Projekta vadītājs: Baiba Tjarve (dr.art.)
Projekta Nr.: lzp-2022/1-0379
Projekta īstenošanas laiks: 1.01.2023.–31.12.2025.
Projekta finansējums: 299 994,00 EUR
Projekta finansētājs: Latvijas Zinātnes padome
Kontaktinformācija: Dr.art. Baiba Tjarve, baiba.tjarve@lka.edu.lv
Projekts “Ceļā uz līdzdalīgu iesaisti muzejos: Latvijas muzejpedagoģijas prakses izpēte (MEET)” (Nr. lzp-2022/1-0379) tiek īstenots Fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu 2022. gada atklātā konkursa ietvaros. Finansē Latvijas Zinātnes padome.
Projekts atbilst aktuālajam muzeoloģijas fokusam, kas uzsver sociālo iesaisti kā būtisku muzeju uzdevumu un ko apliecina Starptautiskās Muzeju padomes iniciatīva mainīt jēdziena “muzejs” definīciju, iekļaujot tajā muzeju pienākumu strādāt ar kopienu līdzdalību. Iedvesmojoties no muzeoloģes Ninas Saimonas (Nina Simon) teorētiskā ietvara "līdzdalības iesaistīšanās", projekta mērķis ir izpētīt līdzdalības iesaistīšanās dinamikas noteicošos faktorus, modeļus un sekas muzeju nozarē, veicot izpēti caur muzejizglītības prizmu – vienu no trīs muzeja pamata funkcijām. Pētījumā tiks apzināti līdzdalības attīstības determinanti muzeju nozarē, kā arī, piemērojot līdzdalīgas pētniecības (participatory action research) metodoloģiju, no prakses kopienu (community of practice) perspektīvas, (1) kartējot muzeju izglītības programmas akreditētajos muzejos Latvijā un nosakot noteicošos faktorus, kas veido vai ierobežo muzeju centienus īstenot arvien intensīvākus līdzdalības iesaistes modeļus, (2) pētot dominējošos modeļus un attieksmi pret līdzdalīgu iesaisti no dažādu Latvijas prakses kopienu perspektīvas, kā arī (3) analizējot līdzdalīgas iesaistes nospiedumu plašākā sociālpolitiskajā kontekstā - gan attiecībā uz iesaistīto kopienu dzīvi, gan uz muzeju darbību, gan starpnozaru sadarbību, kultūras mantojuma politiku un starptautisko atzinību.
Baiba Tjarve (projekta vadītāja)
Maija Spuriņa (galvenais izpildītājs)
Liene Ozoliņa (galvenais izpildītājs)
Anda Laķe (galvenais izpildītājs)
Gints Klāsons (izpildītājs)
Līga Vinogradova (galvenais izpildītājs)
Elīna Vikmane (izpildītājs-studējošais)
Maija Ņikitina (izpildītājs-studējošais)
Laura Brutāne (izpildītājs-studējošais)
Lote Katrīna Cērpa (izpildītājs-studējošais)
27.–30.08.2024.
Eiropas sociologu asociācijas konferencē "Tension, Trust and Transformation", kas norisinājās Porto, Portugālē, pētījuma projekta “MEET” dalībnieki dalījās ar lauka darbā iegūtajiem rezultātiem un atziņām:
07.–08.2024.
Turpinās lauka darbs muzejos: Olaines Vēstures un mākslas muzejā, lai izzinātu jauniešu, kas piedalījās arheoloģisko izrakumu procesā, pieredzes un Latvijas Nacionālā mākslas muzejā, lai tiktos ar Jauniešu kluba dalībniekiem.
15.–16.07.2024.
15. un 16. jūlijā Smiltenes un Valmieras novadā norisinājās projekta “MEET" komandas rīkotie darbsemināri kopā ar atmiņas institūciju pārstāvjiem.
