/IN SITU: Place-based innovation of cultural and creative industries in non-urban areas/
01.07.2022. – 30.06.2026.
Projektu finansē ES pētniecības un inovāciju atbalsta programmas “Apvārsnis Eiropa” (projekta granta līguma Nr. 101061747).
IN SITU ir četrus gadus ilgs projekts, kas apvieno pētniecību un eksperimentālas darbības, lai veicinātu ar inovācijām saistīto praksi, spējas un potenciālu kultūras un radošajās industrijās (KRI), kas atrodas ES valstu teritorijās ārpus lielajiem urbānajiem centriem.
IN SITU projekta mērķis ir vērsts uz zināšanu pilnveidošanu par kultūras un radošo industriju inovācijas formām, procesiem un pārvaldību, veicinot Eiropas ne-urbāno teritoriju konkurētspēju un ilgtspēju.
IN SITU projekta pamatā ir pētniecības un prakses sasaiste, plānojot inovatīvas un pētnieciskas aktivitātes kultūras un radošo industriju sektorā sešās konkrētās teritorijās Eiropas perifērijā – In Situ Laboratorijās.
Sešas IN SITU laboratorijas ir bāzētas Šibenikas-Kniņas apgabalā Horvātijā, Azoru salu arhipelāgā Atlantijas okeāna vidusdaļā (Portugāle), Rietumu piekrastes perifērijā Īrijā, Rietumu reģionā Islandē, Rietumu piekrastē un Baltijas jūras arhipelāgā Somijā, kā arī Valmieras novadā Latvijā.
Pētījumos, kas tiks veikti In Situ laboratorijās, tiks izmantota vietas unikalitātē balstīta pieeja un līdzdalības metodoloģija. Šajās teritorijās tiks sekmēta vietējo sadarbības tīklu veidošana un KRI sektora kapacitātes stiprināšana, apgūstot nepieciešamās prasmes un attīstot jaunas sadarbības projektu iniciatīvas.
Projekta specifiskie mērķi:
IN SITU projekta konsorciju veido 13 partneri no 12 valstīm – universitāšu un sabiedrisko organizāciju pētniecības centri.
Projekta koordinators: Koimbras Universitātes Sociālo pētījumu centrs Portugālē.
Projekta partneri:
Projekta tīmekļa vietne: https://insituculture.eu
IN SITU Latvia Facebook lapa: www.facebook.com/INSITULatvia
Papildu informācija:
projekta koordinatore Latvijas Kultūras akadēmijā Ilona Asare, tālr. +371 26011102, Ilona.Asare@lka.edu.lv
08.04.2024
Latvijas Kultūras akadēmija kopā ar Bulgārijas Nacionālo skatuves un kino mākslas akadēmiju ir sagatavojusi mācību semināru ciklu “Sadarbība un inovācijas: radošā potenciāla veicināšana reģionos” kultūras un radošā sektora pārstāvjiem, kas notiks Valmierā klātienē un tiešsaistē 2024.gada 24.-25.aprīlī.
Semināri tiek rīkoti starptautiskā pētniecības projekta “IN SITU: Vietas unikalitātē balstītas kultūras un radošo industriju inovācijas ne-urbānās teritorijās” ietvaros ar programmas “Apvārsnis Eiropa” atbalstu.
Semināra dalībniekiem būs iespēja pilnveidot savas zināšanas par sadarbības veidošanu un Eiropas Savienības finansējuma piesaisti, sava radošā piedāvājuma pozicionēšanu caur stāstu veidošanu, kā arī uzlabot tīklošanās prasmes.
22.02.2024.
19.-21.februārī Golvejas Universitātē Īrijā norisinājās projekta IN SITU starptautisko partneru diskusijas par kultūras un radošā sektora inovāciju iespējām Eiropas ne-urbāno teritoriju attīstībai, kur piedalījās LKA Kultūras un mākslu institūta vadošā pētniece Ieva Zemīte un zinātniskā asistente Ilona Asare.
