![]() |
Projekts "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide" (Nr. VPP-LETONIKA-2021/1-0008) tiek īstenots Valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai " ietvaros.
Projekta Nr.: VPP-LETONIKA-2021/1-0008
Projekta īstenošana: 20.12.2021.–19.12.2024.
Projekta kopējais finansējums: 1 068 000 EUR
Projekta finansētājs: LR Izglītības un zinātnes ministrijas Latvijas Zinātnes padome
Projekta partneri:Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts (vadošais partneris), Latvijas Kultūras akadēmija, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Liepājas Universitāte, Latvijas Mākslas akadēmija
Projekta koordinators: Ieva Vītola
Kontaktinformācija: ieva.vitola@lka.edu.lv (LKA), ideum@lulfmi.lv (LU LFMI)
Projekta mērķis: apvienojot pētniekus no dažādām humanitāro, kultūras, sociālo un vides pētījumu jomām, īstenot daudzdimensionālu un starpnozaru pētījumu par identitātes, vēstures, kultūras un vides sarežģītajām attiecībām vēsturiskos un mūsdienu kontekstos. Saskaņā ar valsts pētījumu programmas virsmērķi – veidot Latvijā iekļaujošu latvisku un eiropeisku zināšanu sabiedrību, kuras pamats ir demokrātiskas vērtības, latviešu valoda un kultūra, projekts tiks īstenots trīs jomās:
Projekta uzdevumi: (1) analizēt identitātes veidošanās priekšnosacījumus un attīstību mijiedarbībā ar vietu (vidi) vēsturiskā un laikmetīgā kontekstā; (2) kartēt daudzšķautņainu ainavas identitāšu attīstību, pievēršot uzmanību cilvēka veidotas vides, kultūras un dabas sinerģijai; (3) pētīt arhitektūras un vides formas, mākslinieciskās prakses, lokalitātes, vietas un piederības koncepcijas; (4) aplūkot kultūras ainavu veidošanos, jo īpaši kultūru migrācijas kontekstā.
Latvijas Kultūras akadēmijas darba grupa projekta ietvaros izzinās pilskalnu ainavu, tās nozīmi un izmaiņas, pētījumus veicot galvenokārt Ziemeļlatgalē, Baltinavas apkārtnē, kur līdz šim bija zināmi divi pilskalni (Puncuļevas jeb Obeļevas un Alotāju kalni), bet pēdējos pāris gados atklāti vēl divi jauni pilskalni (Svātiunes Zvonu kalni un Puncuļevas pilskalns II ). Pētījuma gaitā, izmantojot ainavu arheoloģijā un reģionālo pētījumu praksēs balstītu pieeju, tiks rekonstruēta un analizēta Baltinavas pilskalnu arheoloģiskā ainava. Pētījuma mērķis ir izprast reģiona telpisko struktūru aizvēsturē, proti, kā ģeogrāfiskā telpa tika izmantota saimniecībā, kādas kulturālas nozīmes tai tika piešķirtas, kā tā atspoguļoja to apdzīvojušās sabiedrības sociālās struktūras un kā pati telpa ietekmēja tajā dzīvojošo sabiedrību. Pētījuma viens galvenajiem uzdevumiem ir rast izpratni par pilskalnu vietu ainavā no pilskalnu aktīvās izmantošanas laika līdz mūsdienām.
2024. gada 5. un 6. decembrī Latvijas Mākslas akadēmijā noritēja Valsts pētījumuprogrammas “Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” projekta“Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide” noslēguma konference https://www.ideum-project.eu/post/konference_identitasu_ainavas_2024
2024. gada 18. decembrī Latvijas Kultūras akadēmijas Promocijas padomes atklātajā sēdē Lolita Ozoliņa aizstāvēja promocijas darbu “Nemateriālā kultūras mantojuma kopienu loma vietas identitātes konstruēšanā un reprezentācijā. Sēlijas vēsturiskās zemes piemērs” un ieguva zinātniskā doktora grādu (Ph.D.) humanitārajās un mākslas zinātnēs.
