27.12.2024
Darbu uzsāk Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūta (KMI) Starptautiskā konsultatīvā padome zinātniskās sadarbības stiprināšanai. Konsultatīvās padomes mērķis ir stiprināt saikni starp LKA pētniecības iniciatīvām un starptautisko zinātnieku kopienu. Konsultatīvās padomes pētnieku tīkls atbalstīs KMI zinātnieku piekļuvi globālajai ekspertīzei vairākos aspektos: pētniecības prioritāšu, starpdisciplināru un novatorisku metodoloģisku risinājumu, pētniecības kvalitātes, ētikas un citos jautājumos. Konsultatīvās padomes zinātnieki darbosies kā vēstnieki, lai paaugstinātu LKA zinātniskās darbības atpazīstamību globālos forumos un starptautiskās kopienās.
20.12.2024
Projekts “Pārskatot radošo pilsētu konceptu: tīkli, starpnieki un attīstības virzieni/ RePrint” ir veiksmīgi noslēdzies! Viens no galvenajiem pētījuma gaitā izstrādātajiem rezultātiem ir zinātniskā monogrāfija “Radošās pilsētas: procesi un cilvēki”, kuras digitālā versija ir pieejama ikvienam interesentam projekta mājaslapā www.reprint.lv. Turpat atrodama arī plašāka informācija par pētījuma gaitu, iegūtajiem rezultātiem un aktualitātēm.
20.12.2024
18. decembrī Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Promocijas padomes atklātā sēdē promocijas darbus zinātniskā doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai humanitārajās un mākslas zinātnēs aizstāvēja Lolita Ozoliņa un Otto Ķenga.
Sēdē Otto Ķenga aizstāvēja promocijas darbu par tēmu “”Latviju rakstu” tradīcija: astoņzaru zvaigznes attēlojumi un simbolika Latvijas kultūrtelpā”, savukārt Lolita Ozoliņa aizstāvēja promocijas darbu par tēmu “Nemateriālā kultūras mantojuma kopienu loma vietas identitātes konstruēšanā un reprezentācijā. Sēlijas vēsturiskās zemes piemērs."
Sirsnīgi sveicam!
18.12.2024
Zinātniskā žurnāla "Culture Crossroads" kārtējais numurs (Vol. 25) piedāvā plaša spektra tēmu analīzi, no mentoringa kultūras un radošajās industrijās līdz naida noziegumiem kā kultūras fenomenam, un no bibliotēkām mūsdienu pasaulē līdz Lielbritānijas varenības atspoguļojumam valodā un politikā.
Krājumam ir īpaši starptautisks autoru sastāvs - no septiņiem rakstiem gandrīz pusei ir ārvalstu autori - igauņu, īru un spāņu pētnieki. Numura izdevējiem ir īpašs prieks par jaunu tēmu ienākšanu žurnāla saturā - autori raksta par kopienu mākslu, multisensoro piekļūstamību muzejos, zinātnes un mākslas sinerģiju auditorijas piesaistē - tādējādi paplašinot žurnāla starpdisciplināro tvērumu un lasītāja pieredzi.
Ar krājumu iespējams iepazīties šeit - https://culturecrossroads.lv/index.php/cc/issue/view/30
10.12.2024
Latvijas Kultūras akadēmijas profesoram un LKA Kultūras un mākslu institūta vadošajam pētniekam Jurim Urtānam piešķirts Ministru kabineta un Kultūras ministrijas Atzinības raksts, kas svinīgi tiks pasniegts š. g. 18. decembrī plkst. 14.00 Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (Pils laukums 3, Rīga, ieeja no Daugavas gātes).
09.12.2024
2024. gada 17. decembrī plkst. 18.00 Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Gara mājā (Tabakas fabrikas kvartāls, Miera iela 58a) simpozija “Cilvēks aiz kastes pētniecībā un mākslā” ietvaros norisināsies diskusija “Platformu darbs – inovatīva uzņēmējdarbības iespēja vai ekspluatācija?”, kuras uzmanības centrā būs pētījumā “Digitālajās platformās nodarbināto autonomijas izpratnes un prakse: Wolt un Bolt piegādes darbinieku pieredzes kultūrsocioloģiska analīze” atklātais paradokss, ka platformu nodarbinātībā darbinieku autonomijas un brīvības sajūta savietojas ar ekspluatatīvām platformu praksēm.
02.12.2024
29. novembrī Latvijas Kultūras akadēmijas, Latvijas Mākslas akadēmijas un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kopīgās profesionālās doktora studiju programmas “Mākslas” apakšprogrammas “Audiovizuālā māksla, teātris un laikmetīgā deja” valsts pārbaudījumu komisijas atklātā sēdē, kurā jaunrades darba teorētiskos pētījumus aizstāvēja Ivo Briedis un Ramona Galkina.
26.11.2024
2024. gada 17. decembrī plkst. 15.00–19.00 Latvijas Kultūras akadēmijas Gara mājā (Tabakas fabrikas kvartāls, Miera iela 58a) norisināsies Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta pētnieku īstenotā fundamentālā un lietišķā pētījuma “Digitālajās platformās nodarbināto autonomijas izpratnes un prakse: Wolt un Bolt piegādes darbinieku pieredzes kultūrsocioloģiska analīze” noslēguma pasākums – simpozijs “Cilvēks aiz kastes pētniecībā un mākslā”. Simpozija apmeklējums ir bez maksas, iepriekš reģistrējoties: https://ej.uz/cilvēksaizkastes.
25.11.2024
Aicinām pētniekus iesniegt publikācijas žurnāla “Culture Crossroads” tematiskajam izdevumam par kultūras sociālās un ekonomiskās ietekmes problēmjautājumiem. Izdevums turpinās diskusiju par ietekmju novērtēšanas problemātiku un metodoloģijas piemērošanu kultūras un radosajās industrijās (KRI) – kas tika aizsākta tematiskās sesijas “Kā padarīt redzamu? Sociālās un ekonomiskās ietekmes novērtēšana radošajās un kultūras industrijās” Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) konferenču cikla “Kultūras krustpunkti XVIII” ietvaros šī gada rudenī.
22.11.2024
Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslas institūta Fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu (FLPP) konkursā atbalstītā projekta “Publiskā runa Livonijas kultūrā: Politisks un sociāls fenomens Eiropas performatīvajā tradīcijā (1200-1600)” (lzp-2024/1-0296) (projekts tiek īstenots sadarbībā ar Latvijas Universitāti) komanda meklē projekta asistentu.
22.11.2024
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūts (KMI) uzsāk pētījumu par Liepājas un apkārtējo novadu iedzīvotāju vietas piederības izjūtu, kura ietvaros tiks radītas audiovizuālās dienasgrāmatas. Pētījums ir daļa no “Liepāja – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027.gadā” novērtējuma, tā pasūtītājs– Nodibinājums Liepāja 2027.
22.11.2024
Latvijas Republikas Kultūras ministrija sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju 2024.gada 2.-3.decembrī Rīgas Cirkā rīko semināru – tālākizglītības kursu par kultūras piekļūstamību cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Kursa mērķis ir uzlabot kultūras organizāciju izpratni par piekļūstamības jautājumiem un veicināt dažādu risinājumu ieviešanu kultūras norišu vietu piekļūstamības uzlabošanai.
21.11.2024
Novembrī un decembrī LKA, LMA un JVLMA profesionālās doktora studiju programmas “Mākslas” ietvaros norisināsies teorētisko pētījumu un LKA promocijas darbu aizstāvēšana, kurā būs iespēja iepazīt laikmetīgās dejas, audiovizuālās mākslas un kultūras mantojuma pētījumu aktualitātes.
19.11.2024
Rūta Muktupāvela, Latvijas Kultūras akadēmijas profesore un tās bijusī rektore, ir iecelta par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieci.
Šis apbalvojums ir izcilas atzinības apliecinājums viņas ilggadējam darbam augstākās izglītības, zinātnes un kultūras jomā. Profesores Muktupāvelas pētniecība un aktīvā darbība nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā ir būtiski bagātinājusi Latvijas kultūras telpu.
15.11.2024
2024.gada novembrī Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) studējošie uzsāk īstenot divus pētniecības pilotprojektus – katra komanda četru mēnešu laikā mentora vadībā testēs kādu kultūras un radošo nozaru sociālās ietekmes mērīšanas pieeju. Šie pētniecības projekti turpina dažādās aktivitātes, kas iesaista studējošos un veicina izpratni par kultūras sociālās un ekonomiskās ietekmes pētniecību pētījuma “CERS” darba posma "Kultūras un radošo nozaru sociālās un ekonomiskās ietekmes novērtējuma pieeju attīstība" ietvaros.
11.11.2024
5.novembrī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā norisinājās Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA), UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma politikas un tiesību katedras un Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) kopīgi organizētais seminārs “Kā aizsargāt tradicionālās amatniecības prasmes Latvijā?”. Prasmju aizsargāšana amatniecības kontekstā ir ļoti aktuāla tēma no dažādiem skatupunktiem un iesaistītajām pusēm, tāpēc LKA absolvente, profesionāla amatniece (izšuvēja) un kultūras mantojuma speciāliste Elīza Māra Kamradze-Tūtere dalījās pārdomās par seminārā dzirdēto.
29.10.2024
2024. gada 29. novembrī Latvijas Kultūras akadēmija noritēs valsts pārbaudījums kopīgā profesionālajā doktora studiju programmā "Mākslas" Audiovizuālās mākslas, teātra un laikmetīgās dejas apakšprogrammā. Latvijas Kultūras akadēmija Doktorantūras skola aicina apmeklēt profesionālā doktora grāda mākslās Art.D. (artium doctor) pretendentu teorētisko pētījumu un mākslinieciskās jaunrades darbu aizstāvēšanas.
28.10.2024
Latvijas Kultūras akadēmija ar lepnumu paziņo, ka profesore Rūta Muktupāvela ir iecelta par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieci par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā. Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs un Ordeņu kapituls ir atzinīgi novērtējuši profesores ilggadējo ieguldījumu Latvijas kultūras un izglītības veicināšanā.
Triju Zvaigžņu ordeņa svinīgā pasniegšanas ceremonija norisināsies Latvijas Neatkarības proklamēšanas 106. gadadienā, 18. novembrī, plkst. 15:30 Rīgas pilī, un tiešraidi varēs vērot Latvijas Televīzijas 1. kanālā. Šajā īpašajā dienā apbalvojumi tiks piešķirti arī vairākiem citiem izciliem Latvijas sabiedrības pārstāvjiem, kuri ar savu darbu ir bagātinājuši mūsu valsti.
28.10.2024
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūts (KMI) uzsāk pētījumu par Latvijas iedzīvotāju kultūras patēriņa paradumiem un meklē dalībniekus kultūras patēriņa dienasgrāmatu rakstīšanai. Pētījums ir daļa no valsts pētījuma programmas “Latvijas kultūra – resurss valsts attīstībai" projekta “Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai” /CERS un tā mērķis ir noskaidrot, kādi ir Latvijas iedzīvotāju klātienes un digitālā kultūras patēriņa prakses.
17.10.2024
2024. gada 5. novembrī plkst. 14.00–17.00 Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (Pils laukumā 3) norisināsies Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA), UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma politikas un tiesību katedras un Latvijas Nacionālā kultūras centra kopīgi organizētais seminārs “Kā aizsargāt tradicionālās amatniecības prasmes Latvijā?”. Seminārs norisinās LKA organizētās konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti XVIII” ietvaros. Semināra apmeklējums ir bez maksas, iepriekš reģistrējoties:https://ej.uz/apmekletseminaru.
17.10.2024
No 2024. gada 5. līdz 8. novembrim norisināsies Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) organizētā konferenču sērija “Kultūras Krustpunkti XVIII”, kas piedāvās kultūras un mākslas nozarē ieinteresētajiem vairāk nekā 90 pētījumu prezentācijas, priekšlasījumus un diskusijas. Latvijas un ārvalstu zinātnieki, mākslinieki un kultūras jomas praktiķi pārskatīs mūsu brīvības mērogu un vērtību hierarhijas, atklās un izgaismos tās robežsituācijas, ārējās un iekšējās barjeras, ar kurām sastopas mūsdienu cilvēki, kopienas un valstis. Arī pats notikums – “Kultūras Krustpunktu” konferenču sērija šogad piedzīvo savu pilngadību, kas izpaužas arī programmas saturā – jauni, pārsteidzoši pētījumu virzieni, drosmīgi tematu un problēmu risinājumu piedāvājumi. Konferences 18 gadu vēsture ļauj runāt par Latvijas kultūras un mākslas pētniecības brieduma, nozīmības un pat identitātes jautājumiem.