Projekta ietvaros pastiprināti tiek pētīt Valmieras novads, kā viena no sešām izvēlētajām Eiropas perifērajām teritorijām. Valmieras dati tiek salīdzināti arī Īrijas, Portugāles, Somijas, Horvātijas un Islandes reģionu datiem par radošā sektora ieguldījumu reģionālajā attīstībā.
06.02.2024.
Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Cēsu, Limbažu, Smiltenes un Valmieras novadu pašvaldībām ir īstenojusi Daces Melbārdes veidotu kultūras līderības izaugsmes mācību programmu 30 novadu kultūras darbiniekiem personīgās un profesionālās līderības attīstīšanai.
Daces Melbārdes Kultūras līderības kurss tika īstenots kā turpinājums ES programmas “Apvārsnis Eiropa” starptautiskā pētniecības projekta “IN SITU: vietas unikalitātē balstītas kultūras un radošo industriju inovācijas ne-urbānās teritorijās” aktivitātēm, kas saistās ar reģionu kultūras un radošā sektora kapacitātes stiprināšanu.
06.12.2024.
5. decembrī tiešsaistē norisinājās noslēdzošais IN SITU sērijas vebināram "Creative vitality in non-urban areas?"! Paneļdiskusijas vadītāju starpā arī IN SITU Latvia pētnieku komandas pārstāve, LKA Kultūras un mākslu institūts vadošā pētniece Ieva Zemīte!
Vebināra ieraksts tagad pieejams IN SITU YouTube kanāla vietnē: https://www.youtube.com/watch?v=zHgAUDE9_cg&t=5su
20.10.2023.
Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Cēsu, Limbažu, Smiltenes un Valmieras novadu pašvaldībām īsteno Daces Melbārdes veidotu kultūras līderības izaugsmes mācību programmu 30 novadu kultūras darbiniekiem personīgās un profesionālās līderības attīstīšanai.
Daces Melbārdes Kultūras līderības kurss tiek īstenots kā turpinājums ES programmas “Apvārsnis Eiropa” starptautiskā pētniecības projekta “IN SITU: vietas unikalitātē balstītas kultūras un radošo industriju inovācijas ne-urbānās teritorijās” aktivitātēm, kas saistās ar reģionu kultūras un radošā sektora kapacitātes stiprināšanu.
07.08.2023.
Projekta IN SITU komanda no Latvijas Kultūras akadēmijas viesojās pie Valmieras kultūras un radošo industriju pārstāvjiem - Valmieras novada muižu tīkla un radošās lauksaimniecības uzņēmumā LAUX!
LKA pētnieki monitorēs abu šo organizāciju darbību nākamos divus gadus, analizējot organizāciju pieredzi darbā pie savas izaugsmes un definēto mērķu sasniegšanas. Ticam, ka šie būs iedvesmojoši piemēri ne-urbāno teritoriju radošai attīstībai ar vietējo kopienu līdzdalību visas Eiropas mērogā!
17.07.2023.
Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Eiropas Kultūras centru asociāciju ir veikusi izvērtēšanu Valmieras novada organizāciju iesniegtajām novatoriskajām iniciatīvām ne-urbānu teritoriju radošai attīstībai. Atbilstoši izsludinātā konkursa prioritātēm ir izvēlētas divas iniciatīvas, kas tiks monitorētas nākamo divu gadu laikā un kuru īstenotāji saņems 5000 EUR finansiālu atbalstu savu ieceru īstenošanai un dokumentēšanai.
Izvēlētās divas iniciatīvas ir Valmieras novada muižu tīkla attīstība un LAUX kopienas veidošana, balstoties uz dārzu kā funkcionāli dekoratīvu resursu.
Savus piedāvājumus iesniedza 11 Valmieras novada kultūras organizācijas, kuras visas tiks iekļautas projekta radošo iniciatīvu datu bāzē insituculture.eu, palielinot to starptautisko atpazīstamību. Šīs organizācijas varēs piedalīties In SITU projekta komandas piedāvātajās apmācībās, bet izvēlētās divas organizācijas papildus varēs gūt arī starptautisku mentoru konsultācijas.