https://www.ideum-project.eu/post/promocijas-darbu-aizstaves-lolita-ozolina
2024. gada 19. novembrī tiešsaistē notika lasīšanas seminārs, kurā, iepazīstot somu ģeogrāfa Anssi Paasi publikācijas, tika diskutēts par robežu konceptu/tematu kā vienu no iespējām ne tikai kopienas, bet arī vietas identitātes paušanai un interpretēšanai. Semināru vadīja Latvijas kultūras akadēmijas doktora grāda pretendente, Kultūras un mākslu institūta zinātniskā asistente un VPP projekta IDEUM īstenotāja Lolita Ozoliņa. Diskusijā piedalījās Latvijas Kultūras akadēmijas VPP projekta IDEUM pētnieki, lūkojot Anssi Paasi publikācijās paustās tēzes raksturot ar lokāliem piemēriem, kas novēroti, īstenojot VPP projekta IDEUM pētījumus Ziemeļlatgalē un Sēlijā.
https://www.ideum-project.eu/post/lasisanas-seminars-par-robezu-konceptu
2024. gada septembris
Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta vadošais pētnieks, valsts pētījuma programmas projekta "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide"/IDEUM galvenais izpildītājs, arheologs Juris Urtāns sagatavojis jaunu grāmatu "Latgales pilskalni un to folklora". Grāmatā arheoloģiski aprakstīti pavisam 180 zināmie Latgales pilskalni. Par katru no pilskalniem apkopotas un publicētas arī pieejamās folkloras liecības – teikas un nostāsti. Kopumā izdevumā par Latgales pilskalniem ir savākti un apkopoti ap 400 folkloras teksti, kas ir visai atšķirīgi pēc to apjoma. Grāmatas sākumā lasāms Jura Urtāna sagatavots apjomīgs, monogrāfisks ievads, kurā analizētas un aprakstītas tādas tēmas kā pilskalnu pazīmes un verfikācija, pilskalnu atklāšana un apzināšana Latvijā un Latgalē, Latgales pilskalnu folklora. Latgales pilskalnu teiku datu kopa publicēta, respektējot latgaliešu valodas un izlokšņu savdabību. Izdevums par Latgales pilskalniem un to folkloru sniedz jaunas, starpdisciplināras zināšanas par pilskalniem, kas ir vizuāli nozīmīgākais Latvijas arheoloģisko pieminekļu veids. “Pilskalniem ir ne tikai zinātniskās atslēgas nozīme kā arheoloģiskajiem izpētes objektiem, bet arī nozīme kultūrvēsturiskās ainavas izpētē, lokālās identitātes, vietas piederības un nacionālās pašapziņas veidošanā, tās attīstībā un stiprināšanā,” norāda Juris Urtāns.
https://www.ideum-project.eu/post/iznakusi_gramata_par_latgales_pilskalniem_un_to_folkloru
2024. gada augusts
2024. gada augusta beigās Romā norisinājās 30. Eiropas Arheologu asociācijas ikgadējā tikšanās. Konferencē ar referātu "The micro-region of Baltinava hillforts (Latvia): landscape, space and connections" piedalījās arī Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta pētnieks Jānis Meinerts, kurš savā referātā iepazīstināja ar IDEUM projekta laikā Baltinavā veikto pētījumu rezultātiem.
2024. gada jūnijs
Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta pētnieki Rūta Muktupāvela, Ieva Vītola un Juris Urtāns piedalījās Starptautiskās tautas naratīvu izpētes biedrības (ISFNR – International Society for Folk Narrative Research) 19. kongresā, kas no 17. jūnija līdz 21. jūnijam notika Rīgā.
Otrdien, 18.jūnijā, kongresa sesijā “Changing Environment” Juris Urtāns stāstīja par Latgales pilskalnu folkloru (referāts: Folklore of the Hillforts of Latgale. The Search for the Departed). Savukārt Rūta Muktupāvela un Ieva Vītola savā prezentācijā analizēja vēsturiskos, simboliskos un ainaviskos aspektus Latvijas pilskalniem naratīvos (referāts: Historical, Symbolic and Scenic Aspects of Latvian Hillforts in Folk Narratives: From Legends to Modern Stories).