16.10.2024
19. un 20. oktobrī LKA teātra mājā "Zirgu pasts" notiks desmitā starptautiskā zinātniskā spāņu valodas docētāju konference, ko organizē Latvijas Kultūras akadēmijas Starpkultūru komunikācijas un svešvalodu katedras docente Ana León-Manzanero ar Spānijas vēstniecības Latvijā atbalstu. Konferencē uzstāsies docētāji un pētnieki no Latvijas, Spānijas, Beļģijas, Gruzijas, Igaunijas, Lietuvas un Ukrainas.
10.10.2024
No š.g. 10. oktobra līdz 21. oktobrim Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Doktorantūras skolā noris pieteikšanās uz doktorantūras vakancēm akadēmiskajā doktora studiju programmā “Mākslas” un profesionālās doktora studiju programmas “Mākslas” apakšprogrammā “Audiovizuālā māksla, teātris un laikmetīgā deja”.
09.10.2024
Intervija ar profesori, socioloģijas doktori Andu Laķi
Intervijas autore Diāna Mierture, Latvijas Kultūras akadēmija, bakalaura studiju apakšprogrammas “Kultūras socioloģija un menedžments” 2. kursa studente
02.10.2024
Aicinām Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) bakalaura un maģistra programmās studējošos piedalīties pētniecības pilotprojektu konkursā, kurā studentiem būs iespēja testēt kultūras un radošo nozaru sociālās ietekmes mērīšanas pieejas tādos virzienos kā iedzīvotāju dzīves kvalitāte un labbūtība, veselība, izglītība un sociālā iekļaušana, vide un klimats, kā arī inovāciju radīšana. Izvēlēto pilotprojektu īstenotājiem empīriskā pētījuma veikšanai tiks piešķirta 500 EUR stipendija. Pieteikumu iesniegšanas termiņš - 28. oktobris.
02.10.2024
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti XVIII” ietvaros, 2024.gada 8. novembrī, plānota tematiskā sekcija “Sociālās un ekonomiskās ietekmes novērtēšana radošajās un kultūras nozarēs”. Sekcija norisināsies angļu valodā, un kā dalībnieki tiek aicināti gan starptautiski pētnieki, gan Latvijas pētnieki, doktoranti, Latvijas Kultūras akadēmijas absolventi.
23.09.2024
Līdz 2024. gada 10. oktobrim ikviens kultūras un mākslas fenomenu pētniecībā ieinteresētais tiek aicināts reģistrēties dalībai Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti XVIII” tematiskajās sekcijās. Konferences darbs sekcijās notiks 7.un 8. novembrī, sniedzot iespēju pētniekiem un nozares speciālistiem dalīties savu pētījumu rezultātos, secinājumos un ierosinājumos.
12.09.2024
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Jauno pētnieku skolas mērķis ir atklāt ceļa karti, kā ikviens studējošais var iesaistīties pētniecībā, atbilstoši savām interesēm, vajadzībām un laika resursiem. Jauno pētnieku skolas aktivitātes atbalstīs studējošos kursa, bakalaura un maģistra darbu izstrādē, radīs priekšnoteikumus iesaistei zinātniskajā darbībā tiem, kurus tā interesē. Tā stiprinās studentu kultūras pētniecības kapacitāti, ļaus radīt jaunas, kultūras un mākslas nozarei svarīgas zināšanas, kā arī veidos ciešāku sadarbību ar LKA Kultūras un mākslu institūta pētniekiem.
11.09.2024
30. septembrī un 1. oktobrī Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Eduarda Smiļģa Teātra muzejā (Eduarda Smiļģa iela 37, Rīga) notiks seminārs “Hanzas neelites: metodes un pieejas sociālās, ekonomiskās un etniskās atstumtības pētniecībā Hanzas pilsētās (1350-1550)”. Seminārā piedalīsies pētnieki no Greifsvaldes, Halles un Berlīnes Brīvās universitātes Vācijā, Svansī universitātes Velsā, kā arī LKA pētnieki. Seminārs notiks angļu valodā.
06.09.2024
Ir noslēgusies Fundamentālo un lietišķo projektu konkursa (FLPP) projektu iesniegumu izvērtēšana un pieņemts lēmums par finansējuma piešķiršanu trīs Latvijas Kultūras akadēmijas projektiem un vienam kopīgi īstenojamam projektam ar Latvijas Universitāti:
Sveicam projektu vadītājus un ikvienu, kas iesaistījās projektu pieteikumu tapšanā!
29.08.2024
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūta vadošais pētnieks, arheologs Juris Urtāns sagatavojis jaunu grāmatu "Latgales pilskalni un to folklora". Grāmatas atklāšana notiks 7. septembrī plkst. 16.00 Dzirkaļu pilskalna un Baznīckalna pakājē Jēkabpils novada Kūku pagastā Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros.
27.08.2024
Piektdien, 30. augustā, plkst. 17.00 starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus” centrā, Marijas ielā 11, Rīgā, notiks grāmatas “Spriedzes lauki. Skatuves mākslas tulkojumu antoloģija” atvēršanas svētki. Pasākuma laikā būs iespēja satikt grāmatas veidotājus un būt līdzdalīgiem kultūras nozares pārstāvju diskusijā par grāmatā iekļauto tēmu un procesu aktualitāti Latvijas skatuves mākslā.
16.08.2024
Nākamajā nedēļā, no 19. līdz 22. augustam Stāmerienā notiks Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) un Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas (LMTA) kopīgi rīkotā pirmā starptautiskā profesionālās doktorantūras Vasaras skola. Lekcijās, meistarklasēs, domnīcās un individuālās konsultācijās Latvijas un Lietuvas doktoranti satiksies ar starptautiskiem lektoriem. Savukārt vakaros Stāmerienas pilī jebkuram interesentam būs bez maksas pieejama Vasaras skolas publiskā programma – koncerts, diskusija un filmas seanss.
12.08.2024
Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar izdevniecību “Neputns” laidusi klajā grāmatu “Spriedzes lauki. Skatuves mākslas tulkojumu antoloģija”. Grāmata tapusi kā atbilde uz nepieciešamību pētīt, izprast un skaidrot parādības, kas kopš 20. gadsimta otrās puses un 21. gadsimtā ir novērojamas pasaulē, un nepārprotami ietekmē mūsdienu Latvijas teātri.Izdevumā vienkopus izlasāmas teorijas, personīgi pārspriedumi un ierosinājumi domāšanai par laikmetīgās skatuves mākslas praksēm. Antoloģijā iekļauti divdesmit trīs autoru, kā Hansa Tīsa Lēmana, Ērikas Fišeres-Lihtes, Tima Etčelsa, Milo Rau, Klēras Bišofas u. c., teksti un to fragmenti.
08.08.2024
Latvijas Nacionālā bibliotēka un Latvijas Mākslas akadēmija aicina interesentus apmeklēt vasaras skolas “Dzimtes studijas kultūras un mākslas vēstures pētniecībā un atmiņu institūciju darbā” publiskās programmas priekšlasījumus un diskusijas. Programma norisnāsies 19. un 20. augustāno plkst 13.00 līdz 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas konferenču centrā.
04.07.2024
Akadēmijas mērķis nostiprināt savu ietekmi starptautiskajā izglītības un kultūras telpā tiks īstenots prestižās Eiropas universitāšu iniciatīvas ietvaros. Augstas konkurences apstākļos Latvijas Kultūras akadēmijas un ārvalstu partneraugstskolu projekta pieteikums Erasmus+ iniciatīvas “Eiropas Universitātes” uzsaukumā tika apstiprināts, un Akadēmija ir kļuvusi par Eiropas universitāšu alianses ACE2-EU ("Applied, Connected, Entrepreneurial and Engaged – European University”) dalībnieci.
03.07.2024
2024. gada 8. un 9. jūlijā Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) komanda jau otro reizi dosies ekspedīcijā uz Kazdangu, lai projektā “Kazdanga – no vietu stāstiem līdz kopienas identitātes tīklošanai un kultūras mantojuma digitalizācijai” turpinātu pērnā gada vasarā iesākto Kazdangas kultūrtelpas izpēti.
10.06.2024
No 6. līdz 8. jūnijam kinoteātrī “K.Suns” norisinājās 9. Baltijas jūras kino vēstures konference “Audiovizuālo mediju pagātne un nākotne Baltijas jūras reģionā: arhīvi, digitālās platformas, pētnieki un skatītāji”, ko rīkoja Latvijas Kultūras akadēmija, Baltijas Audiovizuālo arhīvu padome un LKA Rīgas Kino muzejs, sadarbībā ar Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmiju, mediju izglītības un pētniecības centru Meno avilys un Igaunijas Nacionālā arhīva Kino arhīvu.
10.06.2024
7. jūnijā Latvijas Kultūras akadēmijas Promocijas padomes atklātā sēdē Māra Simons aizstāvēja promocijas darbu par tēmu "The Construction of the Hybrid Diasporic Identity Among Latvia’s Modern Diaspora in Sweden" zinātniskā doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai humanitārajās un mākslas zinātnēs.
Darbs izstrādāts valsts pētījuma programmas projekta Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai/ CERS (Nr. VPP-MM-LKRVA-2023/1-0001) ietvaros, kuru finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija. Valsts pētījumu programmu administrē Latvijas Zinātnes padome.
Sirsnīgi sveicam!
30.05.2024
Ir noslēgusies pieteikumu izvērtēšana 2024. gada pētniecības projektu konkursā “Zinātniskās darbības attīstība Latvijas Kultūras akadēmijā”, un tiks uzsākta deviņu jaunu pētniecības projektu īstenošana.
27.05.2024
2024. gada maija un jūnija trešdienu un piektdienu pēcpusdienās Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Spotify raidierakstu platformā #LKArunā klausītājiem būs iespēja dzirdēt bakalaura studiju “Kultūras socioloģija un menedžments” 3. kursa studentu veidotu tematisko sadaļu “Pētījums fokusā”. Piecās epizodes studenti pievērsīsies LKA īstenotajiem pētniecības projektiem, lai vērstu uzmanību tādām tēmām kā repa scēnas Latvijā noslēpumainā vide, kino auditorijas paradumi, pētniecībā balstīta māksla, kultūras nozares nepieciešamība pēc basģitāristiem un pētniecības procesa aizkulises.
27.05.2024
Latvijas Kultūras akadēmijas doktorante Diāna Popova ir apbalvota ar Ainas Birnītis stipendiju doktora disertācijas izstrādāšanai humanitārajās zinātnēs Latvijā. Pēc mecenātes Ainas Birnītis novēlējuma šo stipendiju reizi gadā piešķir Baltijas studiju veicināšanas asociācija (The Association for the Advancement of Baltic Studies (AABS)) doktora darba izstrādei, kas pievēršas Latvijai būtiskām humanitāro zinātņu tēmām.
23.05.2024
Kā iekļaut kultūras dimensiju labbūtības mērījumos? Kā novērtēt Cēsu novadā īstenotā projekta “Nosūtījums uz muzeju” sasniegtos rezultātus? Ar kādiem izaicinājumiem jāsaskaras labbūtības identificēšanā? Šie ir jautājumi, uz kuriem atbildes meklē Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) pētnieki valsts pētījuma programmas projekta "Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai" / CERS ietvaros, turpinot izglītojošu, pētniecisku un radošu aktivitāšu virkni.
23.05.2024
No 2024. gada 6.-8. jūnijam kinoteātrī “K.Suns” (Elizabetes ielā 83/85, Rīgā) notiks IX Baltijas jūras reģiona Kino vēstures konference. Konference ir starptautisks notikums Baltijas jūras reģiona kino pētniekiem un praktiķiem, un katru gadu tā norisinās citā Baltijas valstī. Otro reizi konference notiks Rīgā un to rīko Latvijas Kultūras akadēmija, Baltijas Audiovizuālo arhīvu padome un LKA Rīgas Kino muzejs. Šī gada konferences dalībnieki pievērsīsies digitālo tehnoloģiju fenomenam kino mantojuma pieejamības, skatīšanās un izpētes kontekstā un pētīs pagātnes un laikmetīgā kino mijiedarbību.
21.05.2024
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA), Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas (LMTA) un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesionālās doktorantūras studenti tiek aicināti pieteikties dalībai Starptautiskajā profesionālās doktorantūras Vasaras skolā, kas notiks no 19. līdz 22. augustam Stāmerienā. Vasaras skolas fokusā būs starpdisciplināras tēmas, kas saistītas ar māksliniecisko pētniecību mūzikā, filmu un skatuves mākslā. Pieteikšanās termiņš – 3. jūnijs.