15. jūlijā LKA Kultūras un mākslu institūta kolēģi Baiba Tjarve, Anda Laķe, Gints Klāsons, Līga Vinogradova, Elīna Vikmane, Lote Katrīna Cērpa, Maija Spuriņa, Liene Ozoliņa un Laura Brutāne tikās, lai apkopotu līdz pētījuma vidusposmam iegūtās atziņas. Tika prezentēti kvantitatīvās aptaujas dati, līdz šim iegūtie līdzdalīgās pētniecības lauka darba rezultāti, kā arī diskutēts par turpmāk nepieciešamajiem veiktajiem soļiem un rezultātu komunikāciju.
Savukārt 16. jūlijā kolēģi viesojās Valmieras muzejā. Tikšanās ietvaros Valmieras muzeja krājuma nodaļas vadītājs Alberts Rokpelnis un vēsturniece Liene Rokpelne dalījās ar "De Woldemer" ekspozīcijas veidošanās stāstu, kā arī tika izvērsta diskusija par līdzdalīga muzeja un līdzdalīgās pētniecības iespējām muzejos Latvijā.
04.2024.
Aprīļa sākumā Kopenhāgenā norisinājās ikgadējā Skandināvijas un Baltijas valstu jauno akadēmiju sanāksme, kurā piedalījās jaunie zinātnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Dānijas, Zviedrijas, Norvēģijas un Somijas. Šogad sanāksme bija veltīta globālajiem izaicinājumiem un diskusijai par jauno akadēmiju sadarbības formātu nākotnē. Sanāksmi organizēja Dānijas Jaunā akadēmija (Young Academy of Denmark). Latvijas Jauno zinātnieku apvienību (LJZA) pārstāvēja Liene Spruženiece, Raimonda Soloha, Tatjana Pladere, Oskars Teikmanis, Rasma Pīpiķe un Latvijas Kultūras akadēmijas pārstāve Elīna Vikmane, kura dalās pieredzētajā: “Bija vērtīgi un iedvesmojoši būt vidē, kur sociālo un humanitāro zinātņu ieguldījums jaunu zināšanu radīšanā tiek atzīts līdzvērtīgas dabas zinātnēm.”
14.06.2024.
Pētniece Elīna Vikmane piedalījās “Association for the Advancement of Baltic Studies” (AABS) konferencē, Jēla universitātē, Amerikas Savienotajās valstīs un konferencē prezentēja savas doktora disertācijas rezultātus, uzstājoties ar referātu “Transformations and Challenges in Memory Institutions: Navigating Museums and Archives in the 21st Century”.
AABS piešķīra Elīnai Vikmanei 2023.-2024.gada Ainas Birnītis stipendiju promocijas darba pabeigšanai.
27.11.2023.
2023. gada 27. novembrī Latvijas Kultūras akadēmijas Promocijas padomes atklātā sēdē Elīna Vikmane aizstāvēja promocijas darbu par tēmu "Kibermuzeoloģijas attīstība: digitālo inovāciju difūzijas izpēte muzeju nozarē Latvijā" zinātniskā doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai humanitārajās un mākslas zinātnēs.
Ar promocijas darbu var iepazīties Latvijas Kultūras akadēmijas bibliotēkā Ludzas ielā 24, Rīgā, un šeit. Promocijas darbs ir projekta “MEET” rezultāts.
9.–10.11.2023.
Konferenču sērijas "Kultūras krustpunkti XVII" notikumos aktīvi piedalījās arī projekta “MEET” dalībnieki. Maija Ņikitina referātā “Muzeju pieejamība: cilvēku ar redzes traucējumiem līdzdalības iespēju izpēte” stāstīja par sava maģistra darba rezultātiem; Līga Vinogradova un Baiba Tjarve dalījās ar pētījumā iegūtajām atziņām par līdzdalīgo pētniecību referātā “Vai pētnieki ir gatavi atdot varu kopienai? Līdzdalības pētījumu pieredze muzeju darbības izpētē”, Elīna Vikmane dalījās ar promocijas darba rezultātiem referātā “Pašizpētes un pašekspluatācijas prakses digitāli inovatīvākajos muzejos Latvijā”, savukārt Laura Brutāne un Lote Katrīna Cērpa par lauka darbā iegūto pieredzi stāstīja referātā “Kultūras līdzdalība un jauniešu labbūtība: Eduarda Veidenbauma memoriālā muzeja “Kalāči” piemērs”.