Abi priekšlasījumi sagatavoti Valsts pētījuma programmas projekta “Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide”/IDEUM (Nr. VPP-LETONIKA-2021/1-0008) ietvaros @IDEUM
2024. gada 14.jūnijā Baltinavas muzeja atklāšanas svētkos Ieva, Vītola, Juris Urtāns, Jānis Meinerts, Lote Katrīna Cērpa vietējai kopienai stāstīja par pētījumu rezultātiem Baltinavas apkārtnes pilskalnu un ainavas izpētē.
Lolita Ozoliņa no 2024. gada 13. līdz 16. jūnijam bija ASV, kur Jeilas universitātē, Ņūheivenā, Konektikutas štatā notiks Baltijas Studiju veicināšanas asociācijas (The Association for Advancement of Baltic Studies – AABS) rīkotā konference “The Baltic Way: Unity and Giving Aid”. Konferencē Lolita Ozoliņa prezentēs referātu “Nemateriālās kultūras mantojuma kopienas rašanās vietas identitātes konstruēšanas kontekstā” (The Emergence of the Intangible Cultural Heritage Community in the Context of Place Identity Construction), kas ir saistīts ar viņas topošo promocijas darbu “Nemateriālās kultūras mantojuma kopienas loma vietas identitātes konstruēšanā un reprezentēšanā. Sēlijas vēsturiskās zemes piemērs”. https://www.ideum-project.eu/post/lka_petnieki_ar_priekslasijumiem_uzstasies_baltinava_un_asv
2024. gada 10. aprīlī LKA Kultūras un mākslu institūta pētnieki, arheologi Juris Urtāns un Jānis Meinerts, piedalīsies Latvijas Universitātes 82. starptautiskajā zinātniskajā konferencē, kur vienā no sekcijām "Apbedīšanas tradīcijas ainavā" prezentēs IDEUM Baltinavas arheoloģiskās ainavas izpētes rezultātus "Baltinava. Pilskalni un senkapi". https://www.ideum-project.eu/post/lka_petnieki_prezentes_baltinavas_arheol_ainavas_izpetes_rezultatus
2024. gada janvāra numurā žurnālā "Ilustrētā Pasaules Vēsture" publicēts apjomīgs LKA Kultūras un mākslu institūta pētnieku, arheologu Jura Urtāna un Jāņa Meinerta raksts "Jauni secinājumi par seno latgaļu pilskalniem". Rakstā lasāms gan par to, kā četros Baltinavas apkārtnes pilskalnos (Alotāju pilskalnā, Svātiunes pilskalnā, Puncuļovas pilskalnā un Puncuļovas pilskalnā II) tika īstenoti izpētes darbi, gan par to, kādas liecības un atradumi tika atklāti, ļaujot izdarīt sākotnējos secinājumus par to, kāda varētu būt bijusi senā Baltinavas pilskalnu apdzīvotības laika kultūrainava. Publikācijā iepazīstamas arī teikas un nostāsti par Baltinavas apkārtnes pilskalniem, kā arī vairākas izpētes laikā tapušas fotogrāfijas.
https://www.ideum-project.eu/post/publicets-raksts-jauni-secinajumi-par-seno-latgalu-pilskalniem
2023. gada novembris
2023. gada “Kultūras krustpunktu” konferences sekcijā “Kultūras mantojums: aktuālie jaunatklājumi un jaunatklātās aktualitātes” pētnieki dalījās pieredzē un prezentēja pētījumus - trīs referāti par Baltinavu, kas tapuši “IDEUM” projekta ietvaros:
Lote Katrīna Cērpa, Lolita Ozoliņa, Ieva Vītola. Vasali Baltinavā! Tiešsaistes aptaujas rezultāti mūsdienu Baltinavas ainavas izpētē.