Radošo iniciatīvu apzināšana tika organizēta ne tikai Valmieras novadā, bet arī pārējās IN SITU projekta piecās Eiropas perifērajās teritorijās Somijā, Islandē, Īrijā, Portugālē un Horvātijā. Kopumā pieteikumus iesniedza 129 radošās organizācijas. Katrā valstī tika izvēlētas divas iniciatīvas tālākai izpētei. Ar atlasīto IN SITU 12 iniciatīvu aprakstiem var iepazīties projekta mājas lapā https://insituculture.eu/case-study-projects/
31.05.2023
Latvijā līdzdalīgās pētnieciskās aktivitātes par vietas unikalitātē balstītām inovācijām tiek organizētas Valmieras novadā sadarbībā ar Valmieras novada pašvaldību!
|
Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Valmieras novada Kultūras pārvaldi aicina Valmieras novada kultūras un radošā sektora pārstāvjus informēt par savām radošajām iecerēm, piedaloties ne-urbāno teritoriju radošo iniciatīvu kartēšanā starptautiskā projekta IN SITU ietvaros. Divas iniciatīvas, kas atbildīs projekta prioritātēm un kuras konkursa kārtībā izvēlēsies projekta komanda, varēs saņemt 5000 EUR atbalstu savu ieceru īstenošanai un dokumentēšanai.
(Tālāk)
Utrehtas universitātes vadībā ir veikta Eiropas kultūras un radošo industriju noturības un sciālekonomiskā ieguldījuma kartēšana, apkopojot secinājumus pētījuma ziņojumā.
Kultūras un radošā sektora darbinieki bieži ir ideju radīšanas centrā un ir sekmējuši inovāciju veidošanos citās ekonomikas nozarēs. Pirmajā pētījuma daļā ir analizēta saistība starp kultūras un radošo profesiju īpatsvaru un patentu un preču zīmju skaitu reģionos. Pētījuma otrā daļā tiek analizēts, cik lielā mērā kolektīvās preču zīmes varētu izmantot kā oriģinālus un papildinošus rādītājus citiem pieejamiem rādītājiem ekonomikas un inovāciju rādītājiem.
Pētījuma ziņojums pieejams lejuplādei IN SITU mājas lapā
12.04.23.
Mondragonas universitātes pētniecības centrs “Inovācijas un zināšanas” ir izveidojis ziņojumu par inovāciju virzītājspēkiem kultūras un radošajā sektorā ne-urbānās Eiropas teritorijās.
Veidojot šo ziņojumu, tika apskatītas dažādas uzņēmumu un organizāciju darbības un pārvaldības formas, pievienotās vērtības radīšanas ķēdes un sadarbības tīklu iespējas. Pētījums balstīts atbilstošās zinātniskās literatūras izpētē, Eurostat un IN SITU projekta partneru sniegto kvantitatīvo datu analīzē.
Pārskatā iekļauti kultūras un radošo industriju inovāciju piemēri no dažādām pasaules valstīm, tai skaitā no Latvijas.
Pārskats pieejams lejuplādei IN SITU mājas lapā
17.aprīlī pl.17:30 valmierieši tiek aicināti uz domapmaiņu par KURTUVES kā atvērtas kultūrtelpas darbību nākotnē atbilstoši vietējo iedzīvotāju vajadzībām.
(Tālāk)
27. un 28.martā Valmieras novadā notiks semināri par inovāciju iespējām kultūras un radošā sektora izaugsmei, kur aicināti piedalīties visi šajā jomā strādājošie interesenti.
(Tālāk)
12.10.2022
LKA pētnieces Ilona Asare un Ieva Zemīte no 11 līdz 12. oktobrim piedalās projekta partneru pirmajā sanāksmē Azoru universitātē Ponta Delgada, prezentējot Valmieras novada izaicinājumus kultūras un radošo nozaru attīstības jomā un kopīgi plānojot līdzdalīgās pētniecības aktivitātes projekta laboratoriju teritorijās.
Ilona Asare (projekta koordinatore)
Baiba Tjarve (izpildītāja)
Ieva Zemīte (izpildītāja)
Ilona Kunda (izpildītāja)
Laura Brutāne (izpildītāja)