14.05.2024
2024. gada 17. maijā plkst. 13.15-15.00 Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Nacionālajā filmu skolā “ZinātMākslas” ietvaros norisināsies konference “Atrodi sevi kino”, kurā LKA bakalaura studiju “Kultūras socioloģija un menedžments” studējošie kopā ar pasniedzēju un LKA Kultūras un mākslu institūta pētnieci Līgu Vinogradovu prezentēs pētījuma “Kinoteātru auditorija Latvijā” rezultātus.
14.05.2024
2024. gada 7. jūnijā plkst. 14.00 Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Promocijas padomes atklātā sēdē Rīgā, Ludzas ielā 24, 25. auditorijā, Māra Simons aizstāvēs promocijas darbu par tēmu "The Construction of the Hybrid Diasporic Identity Among Latvia’s Modern Diaspora in Sweden" zinātniskā doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai mūzikā, vizuālajā mākslā un arhitektūrā, kultūras teorijas apakšnozarē.
09.05.2024
Lai izpētītu cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem tiesības un iespējas pilnvērtīgi piedalīties kultūras dzīvē, analizētu kultūras pakalpojumu piekļūstamību un identificētu risinājumus veicamajiem uzlabojumiem, pēc Kultūras ministrijas (KM) pasūtījuma veikts Pētījums par kultūras infrastruktūras un pakalpojumu piekļūstamību Latvijā.
07.05.2024
16. maijā plkst. 10.00–18.00 norisināsies Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) studējošo konference “ZinātMāksla”, kurā tiks prezentētas LKA bakalaura un maģistra līmeņa studentu uzmanības centrā nonākušās pētnieciskās tēmas, kas novērtētas kā labākās pētnieciskās ieceres noslēguma darbos un saņēmušas snieguma stipendijas darbu izstrādei. Izskanēs referātu prezentācijas tādās tematiskajās sekcijās kā “Digitālā transformācija kultūras nozarē”, “Kultūras un mākslas pārvaldība”, “Zīmolvedība un digitāls saturs”, “Kino nozare” un “Teksts: jaunrade, tulkošana un analīze”.
25.04.2024
No 13. līdz 17. maijam Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) piedāvās plašu “ZinātMākslas” svētku notikumu programmu, kas veltīta studējošo pētnieciskajām interesēm, LKA Satversmes pieņemšanas dienai (18.maijs) un rektoru maiņai – 14.maijā LKA rektora pienākumus sāks pildīt Dāvis Sīmanis. Svētku nedēļas ietvaros norisināsies karjeras diena, LKA absolventu asociācijas atklāšanas pasākums, ātrie randiņi ar darba devējiem, karjeras neveiksmju stāstu vakars “Fuck-Up stāsti”, svētku rektorāts, dzejas simpozijs “Tā nav dzīve, tas ir kino & dzeja”, studējošo konference “ZinātMāksla”, konference “Atrodi sevi kino” ar Lienes Lindes filmas “Melnais samts” seansu noslēgumā.
22.04.2024
Latvijas Nacionālā bibliotēka un Latvijas Mākslas akadēmija aicina kultūras un mākslas pētniecībā ieinteresētus bakalaura, maģistra un doktorantūras programmu studentus pieteikties dalībai vasaras skolā “Dzimtes studijas kultūras un mākslas vēstures pētniecībā un atmiņu institūciju darbā”.
19.04.2024
Kāda ir kultūras un radošo nozaru sociālā un ekonomiskā ietekme? Kā pierādīt, ka un kā kultūra ietekmē iedzīvotāju dzīves kvalitāti un labbūtību, veselību, izglītību un sociālo iekļaušanos, vidi un klimatu? Kā to pētīt un novērtēt? Šie ir jautājumi, uz kuriem atbildes meklē Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) pētnieki valsts pētījuma programmas projekta "Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai" / CERS ietvaros, šī gada pavasarī aizsākot izglītojošu, pētniecisku un radošu aktivitāšu virkni.
10.04.2024
Lai iedvesmotos jaunu pētījumu ideju radīšanai, interesenti aicināti 15. aprīlī plkst. 13:00 - 14:30, Ludzas ielā 24, 5. auditorijā uz LKA finansēto pētniecības projektu 2023. gadā prezentācijām.
08.04.2024
Latvijas Kultūras akadēmija kopā ar Bulgārijas Nacionālo skatuves un kino mākslas akadēmiju ir sagatavojusi mācību semināru ciklu “Sadarbība un inovācijas: radošā potenciāla veicināšana reģionos” kultūras un radošā sektora pārstāvjiem, kas notiks Valmierā klātienē un tiešsaistē 2024.gada 24.-25.aprīlī.
Semināri tiek rīkoti starptautiskā pētniecības projekta “IN SITU: Vietas unikalitātē balstītas kultūras un radošo industriju inovācijas ne-urbānās teritorijās” ietvaros ar programmas “Apvārsnis Eiropa” atbalstu.
Semināra dalībniekiem būs iespēja pilnveidot savas zināšanas par sadarbības veidošanu un Eiropas Savienības finansējuma piesaisti, sava radošā piedāvājuma pozicionēšanu caur stāstu veidošanu, kā arī uzlabot tīklošanās prasmes.
Projektu konkursa mērķis ir attīstīt zinātnisko darbību LKA, nostiprināt augstākās izglītības un zinātnes vienotību, studiju un pētniecības darba nedalāmību; paaugstināt LKA konkurētspēju Latvijas un starptautiskajā izglītības un zinātnes telpā.
06.03.2024
LKA ir noslēgusi līgumu ar "Nodibinājumu Liepāja 2027" par projekta “Liepāja – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027.gadā” novērtējuma pētījuma izstrādi. Īstenojot Liepājas - Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu 2027.gadā ir būtiski novērtēt tās ietekmi gan uz kultūras sektoru un tā veiktspēju, gan uz pilsētas sociālekonomisko attīstību. Kopumā pētījumā plānots noskaidrot, kā pateicoties iegūtajam Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 titulam un projekta laikā realizētajām aktivitātēm, Liepājā un apkārtējos novados tiks attīstīta starptautiskā un savstarpējā sadarbība, kā mainīsies sabiedrības līdzdalība vides veidošanā, kā un vai uzlabosies iedzīvotāju dzīves kvalitāte ar digitālo pakalpojumu palīdzību, tāpat mērķis ir apzināt un stiprināt iesaistīto novadu identitātes elementus, kā arī izpētīt iedzīvotāju izpratnes izmaiņas par līdziesaisti dažādos sabiedrības procesos.
28.02.2024
Lai kultūras un radošo nozaru pārstāvji kopā ar studējošajiem veicinātu Latvijas sabiedrības ilgtspējīgu attīstību un līdzdalību inovatīvās un radošās iniciatīvās, Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) kopā ar biedrību “Creativity Lab” un tās īstenoto Iniciatīvu “radi!”, Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina fabriku un Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociāciju veido programmu “radi!” akadēmija.
30.01.2024
Latvijas Kultūras akadēmijas bakalaura studiju “Kultūras socioloģijas un menedžmenta” 3.kursa studenti lekciju kursā “Kvantitatīvo datu apstrādes metodes” pasniedzējas Līgas Vinogradovas vadībā īstenojuši pētījumu deviņos kinoteātros Latvijā (četros Rīgas un piecos reģionu kinoteātros), kopā iegūstot 650 kino apmeklētāju viedokli par kino apmeklēšanas un filmu patēriņa paradumiem. Pētījuma lauka darba plānošanā piedalījās LKA docente Daiga Livčāne.
09.01.2024
No 2024. gada 6. līdz 8. jūnijam Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālajā filmu skolā (Elijas ielā 17, Rīgā) notiks IX Baltijas jūras reģiona Kino vēstures konference. Konference ir starptautisks notikums Baltijas jūras reģiona kino pētniekiem un praktiķiem, un katru gadu tā norisinās citā Baltijas valstī. Šoreiz konferences dalībnieki tiek aicināti pievērsties digitālo tehnoloģiju fenomenam kino mantojuma pieejamības, skatīšanās un izpētes kontekstā, kā arī pētīt pagātnes un laikmetīgā kino mijiedarbību.
09.01.2024
Latvijas Kultūras akadēmijas zinātnisko rakstu krājumā “Culture Crossroads Vol.23” apkopoti 19 raksti angļu valodā, kas aptver dažādas aktualitātes kultūras, mākslas un radošo industriju pētniecības jautājumos. Krājums ietver īpaši bagātīgu teoriju un empīrisko pētījumu klāstu par dažādām tēmām – piemēram, kultūras un mākslas patēriņš, sabiedrības līdzdalība, kultūras mantojums un tehnoloģijas, vēsturiskie arhitektūras stili, konkrētu mākslinieku stilistikas nianses, valodas un naratīva jautājumi, u.c. Krājumu raksturo starpdisciplinaritāte, tvēruma plašums un autoru skatījuma oriģinalitāte. Visi raksti tiek piedāvāti brīvpieejā.
09.01.2024
2024. gada 8. janvārī Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) teātra mājā "Zirgu pasts" notika kalendāra un izstādes “Zinātne Latvijai 2024” atklāšana. Kalendārs un izstāde vēsta par 12 Latvijas pētniekiem un pētniecēm no dažādām paaudzēm, zinātnes nozarēm un zinātniskajām institūcijām.
02.01.2024
2023. gada 29. decembrī, Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) 33. dzimšanas dienas svinībās, tika aizsākta jauna tradīcija, piešķirot gada balvas LKA darbiniekiem par akadēmiskajiem, pētnieciskajiem un mākslinieciskajiem sasniegumiem 2023.gadā. Laureātus izvirzīja LKA vadība – rektore Rūta Muktupāvela, prorektore akadēmiskajā darbā Agnese Hermane, prorektore zinātniskajā darbā Anda Laķe un prorektors mākslinieciskās jaunrades darbā Dāvis Sīmanis.
20.12.2023
LKA zinātnisko rakstu krājumos publicēt savus rakstus aicināti gan esošie, gan topošie pētnieki, gan arī praktiķi. Katram no šiem krājumiem ir cita mērķauditorija un cita publicēšanas valoda, visi žurnālos publicētie raksti tiek anonīmi recenzēti. Aicinām iepazīties ar LKA zinātnisko izdevumu specifiku un izvēlēties savam rakstam atbilstošāko krājumu.
19.12.2023
Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūts atvērta konkursa kārtībā ieguvis tiesības izpildīt Izglītības un zinātnes ministrijas valsts pētījumu programmas “Izglītība” 2023.–2026. gadam 6.uzdevumu, īstenojot projektu “Jauniešu autentiskas līdzdalības priekšnoteikumi formālās un neformālās izglītības vidē (UNFRAMED)”. Projekta vadītāja dr.sc.soc. Anda Laķe
04.12.2023
2023. gada 28. decembrī plkst. 11.00 Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Promocijas padomes atklātā sēdē Rīgā, Ludzas ielā 24, 25. auditorijā, Daniela Zacmane aizstāvēs promocijas darbu par tēmu "Melodrāmas modalitāte kinomākslā un pieaugšanas naratīvs Latvijas spēlfilmās (2013–2023)" zinātniskā doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai mūzikā, vizuālajā mākslā un arhitektūrā, kultūras teorijas apakšnozarē.
Recenzenti: Ph.D. Laine Kristberga, Dr.art. Dita Rietuma; Dr.art. Stella Pelše.
Ar promocijas darbu var iepazīties Latvijas Kultūras akadēmijas bibliotēkā Ludzas ielā 24, Rīgā, un šeit.
30.11.2023
2023.gada 28. novembrī zinātniskā doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai humanitārajās un mākslas zinātnēs Latvijas Kultūras akadēmijas Promocijas padomes atklātā sēdē promocijas darbu aizstāvēja Ivars Šteinbergs (tēma "Latviešu atdzeja padomju periodā: kultūras tulkojums un tulkošanas stratēģijas" ) un Elīna Vikmane (tēma "Kibermuzeoloģijas attīstība: digitālo inovāciju difūzijas izpēte muzeju nozarē Latvijā").
Ar promocijas darbu var iepazīties Latvijas Kultūras akadēmijas bibliotēkā Ludzas ielā 24, Rīgā, un šeit.
15.11.2023
Recenzenti: Dr.sc.soc. Ilona Kunda; Dr. art. Ieva Gintere; Dr.philol. Sanita Bērziņa-Reinsone.
Ar promocijas darbu var iepazīties Latvijas Kultūras akadēmijas bibliotēkā Ludzas ielā 24, Rīgā, un šeit.
