Projekts "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide" (Nr. VPP-LETONIKA-2021/1-0008) tiek īstenots Valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai " ietvaros.
Projekta Nr.: VPP-LETONIKA-2021/1-0008
Projekta īstenošana: 20.12.2021.–19.12.2024.
Projekta kopējais finansējums: 1 068 000 EUR
Projekta finansētājs: LR Izglītības un zinātnes ministrijas Latvijas Zinātnes padome
Projekta partneri:Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts (vadošais partneris), Latvijas Kultūras akadēmija, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Liepājas Universitāte, Latvijas Mākslas akadēmija
Projekta koordinators: Ieva Vītola
Kontaktinformācija: ieva.vitola@lka.edu.lv (LKA), ideum@lulfmi.lv (LU LFMI)
Projekta mērķis: apvienojot pētniekus no dažādām humanitāro, kultūras, sociālo un vides pētījumu jomām, īstenot daudzdimensionālu un starpnozaru pētījumu par identitātes, vēstures, kultūras un vides sarežģītajām attiecībām vēsturiskos un mūsdienu kontekstos. Saskaņā ar valsts pētījumu programmas virsmērķi – veidot Latvijā iekļaujošu latvisku un eiropeisku zināšanu sabiedrību, kuras pamats ir demokrātiskas vērtības, latviešu valoda un kultūra, projekts tiks īstenots trīs jomās:
Projekta uzdevumi: (1) analizēt identitātes veidošanās priekšnosacījumus un attīstību mijiedarbībā ar vietu (vidi) vēsturiskā un laikmetīgā kontekstā; (2) kartēt daudzšķautņainu ainavas identitāšu attīstību, pievēršot uzmanību cilvēka veidotas vides, kultūras un dabas sinerģijai; (3) pētīt arhitektūras un vides formas, mākslinieciskās prakses, lokalitātes, vietas un piederības koncepcijas; (4) aplūkot kultūras ainavu veidošanos, jo īpaši kultūru migrācijas kontekstā.
Latvijas Kultūras akadēmijas darba grupa projekta ietvaros izzinās pilskalnu ainavu, tās nozīmi un izmaiņas, pētījumus veicot galvenokārt Ziemeļlatgalē, Baltinavas apkārtnē, kur līdz šim bija zināmi divi pilskalni (Puncuļevas jeb Obeļevas un Alotāju kalni), bet pēdējos pāris gados atklāti vēl divi jauni pilskalni (Svātiunes Zvonu kalni un Puncuļevas pilskalns II ). Pētījuma gaitā, izmantojot ainavu arheoloģijā un reģionālo pētījumu praksēs balstītu pieeju, tiks rekonstruēta un analizēta Baltinavas pilskalnu arheoloģiskā ainava. Pētījuma mērķis ir izprast reģiona telpisko struktūru aizvēsturē, proti, kā ģeogrāfiskā telpa tika izmantota saimniecībā, kādas kulturālas nozīmes tai tika piešķirtas, kā tā atspoguļoja to apdzīvojušās sabiedrības sociālās struktūras un kā pati telpa ietekmēja tajā dzīvojošo sabiedrību. Pētījuma viens galvenajiem uzdevumiem ir rast izpratni par pilskalnu vietu ainavā no pilskalnu aktīvās izmantošanas laika līdz mūsdienām.
24.05.2022
No 2022. gada 24. maija Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) 2. stāva galerijā ir apskatāma izstāde “Jaunie pilskalni punktu un pārdomu mākoņos”, kurā apskatāmi desmit Latvijas pilskalni (deviņi no tiem jaunatklāti), kuru telpiskos reljefa modeļus no punktu mākoņiem veidojis arheologs Jānis Meinerts. Pilskalnu attēlus papildina īsas piezīmes, kuras pierakstījis arheologs Juris Urtāns – “mazzinātniskās refleksijas” ieskicē pārdomas, atmiņas, sajūtas un pieredzi, pirmoreiz uzkāpjot jaunatklātajos pilskalnos.
(Tālāk)
13.05.2022
2022.gada 13.maijā plkst. 17.00 Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) savā Facebook lapā un Youtube kanālā aicina pievienoties sezonas pēdējai sarunai platformā “Ceļā”, kurā tiksies Lolita Ozoliņa, Ieva Vītola, Juris Urtāns un Jānis Meinerts – Latvijas Kultūras akadēmijas pētnieki, kuri tikko kā uzsākuši darbu pie projekta “Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide”, kas tiek īstenots valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” ietvaros.
(Tālāk)
12.05.2022
2022. gadā Valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” ietvaros ir uzsākts darbs pie projekta “Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide”, ko kopīgi īsteno Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts (vadošais partneris), Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Liepājas Universitāte, Latvijas Mākslas akadēmija un Latvijas Kultūras akadēmija (LKA). Apvienojot pētniekus no dažādām humanitāro, kultūras, sociālo un vides pētījumu jomām, trīs gadu garumā tiek īstenots daudzdimensionāls starpnozaru pētījums par identitātes, vēstures, kultūras un vides attiecībām vēsturiskos un mūsdienu kontekstos.
(Tālāk)
Ieva Vītola (projekta koordinatore, galvenā izpildītāja)
Juris Urtāns (galvenais izpildītājs)
Rūta Muktupāvela (izpildītāja)
Jānis Meinerts (izpildītājs)
Lolita Ozoliņa (izpildītāja-studējošā)
Lote Katrīna Cērpa (izpildītāja-studējošā)