9.novembrī konferencē “Dziesmu un deju svētku atmiņas daudzbalsība” Elīna Vikmane uzstājās ar priekšlasījumu “Paradigmas maiņa muzejos: sabiedrības iesaistes un līdzdalības problemātika”.
9.-10.11.2023.
Konferenču sērijas "Kultūras krustpunkti XVII" tematiskajā konferencē “Dziesmu un deju svētku atmiņas daudzbalsība” 9.11.2023. Elīna Vikmane piedalījās ar referātu “Paradigmas maiņa muzejos: sabiedrības iesaistes un līdzdalības problemātika”, kā arī vadīja noslēdzošo paneļdiskusiju.
Savukārt "Kultūras krustpunkti XVII" sekciju dienā 10.11.2023. ar referātiem par pētījuma ietvaros gūtajām atziņām dalījās Maija Ņikitina ar referātu “Muzeju pieejamība: cilvēku ar redzes traucējumiem līdzdalības iespēju izpēte”; Līga Vinogradova, Baiba Tjarve – "Vai pētnieki ir gatavi atdot varu kopienai? Līdzdalības pētījumu pieredze muzeju darbības izpētē"; Elīna Vikmane – “Pašizpētes un pašekspluatācijas prakses digitāli inovatīvākajos muzejos Latvijā” un Laura Brutāne, Lote Katrīna Cērpa – “Kultūras līdzdalība un jauniešu labbūtība: Eduarda Veidenbauma memoriālā muzeja “Kalāči” piemērs”.
18.08.2023. un 30.08.2023.
Eduarda Veidenbauma memoriālajā muzejā "Kalāči" norisinās MEET pētniecības projekta lauka darbs – jauniešu pieredzes izpēte. Muzejs ir radījis jaunu saturu kopā ar jauniešu kopienu un saņēmis augstu sava darba novērtējumu. Pētnieces jauniešiem stāsta par pētniecības projektu un līdzdalīgās pētniecības metodēm, bet otrajā tikšanās reizē jaunieši kļūst par vērtīgiem partneriem, dalībniekiem un padomdevējiem paši dokumentējot savu pieredzi sadarbībā ar muzeju – vizuāli atveidojot savu ceļu uz muzeju “Kalāči” un pašu organizēto festivālu “Veidenfests” (19.08.2023.).
10.-14.07.2023.
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) maģistra programmas “Kultūras mantojuma pārvaldība un komunikācija” astoņi studenti, pētniece Elīna Vikmane un asociētā profesore Ieva Zemīte pārstāv Latviju septiņu valstu starptautiskajā vasaras skolā, kas notiek Vācijā, Nirnbergā no 2023. gada 10. līdz 14. jūlijam. Studiju fokuss vērsts uz UNESCO lomas kultūras mantojuma un kultūras izglītības jomās kritisku pārvaicāšanu, jaunu pētniecisko metožu apguvi un starptautisku sadarbības projektu iespēju izzināšanu un attīstību.
Vasaras skolas mērķis ir iepazīt un kritiski analizēt starptautiskos un jo īpaši ar UNESCO saistītos kultūras un mākslas izglītības dokumentus. Jau pavasarī studenti un pasniedzēji tikās tiešsaistes semināros, lai izzinātu ANO un UNESCO vēsturi un institucionālo struktūru. Klātienes tikšanās posmā dalībnieki analizēs programmātiskos starptautiskos dokumentus kultūras un mākslas izglītības jomā, apgūs dažādas jaunas pētniecībā pielietojamas metodoloģijas un darba grupās modelēs kultūras un mākslas izglītības nākotnes perspektīvas. Ar līdzdalīgas pētniecības metodoloģiju un tās pielietošanas iespējām kultūras mantojuma jomā studentus iepazīstinās LKA pētniecības projekta “Ceļā uz līdzdalīgu iesaisti muzejos: Latvijas muzejpedagoģijas prakses izpēte (MEET)” pētniece Elīna Vikmane.