15.11.2023
Recenzenti: Dr.art. Līga Ulberte; Dr.habil.philol. Janīna Kursīte-Pakule; Dr.habil.philol. Benedikts Kalnačs.
Ar promocijas darbu var iepazīties Latvijas Kultūras akadēmijas bibliotēkā Ludzas ielā 24, Rīgā, un šeit.
9. novembrī konferenču sērijas "Kultūras Krustpunkti XVII" ietvaros Dziesmu un deju svētku ekspozīcijā “Dziesmusvētku telpa” Mežaparkā norisinājās Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) un Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) organizēta starptautiska zinātniskā konference "Dziesmu un deju svētku atmiņas daudzbalsība". Konferencē 11 pētnieki un nozares eksperti no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un ASV priekšlasījumos risināja globalizācijas, līdzdalības un dokumentēšanas aspektus Dziesmu un deju svētku tradīcijā.
25.10.2023.
28. oktobrī Rīgā norisināsies Latvijā nebijusi ielu mākslas ekskursija “Meklējot urbānās vides un dzīvās dabas mijiedarības telpas”, kas tiek īstenota starptautiskas sabiedriskās zinātnes iniciatīvas “From Sea to Street’’ ietvaros. Ekskursijas sākums plkst. 12.00 skeitparkā Krasta ielas promenādē (koord. 56.939272, 24.120267), ekskursijas ilgums - trīs stundas. Ekskursijā Riharda Bražinska vadībā ekskursijas dalībnieki dosies ar kuģīti pa Daugavu, lai iepazītu Rīgas ielu mākslas un grafiti vēsturi no ūdenstilpes skatpunkta.
24.10.2023
9. novembrī plkst. 10.00–16.20 Dziesmu un deju svētku ekspozīcijā “Dziesmusvētku telpa” Mežaparkā, Ostas prospektā 11, Rīgā, Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) konferenču sērijas "Kultūras Krustpunkti XVII" ietvaros Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) organizē starptautisko zinātnisko konferenci "Dziesmu un deju svētku atmiņas daudzbalsība". Konferencē ar saviem priekšlasījumiem piedalīsies dziesmu un deju svētku kustības pētnieki un muzeju eksperti no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un ASV.
23.10.2023.
30. oktobrī, norisināsies ceturtais seminārs Latvijas Kultūras akadēmijas darbiniekiem un studējošiem ciklā “Uzzini, ko nezini!”! Semināra tēma: "Inovatīvas pētniecības metodes"
19.10.2023.
21.oktobrī plkst. 10.00 Latvijas Radošo savienību padomes organizētajā starptautiskajā konferencē “Mākslinieku un radošo personu nodarbinātība un statuss” Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) pētniece Ieva Zemīte prezentēs ziņojumu, ko divu gadu garumā (2021–2023) izstrādāja Eiropas komisijas dalībvalstu ekspertu darba grupa atvērtās koordinācijas metodes (AKM) jautājumos par “Mākslinieku un kultūras un radošo profesiju pārstāvju statusu un darba nosacījumiem”. Latviju darbā grupā pārstāvēja LKA pētniece Ieva Zemīte un ar Daina Fromholde no Labklājības ministrijas. Konferences ietvaros plānota diskusija ar Baltijas valstu kolēģiem par Eiropas komisijas ziņojuma rezultātiem un aktuālo situāciju katrā valstī.
Kultūras izturētspēja, Dziesmu un deju svētku atmiņa un vairāk nekā 100 pētījumu par kultūras nozares aktualitātēm konferenču sērijā “Kultūras Krustpunkti”
17.10.2023.
Jau no 1. novembra Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) kopā Rakstniecības un mūzikas muzeju un Latvijas Nacionālo kultūras centru aicina apmeklēt konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti” notikumus, kuros vairāk nekā 100 pētnieki, kultūras un radošā sektora profesionāļi no Latvijas un ārvalstīm pievērsīsies aktualitātēm kultūras un radošajā sektorā. Nozīmīgs notikums būs valsts pētījumu programmas “Latvijas kultūra – resurss valsts attīstībai” projekta “Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai”/CERS* atklāšanas konference “Kultūras izturētspēja Latvijas nākotnei”, kurā plašākai publikai tiks prezentēti projekta mērķi, galvenie koncepti un plānotie rezultāti.
Latvijā, Spānijā un Nīderlandē šajā rudenī sākas jauna sabiedriskās zinātnes iniciatīva “From Sea to Street” (tulk. “No jūras līdz ielai”). Tās nolūks ir meklēt neierastus veidus, kā sabiedrībā veicināt diskusiju par okeānu un jūru aizsardzību. Iniciatīvas centrā ir ielu māksla un tās spēcīgā vizuālā valoda, kas atdzīvina pilsētvidi, kā arī vienlaikus pievērš cilvēku uzmanību mākslas darbos attēlotajiem tematiem. Iniciatīva “From Sea to Street” tiek īstenota sadarbībā ar Santjago de Kompostelas Universitāti (Spānija), Vrijes Amsterdamas Universitāti (Nīderlande) un Latvijas Kultūras akadēmiju.
11.10.2023.
16. oktobrī trešais seminārs ciklā "Uzzini, ko nezini!" tiks atkārtoti veltīts sadaļai "Veiksmīga publikācija A-Z", lai turpinātu pirms divām nedēļām iesākto diskusiju "Publicēšanās ABC" kopā ar LKA KMI rakstu krājuma "Kultūras Krustpunkti" galvenās redaktores vietnieci, vadošo pētnieci, Dr.sc.soc. Ilonu Kundu un LKA KMI zinātnisko asistenti, Bc.art. Sabīni Ozolu.
2023. gada 9.oktobrī pl. 14.45–16.15 Latvijas Kultūras akadēmijas 5. auditorijā (Ludzas ielā 24) norisināsies cikla “Uzzini, ko nezini!” otrais seminārs par tēmu “Pētījumu rezultātu komunikācija iesaistot aktīvistus: pieredze no starptautiska salīdzinoša pētījuma”. Semināru vadīs Rīgas Stradiņa universitātes tenūrprofesors, Baltic Studies Centre vadošais pētnieks Miķelis Grīviņš.
7.10.2023.
Laikā, kad notiek diskusijas par Latvijas budžetu un zinātnes finansējuma palielinājumu, aktivizējas uzbrukumi zinātniekiem par viņu veikto pētījumu lietderību. Uzbrukumi sociālajos tīklos satur nievājošus un rupjus komentārus, arī nepatiesus faktus ne tikai par konkrētiem zinātniekiem un pētījumiem, sociālajām un humanitārajām zinātnēm, bet zinātnisko darbību un zinātni kopumā. Šādus godu un cieņu aizskarošus uzbrukumus sociālajos tīklos, kā arī draudus privāti saņēmusi arī Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūta vadošā pētniece, viena no vadošajām kultūras socioloģijas zinātniecēm ne tikai LKA, bet Latvijā un starptautiski, Dr.sc.soc. Maija Spuriņa.
Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) ar 14 partneriem no kopumā 11 Eiropas valstīm uzsākusi Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis Eiropa” finansēta starptautiska pētniecības projekta “Tracks4Crafts” īstenošanu par amatniecības zināšanām kā Eiropas kultūras mantojuma daļu un aicina uz amatniecībai veltītu vebināru sēriju, kas tiek uzsākta šī gada 29. septembrī.
26.09.2023.
5.- 6.oktobrī Latgales vēstniecības GORS sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūtu aicina uz konferenci “Kultūra reģionos: iespējas, izaicinājumi un perspektīvas”, kas notiek konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti” ietvaros.
Šajā gadā Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Attīstības departaments sadarbībā ar LKA Kultūras un mākslas institūtu (LKA KMI) uzsāk semināru ciklu “Uzzini, ko nezini!”. Semināri notiks katru nedēļu pirmdienās plkst. 14.45–16.15 LKA 5.auditorijā (Ludzas ielā 24), lai iepazīstinātu un diskutētu par dažādām ar pētniecību saistītām tēmām.
Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūts sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju un Latvijas Mākslas akadēmiju publicējis jaunu zinātnisko rakstu krājumu angļu valodā “Culture Crossroads Vol. 22”, kas veltīts mākslā balstītai pētniecībai. Krājums sevī ietver plaša starptautisku autoru kolektīva rakstus, kas vērš uzmanību uz un analizē dažādus teorētiskos, metodoloģiskos un praktiskos mākslā balstītas pētniecības aspektus gan mūzikā, gan vizuālajā un performanču mākslā. Raksti balstīti valsts pētījumu programmas “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai” ietvaros notikušajā starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Artistic research. Various areas, approaches, and experiences” nolasītajos referātos un būs saistoši gan sociālo un humanitāro zinātņu pētniekiem, gan dažādu mākslas nozaru pārstāvjiem, lai iepazītos ar daudzpusīgām un radošām pieejām mākslas un pētniecības sinerģijas veidošanā.
19.09.2023.
Līdz 2023. gada 8. oktobrim ikviens kultūras un mākslas fenomenu pētniecībā ieinteresētais tiek aicināts pieteikties dalībai Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti XVII” tematiskajās sekcijās. Konferences darbs sekcijās notiks 10. novembrī, sniedzot iespēju pētniekiem un nozares speciālistiem dalīties savu pētījumu rezultātos, secinājumos un ierosinājumos.
13.09.2023.
Maijā prezentāciju piedzīvoja Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) docentes, skatuves kustības pedagoģes Ritas Lūriņas monogrāfija “Latviešu modernisma teātris un žests”, kurā aplūkoti latviešu dramatiskā teātra aktiera mākslas izglītības un jaunrades procesi laikā no 19. gadsimta vidus līdz 20. gadsimta 30. gadu beigām. Pētījums ir unikāls Latvijas skatuves mākslas procesu pētniecībā, jo piedāvā vēl nebijušu skatupunktu – profesionālā teātra māksla skatīta aktieru izglītības rakursā, izgaismojot gan Eiropas estētisko virzienu ietekmi, gan arī profesionālo skolu paraugu un modernisma estētikas radikālo ietekmi.
7.09.2023.
Kultūras ministrijas (KM) valsts pētījumu programmu “Latvijas kultūra – resurss valsts attīstībai” (valsts pētījumu programma) no 2023.- 2026. gadam īstenos Latvijas Kultūras akadēmija (LKA), Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA), Latvijas Mākslas akadēmija (LMA), Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) un Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts (LU LFMI). Tas noskaidrots atklātā projektu pieteikumu konkursā, ko organizēja Latvijas Zinātnes padome, piesaistot augsta līmeņa starptautiskos ekspertus.
14.08.2023.
No 21. līdz 25. augustam Latvijas Kultūras akadēmija organizē uzņemšanu akadēmiskajā doktora studiju programmā "Mākslas" (apakšprogramma – “Kultūras teorija”) un Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA), Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas un Latvijas Mākslas akadēmijas kopīgās profesionālās doktora studiju programmas mākslās "Mākslas" apakšprogrammā "Audiovizuālā māksla, teātris un laikmetīgā deja". Pieteikšanās studijām LKA doktorantūrā notiks elektroniski platformā https://uznemsana.lka.edu.lv/, sākot no 21. augusta plkst. 9.00.
Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Eiropas Kultūras centru asociāciju ir veikusi izvērtēšanu Valmieras novada organizāciju iesniegtajām novatoriskajām iniciatīvām ne-urbānu teritoriju radošai attīstībai. Atbilstoši izsludinātā konkursa prioritātēm ir izvēlētas divas iniciatīvas, kas tiks monitorētas nākamo divu gadu laikā un kuru īstenotāji saņems 5000 EUR finansiālu atbalstu savu ieceru īstenošanai un dokumentēšanai.
04.07.2023
Šodienas mainīgajā pasaulē ik dienu parādās jaunas inovācijas, kas ir rezultāts zinātniskajai pētniecībai. Zinātne ir būtiska sabiedrības attīstībai un progresa veicināšanai. Tā sniedz mums iespēju izprast apkārtējo pasauli, attīstīt tehnoloģijas, risināt problēmas un uzlabot mūsu dzīves kvalitāti. Taču mēs ne vienmēr spējam saskatīt konkrētus zinātnes ietekmes veidus.
27.06.2023
Godinot profesora Pētera Laķa ieguldījumu Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) dibināšanā un attīstībā, veicinot bakalaura studiju līmeņa studējošo interesi par zinātnisko pētniecību, atbalstot studējošo iesaisti LKA akadēmiskās un lietišķās pētniecības aktivitātēs, LKA izlaidumā, 27. jūnijā, pirmo reizi tiks pasniegta profesora Pētera Laķa Jaunā zinātnieka balva.
