju aptauja internetā; 2) scenāriju analīze, iesaistot galvenās ieinteresētās puses, 3) daļēji strukturētas intervijas ar ieinteresētajām personām. Rakstu sagatavošana.
5. darba posms. Izplatīšana un saziņa
Uzdevuma vadītāja - Ieva Zemīte, Dr. oec.
Projekta grupas diskusijas ar ieinteresētajām pusēm; darbības kombinācija, kas vērsta uz dažādām auditorijām, izmantojot esošās LKA sociālo mediju plūsmas un tīmekļa vietnes, kā arī īpaši pasākumi (konference, tikšanās ar politikas veidotājiem un uzņēmējdarbības atbalsta vienībām), lai sniegtu secinājumos balstītus ieteikumus.
Pētījuma rezultāti tiks iekļauti studiju kursu papildināšanā par radošajām industrijām (bakalaura un maģistra līmenī), zinātniskā komunikācija vietējām un starptautiskām auditorijām, izmantojot konferenču tēzes, zinātniskos rakstus un ieteikumus rīcībpolitikas plānošanai.
Ieteikumi politikas plānotājiem par radošo industriju devumu mazajās pilsētās
Šis ziņojums atspoguļo Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) pētījuma par kultūras un radošajām nozarēm rezultātus. Tajā analizēta kultūras un radošo uzņēmumu un radošo indivīdu darbība mazajās pilsētās Latvijā. Ziņojumā atklātas konkrētu radošo uzņēmumu un indivīdu sadarbības tīklu īpatnības, mazo pilsētu iedzīvotāju viedokļi un radošo uzņēmumu darbība pilsētas ilgtspējīgas attīstības sekmēšanai. Secinājumi norāda uz nepietiekami izmantotu radošās uzņēmējdarbības potenciālu un iespējām veidot mērķtiecīgākus radošās uzņēmējdarbības atbalsta politikas pasākumus.
Ieva Zemīte (projekta vadītāja)
Ilona Kunda (galvenā izpildītāja)
Agnese Hermane (izpildītāja)
Baiba Tjarve (izpildītāja)
Žanete Eglīte (izpildītāja-studējošā)
Una Bluķe (izpildītāja-studējošā)
Alise Gurenko (izpildītāja-studējošā)
Anete Cīrule (izpildītāja-studējošā)
Latvijas Kultūras akadēmijas organizētās starptautiskās konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti XV” ietvaros, 2021.gada 2.novembrī norisinājās diskusija par radošo industriju nozīmi Latvijas mazajās pilsētās.