Juris Urtāns, Jānis Meinerts. Baltinavas pilskalni 2023. gada pētījumos.
Juris Urtāns Baltinavas pilskalnu folklora. Tēzes pieejamas šeit: https://www.ideum-project.eu/post/kulturas-krustpunkti-2023
2023. gada vasara
2023. gadā vasarā un rudenī Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūta vairākkārt strādāja Balvu novada Baltinavas pagastu, kur valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” projekta "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide" (IDEUM) ietvaros notika arheoloģiskās izpētes darbi, kuru rezultāti sniegs nozīmīgu informāciju Baltinavas senās ainavas izzināšanā.
2022. gada rudens
Projekta "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide" (IDEUM) ietvaros 2022. gada 3. novembrī notika starptautiska zinātniskā konference “Hillforts in the landscape. From the past to the present”, kuru rīkoja Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Centre for Baltic and Scandinavian Archaeology (Vācija); University of Potsdam (Vācija); University of Lodz (Polija); Lithuanian Institute of History (Lietuva); LU Vēstures un filozofijas fakultāte (Latvija); LU Latviešu valodas institūts (Latvija).
Konferencē IDEUM projekta īstenotāji piedalījās ar sekojošiem referātiem:
Jānis Meinerts. Archaeological sites around the Baltinava hillforts: towards an understanding of the archaeological landscape.
Juris Urtāns. Folklore of Baltinava Svātiune hillfort. Why did churches sunk in Latgale hillforts?
Lolita Ozoliņa, Ieva Vītola. Research approach on defining the significance of hillforts in the landscape of Baltinava Tēzes pieejamas šeit: https://drive.google.com/file/d/1-1-uWzu84nlq11AjBao46_kxFLXJv3X1/view
24.05.2022
No 2022. gada 24. maija Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) 2. stāva galerijā ir apskatāma izstāde “Jaunie pilskalni punktu un pārdomu mākoņos”, kurā apskatāmi desmit Latvijas pilskalni (deviņi no tiem jaunatklāti), kuru telpiskos reljefa modeļus no punktu mākoņiem veidojis arheologs Jānis Meinerts. Pilskalnu attēlus papildina īsas piezīmes, kuras pierakstījis arheologs Juris Urtāns – “mazzinātniskās refleksijas” ieskicē pārdomas, atmiņas, sajūtas un pieredzi, pirmoreiz uzkāpjot jaunatklātajos pilskalnos.
(Tālāk)
13.05.2022
2022.gada 13.maijā plkst. 17.00 Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) savā Facebook lapā un Youtube kanālā aicina pievienoties sezonas pēdējai sarunai platformā “Ceļā”, kurā tiksies Lolita Ozoliņa, Ieva Vītola, Juris Urtāns un Jānis Meinerts – Latvijas Kultūras akadēmijas pētnieki, kuri tikko kā uzsākuši darbu pie projekta “Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide”, kas tiek īstenots valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” ietvaros.
(Tālāk)
12.05.2022
2022. gadā Valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” ietvaros ir uzsākts darbs pie projekta “Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide”, ko kopīgi īsteno Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts (vadošais partneris), Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Liepājas Universitāte, Latvijas Mākslas akadēmija un Latvijas Kultūras akadēmija (LKA). Apvienojot pētniekus no dažādām humanitāro, kultūras, sociālo un vides pētījumu jomām, trīs gadu garumā tiek īstenots daudzdimensionāls starpnozaru pētījums par identitātes, vēstures, kultūras un vides attiecībām vēsturiskos un mūsdienu kontekstos.
(Tālāk)
Ieva Vītola (projekta koordinatore, galvenā izpildītāja)
Juris Urtāns (galvenais izpildītājs)
Rūta Muktupāvela (izpildītāja)
Jānis Meinerts (izpildītājs)
Lolita Ozoliņa (izpildītāja-studējošā)
Lote Katrīna Cērpa (izpildītāja-studējošā)