26.06.2023
No 26. līdz 30 jūnijam Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūta pētnieki dosies uz Balvu novada Baltinavas pagastu, kur valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” projekta "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide" (IDEUM) ietvaros notiks izpētes darbi, kuru rezultāti sniegs nozīmīgu informāciju Baltinavas senās ainavas izzināšanā.
Noslēgumu piedzīvojis 2022. gada maijā uzsāktais pētniecības projekts “Ceļojums uz utopiju: pētniecībā balstītas mākslas pieejas izmantošana sociālo problēmu analīzē”, kas tika īstenots LKA pētniecības projektu konkursa „Zinātniskās darbības attīstība Latvijas Kultūras akadēmijā” un Kultūras ministrijas Valsts pētījumu programmas projekta “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai” (Nr. VPP-KM-LKRVA-2020/1-0003) ar Latvijas Zinātnes padomes atbalstu ietvaros.
20.06.2023.
Projekta MEET dalībniece – Maija Ņikitina aizstāv maģistra darbu “Muzeju pieejamība: cilvēku ar redzes traucējumiem līdzdalības iespēju izpēte. Memoriālā muzeja “Raiņa un Aspazijas vasarnīca” piemērs” (Akadēmiskās maģistra studiju programma “Kultūras mantojuma pārvaldība un komunikācija”). Maģistra darbs tapa ciešā sadarbībā ar citiem projekta MEET dalībniekiem un maģistra darba vadītāju Elīnu Vikmani, īstenojot projekta pirmo lauka darbu Memoriālajā muzejā “Raiņa un Aspazijas vasarnīca” un testējot metodoloģiju. Maģistra darbs ir viens no pirmajiem projekta nozīmīgiem rezultātiem.
7.–9.06.2023.
LKA Kultūras un mākslu institūta zinātniskā asistente un doktora grāda pretendente Elīna Vikmane piedalās abu Eiropā lielāko muzeju organizāciju NEMO un ICOM darba grupā par muzeju digitālo transformāciju. Kārtējā tikšanās notiek Itālijā, Milānā no 2023.gada 7. līdz 9.jūnijam, lai spriestu par digitālā apmeklējuma muzejos atzīšanu un uzskaiti. Elīnas promocijas darbs, kas paredzēts kā viens no rezultātiem projektā MEET, ir saistīts ar digitālajām inovācijām muzejos – darbā iegūtās atziņas noder arī starptautiskā mērogā.
https://www.ne-mo.org/.../working-group-digital...
Ir noslēdzies Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) 2023. gada pētniecības projektu konkurss “Zinātniskās darbības attīstība Latvijas Kultūras akadēmijā”, kura mērķis ir attīstīt zinātnisko darbību LKA, nostiprināt augstākās izglītības un zinātnes vienotību, studiju un pētniecības darba nedalāmību, paaugstināt LKA konkurētspēju Latvijas un starptautiskajā izglītības un zinātnes telpā. Finansējumu iesniegto projektu pieteikumu realizācijai saņem seši projekti.
31.05.2023
Latvijā līdzdalīgās pētnieciskās aktivitātes par vietas unikalitātē balstītām inovācijām tiek organizētas Valmieras novadā sadarbībā ar Valmieras novada pašvaldību!
18.05.2023.
"Muzeji ir uzticami sabiedrotie, ar kuriem kopā domāt, kritiski vērtēt un ar piesardzīgu optimismu veidot kopīgo nezināmo nākotni" – LKA Kultūras un mākslu institūts projekta MEET iniciatore Elīna Vikmane rakstā “Kad būt atvērtam ir par maz. Par ko domā muzeji?” stāsta par pieciem būtiskiem aspektiem, par ko muzeju darbā iesaistītajiem jādomā arvien vairāk. Tie ir: stereotips, ka kultūras mantojums pieder muzejam; digitālās inovācijas; muzeju demokratizācijas centieni; aktīvisms un labbūtība.
15.05.2023.
Projekta MEET pirmā lauka darbs otrais posms notika kopā ar jauniešiem un skolotājām no Rīgas Strazdumuižas vidusskolas – attīstības centra. LKA Kultūras un mākslu institūts pētnieki Elīna Vikmane; Līga Vinogradova; Maija Ņikitina uzzināja, kāda nozīme jauniešu skatījumā ir cilvēku maņu spektram – dzirdei, taustei, ožai un garšai (papildu jau ierastajai vizuālajai uztverei), lai apmeklētājiem muzejos veidotos intensīvākas emocijas un atmiņas.
Rudenī muzejpedagoģisko prakšu un dažādu kopienu līdzdalība to veidošanā turpināsies sadarbībā ar citiem muzejiem.
No 11.- 13.maijam Jūrmalā norisinājās “MAKEathon in Creative Industries”, kura ietvaros Latvijas Kultūras akadēmijas maģistra programmas “Radošās industrijas un izaugsmes menedžments” 1.kursa studenti kopā ar Ekonomikas un kultūras augstskolas maģistra studentiem no programmas “Zīmola dizains” attīstīja jaunus risinājumus radošajā uzņēmējdarbībā.
LKA pētnieki, analizējot Jūrmalas pilsētas kā radošas pilsētas potenciālu, pētījuma projektā “Pārskatot radošo pilsētu konceptu: tīkli, starpnieki un attīstības virzieni/ RePrint (Nr. lzp-2021/1-0588), identificēja radošos starpniekus, kuriem ir nozīme radošo industriju attīstībā. Lai iegūtās zināšanas tiktu integrētas studiju procesā, kā arī sniegtu vērtību Jūrmalas radošajiem uzņēmējiem, studentu komandas trīs dienu garumā ceļoja pa Jūrmalas dzelzceļa stacijām, attīstot savu redzējumu un pilnveidojot idejas.
Pasākumu norises vieta Raiņa sēta (Jaundubultos), Mākslas stacija Dubulti, Stacija Vaivari Picērija, Ķemeru stacija, Majoru pludmale un viesu nams “Schneider hause” un Jūrmalas pilsētas muzejs kā gala prezentāciju norises vieta, piedzīvoja ideju attīstības radošās darbnīcas (Stāsta veidošana komiksa formātā, māksliniece un ilustratore Rebeka Lukošus) un diskusijas (Finanšu piesaiste attīstībai, Zane Matesoviča, Britu padome).
Radošo personu nodarbinātība, koprade kā risinājums jēgpilnas darba vides veidošanai, platforma, kas apvieno digitālos nomadus, māksliniekus un vietējās kopienas ārpus lielo pilsētu centriem būs iniatīvas, kuras pārsniedz studiju kursu rezultātus un tiks tālāk attīstītas gan pētījuma projektos, gan studiju procesā, gan arī Jūrmalas pilsētas kā radošas pilsētas skatījumā.
Pētījuma projekts “Pārskatot radošo pilsētu konceptu: tīkli, starpnieki un attīstības virzieni/ RePrint (Nr. lzp-2021/1-0588), kurš tiek īstenots Fundamentālo un lietišķo pētījumu (FLPP) programmā.
Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Valmieras novada Kultūras pārvaldi aicina Valmieras novada kultūras un radošā sektora pārstāvjus informēt par savām radošajām iecerēm, piedaloties ne-urbāno teritoriju radošo iniciatīvu kartēšanā starptautiskā projekta IN SITU ietvaros. Divas iniciatīvas, kas atbildīs projekta prioritātēm un kuras konkursa kārtībā izvēlēsies projekta komanda, varēs saņemt 5000 EUR atbalstu savu ieceru īstenošanai un dokumentēšanai.
(Tālāk)
08.05.2023
(Tālāk)
Utrehtas universitātes vadībā ir veikta Eiropas kultūras un radošo industriju noturības un sciālekonomiskā ieguldījuma kartēšana, apkopojot secinājumus pētījuma ziņojumā.
Kultūras un radošā sektora darbinieki bieži ir ideju radīšanas centrā un ir sekmējuši inovāciju veidošanos citās ekonomikas nozarēs. Pirmajā pētījuma daļā ir analizēta saistība starp kultūras un radošo profesiju īpatsvaru un patentu un preču zīmju skaitu reģionos. Pētījuma otrā daļā tiek analizēts, cik lielā mērā kolektīvās preču zīmes varētu izmantot kā oriģinālus un papildinošus rādītājus citiem pieejamiem rādītājiem ekonomikas un inovāciju rādītājiem.
Pētījuma ziņojums pieejams lejuplādei IN SITU mājas lapā
Lepojamies un sveicam!
03.05.2023
No 15. līdz 18. maijam Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) organizē dažādas zinātnes aktivitātes, kas prezentēs studentu pētnieciskās aktivitātes studiju procesa ietvaros, atklās pārsteidzošas kultūras pieredzes un pievērsīsies aktuāliem notikumiem kultūras un radošajā sektorā. Zinātnes mēneša ietvaros norisināsies doktorantūrā studējošo tīklošanās pasākums “Doktorantu duelis”, Brazīlijas Kultūras centra atklāšana, studējošo konference “ZinātMāksla”, diskusija “Mākslīgais intelekts kultūrā, pētniecībā un izglītībā”, dzejas simpozijs “Starp diviem krastiem un trīs mākslas veidu plūdiem” un LKA kolektīva izbrauciens ar plostu Gaujas plostnieku pavadībā.
(Tālāk)
28.04.2023
27. aprīlī tika pasniegts Latvijas Zinātņu akadēmijas Atzinības raksts Latvijas Kultūras akadēmijas pētniekiem par kolektīvo monogrāfiju "Kultūras mantojuma kopienas: prakses, attīstība un izaicinājumi".
(Tālāk)
26.04.2023
LKA rektore, prof. Rūtai Muktupāvelai šodien pasniegta Latvijas Augstskolu Profesoru Asociācijas gada balva, ko piešķir par nozīmīgu ieguldījumu zinātniskajā, pedagoģiskajā un sabiedriskajā darbā. Sveicam un lepojamies!
24.04.2023
Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūts aicina Latvijas Kultūras akadēmijas akadēmisko un zinātnisko personālu, doktorantus, maģistrantus un bakalaura studiju līmeņa studējošos veidot projekta darba grupas, lai pieteiktu savus pētniecības projektus pētniecības projektu konkursā „Zinātniskās darbības attīstība Latvijas Kultūras akadēmijā” īstenošanai 2023. gadā.
(Tālāk)
19.04.2023.
19.aprīlī notika pētniecības seminārs (zoom) par līdzdalīgo rīcības pētījumu metodoloģiju pielietošanu ar Kopenhāgenas Universitātes asociēto profesori Šarloti Svendleru Nīlsenu (Charlotte Svendler Nielsen).
18.04.2023
2023. gada 23. martā Antverpenes universitātē un 24. martā Bokrijkas muzejā (viens no projektā iesaistītajiem partneriem), kas atrodas apmēram stundas brauciena attālumā no Antverpenes, notika pirmā projekta Tracks4Crafts visu dalībnieku kopīga tikšanās, kas bija vērsta uz savstarpēju iepazīšanos un padziļinātākām diskusijām par projekta sasniedzamajiem rezultātiem, metodoloģiju un komunikāciju. Divu dienu garumā tika prezentēta katra no iesaistītajām organizācijām, izdiskutēti projekta mērķi un darba paku sadalījums, tuvāk iepazīti projektā plānotie eksperimentēšanas / pilota projekti, kā arī attālināti organizēta zoom tikšanās ar projekta uzraugošo personu no EK puses.
Sanāksmes ietvaros noritēja atsevišķas sarunas ar dažādiem kolēģiem no projektā pārstāvēto organizāciju klāsta, tuvāk iepazīstot kolēģu pieredzi un motivāciju dalībai projektā. Bija iespēja arī satikties un klātienē aprunāties ar to darba paku vadītājiem, kurās Latvijas Kultūras akadēmijai ir plānoti vairāki nodevumi – ar Sorbonas I Universitātes pārstāvi Frančesku Kominelli (Francesca Cominelli) un Spānijā darbojošos konsultāciju uzņēmuma 3W Cultural Research, Training and KnowledgeTransfer pārstāvi Kristīnu Ortegu Nuere (Cristina Ortega Nuere).
Tikšanās kopumā sniedza vērtīgu iespēju iepazīties klātienē ar projektā iesaistītajiem partneriem un projekta vadītājiem un detalizētāk pārrunāt turpmāko projekta virzību.
17.04.2023.