Vasaras skolu organizē Frīdriha Aleksandra Erlangenes-Nirnbergas Universitātes UNESCO Digitālās kultūras un mākslas katedra izglītībā, un tā ir veidojusies kā kopīgs projekts Eiropas kultūras un mākslas izglītības sadarbības tīkla ENO iesaistītajiem partneriem (https://www.eno-net.phil.fau.eu/) – augstskolām un pētniecības centriem no Bulgārijas, Francijas, Vācijas, Nīderlandes, Polijas, Portugāles un Latvijas (LKA). Vasaras skolas ietvaros tiek plānots attīstīt jaunus starptautiskos sadarbības projektus starp iesaistītajiem partneriem un pētniekiem.
Vasaras skola notiek ar ERASMUS+ Kombinētās intensīvās programmas (BIP) finansējumu, kā arī tajā tiek starptautiskā mērogā aprobētas Latvijas Zinātnes padomes finansētā FLPP projekta “Ceļā uz līdzdalīgu iesaisti muzejos: Latvijas muzejpedagoģijas prakses izpēte (MEET)” (lzp-2022/1-0379) metodes darbā ar kopienām.
3.07.2023.
Par jaunajā muzeju definīcijā iekļautajiem jēdzieniem – interpretācija, pieejamība, līdzdalība un iekļaušana – pārdomās dalījās LKA Kultūras un mākslu institūta zinātniskā asistente Elīna Vikmane, piedaloties ikgadējā Latvijas muzeju darbinieku simpozijā, ko organizē Ziedoņa muzejs. Kā katru gadu, simpozijs veltīts dažādiem tematiem – šogad notika lekcijas un darbnīcas, apspēlējot tēmu "Muzejs kā vieta un telpa".
Foto: Kristiāna Pauliņa un Elina Vikmane.
20.-21.06.2023.
Projekta MEET dalībniece Elīna Vikmane piedalās starptautiski nozīmīgās mākslas menedžmenta konferences AIMAC (The 8th International Conference on Arts and Cultural Management) rīkotajā doktorantu simpozijā, kas notika Kanādā, Monreālā 20.-21.jūnijā. Elīna tiešsaistē dalījās ar prezentāciju “Advancing cybermuseology: Digital innovation diffusion in Latvia’s museum sector”, kuru atzinīgi novērtēja starptautiski atzīts mākslas un kultūras menedžmenta eksperts Fransuā Kolbērs (François Colbert).
20.06.2023.
Projekta MEET dalībniece – Maija Ņikitina aizstāv maģistra darbu “Muzeju pieejamība: cilvēku ar redzes traucējumiem līdzdalības iespēju izpēte. Memoriālā muzeja “Raiņa un Aspazijas vasarnīca” piemērs” (Akadēmiskās maģistra studiju programma “Kultūras mantojuma pārvaldība un komunikācija”). Maģistra darbs tapa ciešā sadarbībā ar citiem projekta MEET dalībniekiem un maģistra darba vadītāju Elīnu Vikmani, īstenojot projekta pirmo lauka darbu Memoriālajā muzejā “Raiņa un Aspazijas vasarnīca” un testējot metodoloģiju. Maģistra darbs ir viens no pirmajiem projekta nozīmīgiem rezultātiem.
7.–9.06.2023.
LKA Kultūras un mākslu institūta zinātniskā asistente un doktora grāda pretendente Elīna Vikmane piedalās abu Eiropā lielāko muzeju organizāciju NEMO un ICOM darba grupā par muzeju digitālo transformāciju. Kārtējā tikšanās notiek Itālijā, Milānā no 2023.gada 7. līdz 9.jūnijam, lai spriestu par digitālā apmeklējuma muzejos atzīšanu un uzskaiti. Elīnas promocijas darbs, kas paredzēts kā viens no rezultātiem projektā MEET, ir saistīts ar digitālajām inovācijām muzejos – darbā iegūtās atziņas noder arī starptautiskā mērogā.
https://www.ne-mo.org/.../working-group-digital...
18.05.2023.