Notiek lauka darbs muzejā “Raiņa un Aspazijas vasarnīca” kopā ar pieciem jauniešiem un trīs skolotājām no Rīgas Strazdumuižas vidusskolas - attīstības centra, pētot cilvēku dažādo maņu – dzirdes, taustes, redzes, ožas – lomu kultūras mantojuma iepazīšanā, iesaistes un līdzdalības vairošanā muzejpedagoģiskās programmas “Sajūtu ceļojums” ietvaros.
06.04.2023
17.aprīlī pl.17:30 valmierieši tiek aicināti uz domapmaiņu par KURTUVES kā atvērtas kultūrtelpas darbību nākotnē atbilstoši vietējo iedzīvotāju vajadzībām.
(Tālāk)
15.03.2023
27. un 28.martā Valmieras novadā notiks semināri par inovāciju iespējām kultūras un radošā sektora izaugsmei, kur aicināti piedalīties visi šajā jomā strādājošie interesenti.
(Tālāk)
08.03.2023
Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta pētnieki īsteno pētījumu par Baltinavas ainavu un tās nozīmi vietējo iedzīvotāju dzīvē. Pētniekus interesē, kuras pēc baltinaviešu ieskatiem ir pievilcīgākās vietas ainavā, cik nozīmīga baltinaviešiem ir sava dzīvesvieta, kādas ir zināšanas par pilskalniem Baltinavas apkārtnē u.c.
Anketēšanā iegūtie dati tiks izmantoti valsts nozīmes pētījuma izstrādē, zinātnisku publikāciju sagatavošanā. Pētījums notiek Valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” projekta "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide" (Nr. VPP-LETONIKA-2021/1-0008) ietvaros. Atbildīgā kontaktpersona par pētījuma veikšanu – Ieva Vītola, Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta pētniece, ieva.vitola@lka.edu.lv. Doties uz aptauju
01.03.2023
Šī gada 11. un 12. martā koka ēku renovācijas centrā “Koka Rīga” pirmizrādi piedzīvos horeogrāfes Ramona Galkinas laikmetīgās dejas izrāde “Aizsācēji un iesācēji”. Izrādē piedalās divu Latvijas laikmetīgās dejas paaudžu dejotāji. Šo divu mākslinieku grupu satikšanās uz vienas skatuves simboliski aptver laikmetīgās dejas ainavu no tās aizsākuma līdz šodienai.
Izrāde ir idejas autores un horeogrāfes Ramonas Galkinas Latvijas Kultūras akadēmijas, Latvijas Mākslas akadēmijas un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kopīgās profesionālās doktora studiju programmas mākslinieciskās jaunrades darbs.
(Tālāk)
22.02.2023
2023. gada 28. februārī plkst. 18.00 kultūrtelpā “M/Darbnīca” (Aristida Briāna ielā 9) notiks Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) un “Satori” kopīgi organizētā eseju konkursa laureātu apbalvošana un LKA dibinātāja, filozofa Pētera Laķa piemiņas pasākums. Tiks apbalvoti konkursa laureāti, kurus izvirzīja divas savstarpēji neatkarīgas žūrijas – LKA mācībspēki un “Satori” redakcija.
(Tālāk)
14.02.2023.
Latvijas Radio 1 raidījumā “Kultūras rondo” par projekta MEET ideju sarunājas projekta idejas autore, Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta zinātniskā asistente Elīna Vikmane, LNMM Izglītības un pieejamības daļas vadītāja Elīna Bērziņa un Latvijas muzeju biedrības valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde.
8.02.2023.
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūta (KMI) pētnieku komanda vēsturiski vislielākajā Latvijas Zinātnes padomes konkursa konkurencē ieguva augsto 97% vērtējumu un saņēma atbalstu trīs gadu ilgai muzeju jomas izpētei projektā “Ceļā uz līdzdalīgu iesaisti muzejos: Latvijas muzejpedagoģijas prakses izpēte (MEET)” – turklāt tas ir vienīgais konkursā atbalstītais projekts, kas analizē 21. gadsimta problemātiku humanitāro un mākslas zinātņu jomā.
03.02.2023
2022. gada nogalē, godinot Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) dibinātāju un filozofu Pēteri Laķi, noslēdzās LKA un "Satori" kopīgi rīkotais eseju konkurss, kurā Latvijas augstskolu studenti tika aicināti iesūtīt esejas par vienu no sešiem tematiem, kas izvēlēti, iedvesmojoties no Pētera Laķa eseju krājuma "Gara vientulība".
(Tālāk)
25.01.2023
Ceturtdien, 26. janvārī, Kultūras ministrija (KM) un Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) aicina uz mediju pasākumu, kurā paredzēts informēt par jaunākā pētījuma “Kultūras aktivitātes barometrs 2022” rezultātiem, atklājot jaunākās tendences kultūras patēriņā Latvijā.
(Tālāk)
17.01.2023
26. janvārī plkst. 18.00 Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājas “Zirgu pasts” (Dzirnavu iela 46), Karamazovu zālē notiks Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgās maģistra programmas “Radošās industrijas un izaugsmes menedžments” 2022. gada absolventes Zanes Neimanes grāmatas “Jaunā mākslinieka karjeras attīstības stratēģijas un biznesa modeļi” atklāšanas svētki.
(Tālāk)
19.12.2022.
Decembra sākumā Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta pētnieces Iveta Ķešāne un Maija Spuriņa devās uz Berīni, lai piedalītos Humbolta universitātē bāzētā Ekselences klāstera “Matters of Activity” organizētajā konferencē-seminārā “Automatizācija, kontrole un nekompetence: Atbildīgas filtrācijas sociāli tehniskās ekoloģijas 20. un 21. gadsimtā”.
(Tālāk)
06.12.2022
Šonedēļ, 8. decembrī, Balvu Centrālajā bibliotēkā norisināsies informatīvais seminārs "Valstiskā un nevalstiskā, individuālā un kolektīvā atbildība un iespējas kultūras mantojuma saglabāšanā". Tā ietvaros LKA Kultūras un mākslu institūts vadītāja, vadošā pētniece Anda Laķe plkst. 11.20 uzstāsies ar prezentāciju "Kultūras mantojums un kopiena digitālajā laikmetā"! Savukārt pl. 12.35 Latvijas Kultūras akadēmija rektore, LKA Kultūras un mākslu institūts vadošā pētniece Rūta Muktupāvela seminārā piedalīsies ar lasījumu "Kultūras mantojuma kopienas: prakses, attīstība un izaicinājumi".
(Tālāk)
30.11.2022
Aicinām doties ziemu baudīt uz Sēlijas pusi un iegriezties Leimaņu pagasta bibliotēkā, kur šobrīd ir skatāma ceļojošā izstāde "Jaunie pilskalni punktu un pārdomu mākoņos".
Izstādē apskatāmi desmit Latvijas pilskalni (deviņi no tiem jaunatklāti), kuru telpiskos reljefa modeļus no punktu mākoņiem veidojis arheologs Jānis Meinerts. Pilskalnu attēlus papildina īsas piezīmes, kuras pierakstījis arheologs Juris Urtāns – “mazzinātniskās refleksijas” ieskicē pārdomas, atmiņas, sajūtas un pieredzi, pirmoreiz uzkāpjot jaunatklātajos pilskalnos.
Izstāde tapusi VPP projekta "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide" / IDEUM ietvaros. Projekts tiek īstenots Valsts pētījumu programmā "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai", ko finansē Latvijas Zinātnes padome.
28.11.2022.
2022. gada 29. novembrī no plkst. 10.00 līdz 14.15 Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs aicina uz zinātniskajiem lasījumiem “Nesenās vēstures pētniecība. Pieredze. Problēmas”, kuros piedalīsies arī LKA Kultūras un mākslu institūta pētnieki. Pētniece Ieva Vītola stāstīs par nesenajiem atklājumiem pilskalnu pētniecībā, pievēršot uzmanību pilskalnu saglabāšanai un informācijas pieejamībai plašākā sabiedrībā, savukārt institūta lietišķo pētījumu projektu vadītājs Gints Klāsons runās par mūsdienu muzeju apmeklētāju.
Lai piedalītos zinātniskajos lasījumos kā klausītājs, nepieciešams aizpildīt pieteikumu šajā saitē: https://forms.gle/y7qTdxH3bbyRXVjT9 vai arī atsūtīt apstiprinājumu uz e-pastu zane.grinvalde@madona.lv.
Zinātnisko lasījumu laikā tiks veikts video ieraksts, līdz ar to tos varēs vēlāk noskatīties Madonas muzeja Youtube kontā, kā arī, ieraksts būs pieejams Madonas muzeja mājas lapā www.madonasmuzejs.lv.
24.11.2022
2022. gada 9. decembrī plkst. 12.00 Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Promocijas padomes atklātā sēdē Rīgā, Ludzas ielā 24, 25. auditorijā Zane Balčus aizstāvēs promocijas darbu par tēmu “Dokumentālo filmu teksti un konteksti: tēmas, stili un sistēmas Latvijas kinomākslā” zinātniskā doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai mākslas zinātnē.
(Tālāk)
07.11.2022
Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas UNESCO katedru aicina uz vebināru "Nemateriālais kultūras mantojums un ilgtspējīga ekonomiskā attīstība latviešu vēsturiskajās zemēs" 2022. gada 8. novembrī no plkst. 14.00 līdz 16.30.
(Tālāk)
03.11.2022
3.novembrī plkst. 15.00 mākslas muzejā “Rīgas Birža” (Doma laukums 6) notiks Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūta pētnieku kolektīvās monogrāfijas “Kultūras mantojuma kopienas: prakses, attīstība un izaicinājumi” atvēršanas svētki, pulcējot pētniekus un kopienu pārstāvjus. Pasākumā piedalīsies Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis "Līvlist", mākslinieki no “Skaņumājas” un Upītes kultūrtelpas.
(Tālāk)
25.10.2022
2. novembrī plkst. 16.00–17.30 Tallinas ielas kvartāla “Angārā” (Tallinas iela 10) norisināsies Latvijas Jaunā teātra institūta (LJTI) organizētā publiskā diskusija par starptautiskās sadarbības nozīmi teātra mākslā. Diskusijā piedalīsies pieredzējuši skatuves mākslas kuratori un producenti no vairākām Eiropas valstīm – Laia Montoija (aģentūras TINA Agency izplatīšanas aģente un producente, Spānija/Vācija), Romāns Pavlovskis (teātra TR Warszawa programmas direktors, Polija) un Beka Bergere (biedrības “Latvijas Jaunā teātra institūts” radošā direktore un dramaturģe, Latvija).
(Tālāk)
20.10.2022
No 2. līdz 4. novembrim Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) aicina apmeklēt starptautiskās zinātniskās konferences “Kultūras Krustpunkti XVI” notikumus, kuros vairāk nekā 80 pētnieki, kultūras un radošā sektora profesionāļi no Latvijas un Eiropas pievērsīsies mākslas, kultūras un mantojuma lomai epidemioloģiskās, drošības, ekonomiskās un psiholoģiskās krīzes kontekstā un vērtēs to nozīmi sabiedrības izturētspējas veicināšanā.
(Tālāk)
19.10.2022
Pašlaik notiek pāreja uz jaunu, mūsdienīgu elektronisko sistēmu Latvijas Kultūras akadēmijas zinātnisko rakstu krājumu pārvaldībai, līdz ar to iepriekšējā mājas lapas adrese vairs nav pieejama. Jaunā sistēma sāks darboties novembrī, un tajā būs arī iepriekšējo izdevumu arhīvs. Atvainojamies par sagādātajām neērtībām!
07.10.2022
Koimbras Universitātes Sociālo pētījumu centra (Portugāle) vadībā Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) kopā ar 12 Eiropas universitātēm un pētniecības centriem uzsāk starptautiska pētniecības projekta īstenošanu četru gadu garumā, ko 4 miljonu eiro apmērā finansē Eiropas Komisijas programma "Apvārsnis Eiropa".
(Tālāk)
30.09.2022
30.septembrī, valsts pētījumu programmas projekta "Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai" / CARD pēdējā dienā, programmas dalībnieki, Kultūras ministrijas, Latvijas Zinātnes Padomes un Programmas Konsultatīvās padomes pārstāvji piedalīsies izbraukuma seminārā Likteņdārzā (Aizkraukles novadā).
(Tālāk)
23.09.2022
Līdz 2022. gada 10. oktobrim ikviens kultūras un mākslas fenomenu pētniecībā ieinteresētais tiek aicināts reģistrēties dalībai Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) starptautiskās zinātniskās konferences “Kultūras Krustpunkti XVI” tematisko sekciju dienā. Konferences darbs sekcijās notiks 4. novembrī un sniegs iespēju pētniekiem un nozares speciālistiem dalīties savu pētījumu rezultātos, secinājumos un ierosinājumos.
(Tālāk)
23.09.2022
30. septembrī noslēgsies valsts pētījuma programmas projekts “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai”/CARD (VPP projekts CARD), ko divus gadus īstenoja gandrīz 100 Latvijas kultūras un mākslas zinātnieki, doktoranti un citi studējošie no Latvijas Kultūras akadēmijas, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas un Latvijas Mākslas akadēmijas kopā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas un LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniekiem. VPP projekta CARD īstenošanas laikā sasniegts apjomīgs un daudzveidīgs zinātnisko un lietišķo rezultātu klāsts, kas koncentrētā veidā tiks prezentēts 27. un 28. septembrī – piecās konferencēs.
(Tālāk)
21.09.2022
2022. gada septembrī sadarbībā ar Jāņa Rozes apgādu klajā nākusi Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūta pētnieku kolektīvā monogrāfija “Kultūras mantojuma kopienas: prakses, attīstība un izaicinājumi” (zin.red. R.Muktupāvela, A.Laķe un B.Tjarve). Monogrāfija turpina LKA pētnieku iesāktos pētījumus kultūras mantojuma jomā, šoreiz pievēršoties mantojuma kopienām – analizējot, kā sabiedrības grupas piedalās mantojuma saglabāšanā nākamajām paaudzēm.
(Tālāk)
12.09.2022
Aicinām piedalīties LIVIND vebinārā “Dzīvais mantojums un sociālā ilgtspēja – labklājība un paaudžu sadarbība” 2022. gada 19. septembrī plkst. 13:30 – 16:00. Lai nemateriālo kultūras mantojumu varētu saglabāt no paaudzes paaudzē, svarīgi ir tas, ka cilvēkiem ir iespēja piedalīties šī dzīvā mantojuma norisēs. Tas, savukārt, palīdz stiprināt saikni starp dažādām paaudzēm un veicina sociālo saliedētību.
(Tālāk)
29.08.2022
2022. gada 27. un 28. septembrī konferenču sērijā tiks prezentēti valsts pētījumu programmas projekta “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai”/CARD rezultāti. Programmā divu gadu garumā bija iesaistīti gandrīz 100 Latvijas kultūras un mākslas zinātnieki, doktoranti un citi studējošie no trijām Latvijas kultūras un mākslu universitātēm Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA, programmas vadošais partneris), Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) kopā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) un Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LU LFMI) pētniekiem.
(Tālāk)
09.08.2022
27. un 28. septembrī norisināsies valsts pētījumu programmas “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai" / CARD noslēguma konferenču sērija, piecās konferencēs piedāvājot iepazīties ar projekta rezultātiem un perspektīvām. Konferenci organizē Latvijas Kultūras akadēmija, Latvijas Mākslas akadēmija, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, Latvijas Nacionālā bibliotēka un LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts.
(Tālāk)
04.08.2022
Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) līdz 14. augustam aicina pieteikties filmēšanas komandas, uzņēmumus, pašnodarbinātos – audiovizuālās mākslas sektora pārstāvjus – reklāmas video izstrādei. 2022. gada septembrī ar konferenču sēriju noslēgsies projekts “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai”/CARD* un kā viena no mārketinga aktivitātēm projekta ietvaros ir paredzēta reklāmas video izstrāde (60 – 80 sekundes).
(Tālāk)
02.08.2022
Šī gada vasarā Stāmerienas pilī norisinās Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) studentu iniciēts mākslas un pētniecības projekts “Ceļojums uz utopiju”, kura ietvaros tiek apvienota dzīvesstāstu pētniecība, pētniecībā balstīta māksla un jaunu mākslas darbu radīšana. Kā projekta rezultāts iecerēta izstāde, kas tiks atklāta 14.augustā plkst. 15.00 Stāmerienas pils dārzā. Uz izstādi aicināts ikviens interesents, ieeja bez maksas!
(Tālāk)
26.05.2022
27.maijā plkst. 15.00 LKA Facebook lapā zinātnes mēneša un lekciju cikla "Zinātne tiešsaistē" ietvaros notiks LKA doktorantes Diānas Čivles lekcija “Lielpasākuma “Rīgai 800” saturu ietekmējošie faktori organizatoru skatījumā”.
(Tālāk)
26.05.2022
Ir noslēdzies LKA 2022. gada pētniecības projektu konkurss “Zinātniskās darbības attīstība Latvijas Kultūras akadēmijā”, kura mērķis ir attīstīt zinātnisko darbību LKA, nostiprināt augstākās izglītības un zinātnes vienotību, studiju un pētniecības darba nedalāmību; paaugstināt LKA konkurētspēju Latvijas un starptautiskajā izglītības un zinātnes telpā. Konkursa „Zinātniskās darbības attīstība Latvijas Kultūras akadēmijā” projektu pieteikumu vērtēšanas komisija pieņēmusi lēmumu 2022. gadā atbalstīt piecus pētniecības projektus.
(Tālāk)
24.05.2022
No 2022. gada 24. maija Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) 2. stāva galerijā ir apskatāma izstāde “Jaunie pilskalni punktu un pārdomu mākoņos”, kurā apskatāmi desmit Latvijas pilskalni (deviņi no tiem jaunatklāti), kuru telpiskos reljefa modeļus no punktu mākoņiem veidojis arheologs Jānis Meinerts. Pilskalnu attēlus papildina īsas piezīmes, kuras pierakstījis arheologs Juris Urtāns – “mazzinātniskās refleksijas” ieskicē pārdomas, atmiņas, sajūtas un pieredzi, pirmoreiz uzkāpjot jaunatklātajos pilskalnos.
(Tālāk)
23.05.2022
2022. gada 20. un 21. maijā sadarbībā ar Gulbenes novadu un Stāmerienas pili norisinājās Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) studējošo radošā rezidence “Stāmerienas pils attīstībai”. Divas dienas 60 LKA studējošie kopā ar mentoriem – LKA pasniedzējiem – radošās un pētnieciskās aktivitātēs izstrādāja astoņu projektu ieceres, kas būtu īstenojamas, plānojot Stāmerienas pils kā nozīmīgas Latvijas un Eiropas kultūrtelpas attīstību, pozicionējot pili kā unikālu tūrisma objektu, kā arī pievēršoties ar pili saistītā kultūras mantojuma izpētei un tā komunikācijas iespējām.
(Tālāk)
20.05.2022
24. maijā plkst. 15.00 LKA Facebook lapā zinātnes mēneša un lekciju cikla "Zinātne tiešsaistē" ietvaros notiks LKA doktoranta Ivara Šteinberga lekcija " Latviešu atdzejas tendences. Kopainas skices ". Lekcijā piedalīsies studenti Ēriks Dekoneks un Rihards Ošenieks.
(Tālāk)
Latvijas Kultūras akadēmijas Satversmes pieņemšanas dienā, 18. maijā plkst. 15.00, LKA Facebook lapas tiešraidē no Kultūras teorijas un vēstures katedras norisināsies Raimonda Brieža un Līgas Ulbertes saruna par LKA leģendu, goda profesoru un studentu iemīļotu pasniedzēju Gunāru Bīberu.
(Tālāk)
16. maijā plkst. 15.00 LKA Facebook lapā zinātnes mēneša un lekciju cikla "Zinātne tiešsaistē" ietvaros notiks LKA doktorantes Gunas Zučikas lekcija "Mūzikas industrijas attīstības iespējas: audiovizuālo darbu radīšana, administrēšana un monetizācija".
(Tālāk)
10.05.2022
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) studējošo konference “ZinātMāksla” 19.maijā plkst. 10.00 tiks atklāta ar doktora diplomu pasniegšanu Agnesei Hermanei un Zanei Daudziņai, kuras 2022. gada pirmajā ceturksnī LKA Promocijas padomes atklātajās sēdēs aizstāvēja promocijas darbus, iegūstot zinātniskā doktora grādu (Ph.D.) Mūzikas, vizuālo mākslu un arhitektūras zinātnes nozarē, Kultūras teorijas apakšnozarē.
(Tālāk)
No 2022. gada 15. līdz 19. augustam notiks vasaras skola “Raksti un rokraksti” jeb “Meklējot metodes un materiālus: Dienvidkurzemes arhitektūras, mākslas un kultūras mantojuma pētniecība”. Skolā tiks uzņemti 12 kultūras mantojuma pētniecībā ieinteresēti bakalaura, maģistra un doktora programmu studenti, kuri mācās Latvijas Mākslas akadēmijā, Latvijas Kultūras akadēmijā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kā arī citās Latvijas augstskolās. Piedaloties vasaras skolā, studentiem ir iespēja saņemt divus kredītpunktus par nokārtotu C daļas izvēles kursu.
(Tālāk)
20. un 21. maijā Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) sadarbībā ar Stāmerienas pili un Gulbenes novada pašvaldību organizēs divu dienu radošo rezidenci “Stāmerienas pils attīstībai”. LKA studenti kopā ar pasniedzējiem dosies radošajā rezidencē uz Stāmerienas pili, lai radošās un pētnieciskās aktivitātēs izstrādātu projektu ieceres, kas būtu īstenojamas, plānojot Stāmerienas pils kā nozīmīgas Latvijas un Eiropaskultūrtelpas attīstību, pozicionējot pili kā unikālu tūrisma objektu, kā arī pievēršoties ar pili saistītā kultūras mantojuma izpētei un tā komunikācijas iespējām.
(Tālāk)
9. maijā plkst. 15.00 LKA Facebook lapā zinātnes mēneša un lekciju cikla "Zinātne tiešsaistē" ietvaros notiks LKA doktorantes Augustes Petres lekcija "90 par deviņdesmitajiem".
(Tālāk)
05.05.2022
19. maijā no plkst. 10.00 līdz 17.30 Ludzas ielas 24 zālē norisināsies Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) starpdisciplinārā studējošo konference “ZinātMāksla”, aicinot uz diskusijām, sarunām un referātu priekšlasījumiem par LKA bakalaura un maģistra līmeņa studentu uzmanības centrā nonākušajām pētnieciskajām tēmām, kas arī novērtētas kā labākās pētnieciskās ieceres noslēguma darbos un saņēmušas snieguma stipendijas darbu izstrādei. Konferences norisei būs iespēja sekot līdzi arī tiešsaistē, LKA Facebook lapā (https://www.facebook.com/LKAkademija) un Youtube kanālā.
(Tālāk)
27.04.2022
27.04.2022
Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centrs sadarbībā ar pārstāvjiem no Eiropas observatoriju tīkla mākslas un kultūras izglītības jomā (European Network of Observatories in the Field of Arts and Cultural Education – ENO) publicējis jaunu rakstu krājumu angļu valodā “Culture Crossroads Vol. 20”. Krājums sevī ietver starptautiska autoru kolektīva rakstus, kas sniedz ieskatu daudzos mākslas un kultūras izglītības ietekmes aspektos, procesos, kas veicina šo ietekmi, un iesaistīto institūciju darbībā. Katrs raksts izceļ kādu nozīmīgu mākslas un kultūras izglītības jomas aspektu, iezīmējot nezūdošo temata aktualitāti un problemātiku gan Eiropā, gan pasaulē. Vairāki no rakstu autoriem piedalījās LKA rīkotajā starptautiskajā zinātniskajā konferencē 2020.gadā, kas bija veltīta kultūras un mākslas izglītībai.
(Tālāk)
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju, Latvijas Kultūras akadēmiju, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtu un Latvijas Nacionālo bibliotēku 5.–7. maijā aicina apmeklēt starptautisko mākslinieciskās pētniecības konferenci mūzikas, vizuālās mākslas, dizaina, kino, teātra, laikmetīgās dejas un horeogrāfijas jomās.
(Tālāk)
Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centrs līdz 16. maijam aicina Latvijas Kultūras akadēmijas akadēmisko un zinātnisko personālu, doktorantus un studējošos veidot projekta darba grupas, lai pieteiktu savus pētniecības projektus pētniecības projektu konkursā „Zinātniskās darbības attīstība Latvijas Kultūras akadēmijā” īstenošanai 2022. gadā.
(Tālāk)
Trešdien, 27.aprīlī plkst. 15.00 Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Facebook lapā (https://www.facebook.com/LKAkademija) ikviens interesents ir aicināts uz etnoloģijas profesora Ulriha Kokela (Ullrich Kockel) vieslekciju “Across the ‘Fundamental Field’ in the European North: Ethnological Perspectives on Indigenous Knowledge and Land-based Learning”. Lekcija notiks angļu valodā.