"Muzeji ir uzticami sabiedrotie, ar kuriem kopā domāt, kritiski vērtēt un ar piesardzīgu optimismu veidot kopīgo nezināmo nākotni" – LKA Kultūras un mākslu institūts projekta MEET iniciatore Elīna Vikmane rakstā “Kad būt atvērtam ir par maz. Par ko domā muzeji?” stāsta par pieciem būtiskiem aspektiem, par ko muzeju darbā iesaistītajiem jādomā arvien vairāk. Tie ir: stereotips, ka kultūras mantojums pieder muzejam; digitālās inovācijas; muzeju demokratizācijas centieni; aktīvisms un labbūtība.
15.05.2023.
Projekta MEET pirmā lauka darbs otrais posms notika kopā ar jauniešiem un skolotājām no Rīgas Strazdumuižas vidusskolas – attīstības centra. LKA Kultūras un mākslu institūts pētnieki Elīna Vikmane; Līga Vinogradova; Maija Ņikitina uzzināja, kāda nozīme jauniešu skatījumā ir cilvēku maņu spektram – dzirdei, taustei, ožai un garšai (papildu jau ierastajai vizuālajai uztverei), lai apmeklētājiem muzejos veidotos intensīvākas emocijas un atmiņas.
Rudenī muzejpedagoģisko prakšu un dažādu kopienu līdzdalība to veidošanā turpināsies sadarbībā ar citiem muzejiem.
19.04.2023.
19.aprīlī notika pētniecības seminārs (zoom) par līdzdalīgo rīcības pētījumu metodoloģiju pielietošanu ar Kopenhāgenas Universitātes asociēto profesori Šarloti Svendleru Nīlsenu (Charlotte Svendler Nielsen).
17.04.2023.
Notiek lauka darbs muzejā “Raiņa un Aspazijas vasarnīca” kopā ar pieciem jauniešiem un trīs skolotājām no Rīgas Strazdumuižas vidusskolas - attīstības centra, pētot cilvēku dažādo maņu – dzirdes, taustes, redzes, ožas – lomu kultūras mantojuma iepazīšanā, iesaistes un līdzdalības vairošanā muzejpedagoģiskās programmas “Sajūtu ceļojums” ietvaros.
14.02.2023.
Latvijas Radio 1 raidījumā “Kultūras rondo” par projekta MEET ideju sarunājas projekta idejas autore, Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta zinātniskā asistente Elīna Vikmane, LNMM Izglītības un pieejamības daļas vadītāja Elīna Bērziņa un Latvijas muzeju biedrības valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde.
8.02.2023.
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūta (KMI) pētnieku komanda vēsturiski vislielākajā Latvijas Zinātnes padomes konkursa konkurencē ieguva augsto 97% vērtējumu un saņēma atbalstu trīs gadu ilgai muzeju jomas izpētei projektā “Ceļā uz līdzdalīgu iesaisti muzejos: Latvijas muzejpedagoģijas prakses izpēte (MEET)” – turklāt tas ir vienīgais konkursā atbalstītais projekts, kas analizē 21. gadsimta problemātiku humanitāro un mākslas zinātņu jomā.
Ņikitina, Maija, 2023. “Muzeju pieejamība: cilvēku ar redzes traucējumiem līdzdalības iespēju izpēte. Memoriālā muzeja “Raiņa un Aspazijas vasarnīca” piemērs” (vad. Elīna Vikmane).
Vikmane, Elīna, 2023. "Kibermuzeoloģijas attīstība: digitālo inovāciju difūzijas izpēte muzeju nozarē Latvijā" (vad. Anda Laķe).
https://doi.org/10.4000/iss.5189
Pieejams šeit.
Vikmane, Elīna, 2024. “Advancing cybermuseology: Digital innovation diffusion in Latvia’s museum sector”. The European Sociologist, 51. Pieejams šeit.
Vikmane, Elīna, 2023. “From self-exploration to self-exploitation in digitally innovative museums". ICOFOM Study Series, 51 (1-2). Pieejams: https://journals.openedition.org/iss/5189