(Tālāk)
2022. gada 14. aprīlī plkst. 13.00 Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) Facebook lapā un Youtube kanālā piedāvās nākamo sarunu platformā “Ceļā”, pievēršoties pētījumu projektam “Pārskatot radošo pilsētu konceptu: tīkli, starpnieki un attīstības virzieni/ RePrint”. Sarunā piedalās LKA Zinātniskās pētniecības centra pētnieces Ieva Zemīte, Ilona Kunda un Žanete Eglīte.
(Tālāk)
Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centrs līdz 16. maijam aicina Latvijas Kultūras akadēmijas akadēmisko un zinātnisko personālu, doktorantus un studējošos veidot projekta darba grupas, lai pieteiktu savus pētniecības projektus pētniecības projektu konkursā „Zinātniskās darbības attīstība Latvijas Kultūras akadēmijā” īstenošanai 2022. gadā.
(Tālāk)
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) pētnieki uzsākuši darbu pie projekta “Pārskatot radošo pilsētu konceptu: tīkli, starpnieki un attīstības virzieni/ RePrint”, kurā tiks analizēts, kā pilsētas Latvijā izmanto kultūras un mākslas resursus, lai veicinātu pilsētas attīstību, kādas iedzīvotāju līdzdalības formas tiek izmantotas radošai resursu un talantu iesaistei un kā vietējās politikas pasākumi var sekmēt iedzīvotāju iniciatīvas pilsētā.
(Tālāk)
Ordeņu kapituls 2022. gada 4. aprīlī nolēma atsākt augstāko valsts apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeņa, Viestura ordeņa un Atzinības krusta – pasniegšanu. Latvijas valsts apbalvojumus saņem izcilas personības visdažādākajās jomās, kuri ar savu darbu, aktīvo pilsonisko stāju un uzticīgu kalpošanu Latvijai godam pelnījuši augstāko valsts atzinību.
Lepojamies, ka šogad par Triju Zvaigžņu ordeņa komandieriem iecelti LKA profesors, Zinātniskās pētniecības centra pētnieks Dāvis Sīmanis un LKA Zinātniskās pētniecības centra pētniece Dita Rietuma. Sveicam!
21. – 22. aprīlī tiešsaistē notiks Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas organizēta zinātniskā konference “Jaunākie pētījumi par 18. – 20. gadsimta mūziku Latvijā”. Konferencē piedalīsies Valsts pētījumu programmas projekta CARD (Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai*) divu apakšprojektu “Mūzika Latvijā 17. – 19. gadsimtā: radošie procesi kultūras kontekstos” un “Mūzikas kultūra Latvijā 20. gadsimta 20. – 30. gados un otrajā pusē: mazpētītie procesi, jautājumi, problēmas” pētnieki un viesi no partnerinstitūcijas LU LFMI, intensīvā divu dienu programmā iepazīstinot plašāku publiku ar aktuālajiem pētījumiem par tēmām, kas izgaismo Latvijas mūzikas kultūras daudzveidību, sākot ar dažādām ar sakrālo telpu saistītām muzikālām praksēm Latvijas teritorijā 18. gadsimtā un beidzot ar populāra džeza festivāla attīstību un nozīmi 20. gadsimtā.
(Tālāk)
Latvijas Kultūras akadēmija prezentēs sarunu platformu “Ceļā”
14.03.2022
2022. gada 15. martā plkst. 12.00 Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) Facebook lapā un Youtube kanālā piedāvās pirmizrādi pirmajai sarunai “Ceļā”. LKA sarunu platformas “Ceļā” mērķis ir apkopot nozares speciālistu viedokļus par aktualitātēm kultūras un radošo industriju nozarē, zinātnē, jaunradē un akadēmiskajā vidē, vērst uzmanību nozīmīgiem jautājumiem, kas nodarbina ne tikai nozares speciālistus, bet arī sabiedrību, prezentēt jaunatklātās aktualitātes un aktuālos jaunatklājumus. Pirmajā sezonā “Ceļā” tiks veltīts sarunām par zinātni, aktuāliem pētījumu projektiem un pētniecības nozīmi šodienas kultūras procesu izpratnē.
(Tālāk)
09.03.2022
2022. gada 17.martā plkst. 17.00 Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Teātra mājā “Zirgu pasts” notiks atvēršanas svētki profesora, arheologa Jura Urtāna grāmatai “Jaunatklātie pilskalni Latvijā. 1998.–2021.”. Izdevumā apkopotas ziņas pavisam par 86 pilskalniem, kas pēdējos pārdesmit gados atklāti Latvijā, lielākā daļa no tiem – pēdējos četros gados, kopš publiski pieejami ir LIDAR (Light Detection And Ranging) dati. Apjomīgo izdevumu bagātina jaunatklāto pilskalnu fotoattēli, kartes, reljefa vizualizācijas un 3D modeļi. Grāmatas prezentāciju būs iespējams skatīties arī tiešsaistē, LKA Facebook lapā.
(Tālāk)
01.03.2022
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) pētnieki un studenti 2022. gada 1. janvārī uzsāka darbu pie pētījuma “Digitālajās platformās nodarbināto autonomijas izpratnes un prakse: Wolt un Bolt piegādes darbinieku pieredzes kultūrsocioloģiska analīze”. Covid-19 pandēmijas laikā tradicionālās darba attiecības – attiecības ar darba devēju un kolēģiem – tika vairāk pakļautas digitālo tehnoloģiju starpniecībai. Uzsāktā pētījuma rezultāti sniegs plašākus secinājumus par to, kā mēs ieraugām sevi un sociālās attiecības laikmetā, kurš aizvien vairāk tiek mediētas ar digitālo tehnoloģiju starpniecību.
(Tālāk)
01.03.2022
No 2022. gada 2. marta līdz pat jūnijam, Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) platformā Spotify (https://ej.uz/raidierakstsLKAruna) divas reizes nedēļā – trešdienu un piektdienu pēcpusdienās – piedāvās interesentiem sekot līdzi aktualitātēm kino pētniecībā, zinātnē, maģistra studijās, dramaturģijā un kultūras starptautiskajā komunikācijā LKA raidierakstā “LKA runā”.
(Tālāk)
08.02.2022
2022. gada 11. martā plkst. 12.00 tiešsaistē Zoom platformā Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Promocijas padomes atklātā sēdē ZANE DAUDZIŅA aizstāvēs promocijas darbu par tēmu “AKTIERA RUNA 21. GADSIMTA LATVIEŠU TEĀTRĪ” zinātniskā doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai mākslas zinātnē.
(Tālāk)
Šodien, 2022. gada 21. janvārī tiešsaistē notika Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Promocijas padomes atklātā sēdē, kurā Agnese Hermane aizstāvēja promocijas darbu par tēmu “Līderības izpausmes Dziesmu un deju svētku māksliniecisko kolektīvu vadībā” un ieguva zinātnisko doktora grādu (Ph.D.) mākslas zinātnē. Sirsnīgi sveicam!
(Tālāk)
21.01.2022
2022. gada 24.– 25. janvārī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notiks Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) organizēta starptautiska zinātniska konference “Konstantīns Pēkšēns un viņa laiks”, pulcinot kopā pieredzējušus savu jomu speciālistus no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Skotijas. Konferenci atklās Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis, Latvijas Kultūras akadēmijas rektore, VPP projekta “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai” vadītāja Dr. Rūta Muktupāvela, LMA rektors Dr. Kristaps Zariņš un LMA Mākslas vēstures institūta direktors Dr. habil. Eduards Kļaviņš.
(Tālāk)
13.01.2022
Latvijas Zinātņu akadēmija konkursā par nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem Latvijā 2021.gadā atzinusi 11 darbus, tostarp LU Latvijas vēstures institūta vadībā sagatavoto enciklopēdiskā rakstura izdevumu “Latvijas arheoloģijas rokasgrāmata”, kurā apkopota koncentrēta un jaunākajās zinātniskajās atziņās balstīta informācija par Latvijas arheoloģiju visā tās daudzveidībā, sākot no vēlā paleolīta līdz 20. gadsimtam.
(Tālāk)
04.01.2022
JVLMA sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju, Latvijas Mākslas akadēmiju, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtu un Latvijas Nacionālo bibliotēku aicina pētniekus, tostarp ar doktora grādu un doktorantūrā studējošos, piedalīties starptautiskajā mākslinieciskās pētniecības konferencē mūzikā, vizuālajā mākslā, dizainā, kino, teātrī, laikmetīgajā dejā un horeogrāfijā.
(Tālāk)
28.12.2021
2022. gada 21. janvārī plkst. 12.00 tiešsaistē Zoom platformā Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Promocijas padomes atklātā sēdē AGNESE HERMANE aizstāvēs promocijas darbu par tēmu “LĪDERĪBAS IZPAUSMES DZIESMU UN DEJU SVĒTKU MĀKSLINIECISKO KOLEKTĪVU VADĪBĀ” zinātniskā doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai mākslas zinātnē.
(Tālāk)
22.12.2021
Fundamentālo un lietišķo pētījumu 2021. gada atklātajā konkursā atbalstīti divi Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) pētnieku iesniegtie projektu pieteikumi! Priecājamies par Ievas Zemītes komandu, kas īstenos projektu “Pārskatot radošo pilsētu konceptu: tīkli, starpnieki un attīstības virzieni/ RePrint” (Nr. lzp-2021/1-0588), un Maijas Spuriņas komandu, kas īstenos projektu “Digitālajās platformās nodarbināto autonomijas izpratnes un prakse: Wolt un Bolt piegādes darbinieku pieredzes kultūrsocioloģiska analīze” (Nr. lzp-2021/1-0521).
(Tālāk)
21.12.2021
No 2021. gada 13. līdz 18. decembrim tiešsaistē notika UNESCO Starpvaldību komitejas nemateriālā kultūras mantojuma (NKM) saglabāšanai 16. sesija. Komiteja, kurā darbojas 24 ievēlētu valstu pārstāvji, izskatīja aktuālus ar NKM saglabāšanu un ilgtspējīgu attīstību saistītus jautājumus, tostarp UNESCO Sekretariāta darbības novērtējumu, starptautisko sarakstu veidošanas principus un dažādu partneru sadarbības tīklu darbību. Tāpat arī papildināti UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma saraksti.
(Tālāk)
21.12.2021
Krājumā “Culture Crossroads Vol. 19” apkopots 21 raksts angļu valodā, aptverot starptautisku autoru loku, tajā skaitā pētniekus no Somijas, Lielbritānijas un Igaunijas. Vairākas krājuma publikācijas balstītas Latvijas Kultūras akadēmijas 2020.gadā rīkotā foruma “Modernisms kultūrā. Globālās un lokālās pārmantošanas stratēģijas un pieejas” nolasītajos referātos. Tās papildina raksti kultūras mantojuma studiju, teātra mākslas, lingvistikas, semiotikas un socioloģijas pētniecības laukos.
(Tālāk)
20.12.2021
Otrdien, 28. decembrī plkst. 16.00 klātienē LKA Teātra mājā “Zirgu pasts” un tiešraidē Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) un valsts pētījumu programmas projekta “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai” / CARD Facebook lapās notiks monogrāfijas “Latvijas kinomāksla. Jaunie laiki. 1990–2020” atvēršanas svētki. Izdevums ir fundamentāls pētījums par neatkarīgās Latvijas kino, un tas tapis sadarbībā ar izdevniecību “Dienas Grāmata”.
(Tālāk)
08.12.2021
Kopš 2016. gada Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) izdod divus zinātnisko rakstu krājumus (“Culture Croassroads” un “Krustpunkti: kultūras un mākslas pētījumi”), kuros publicēt savus rakstus aicināti gan pētnieki, gan topošie pētnieki, gan arī praktiķi. Katram no šiem krājumiem ir cita mērķauditorija un cita publicēšanas valoda, visi žurnālos publicētie raksti tiek anonīmi recenzēti. Šajā gadā plānots sagatavot arī atsevišķu “Culture Crossroads” specizdevumu par mākslas un zinātnes sinerģiju.
(Tālāk)
01.12.2021
Starptautiskās Muzeju padomes Latvijas Nacionālā komiteja (ICOM Latvija) sadarbībā ar ICOM Lietuva īsteno projektu „Muzeju tendences un perspektīvas: fokuss uz Lietuvu un Latviju” (ICOM Solidarity Project “Museum Tendencies and Perspectives: Focus on Lithuania and Latvia”), kura ietvaros tiek īstenots pētījums par Latvijas un Lietuvas muzeju tūrisma potenciālu un pieredzi, COVID-19 apstākļos strādājot ar tūristu piesaisti no tuvējām kaimiņvalstīm. Projektā piedalās Latvijas un Lietuvas pētnieki: Latviju pētījumā pārstāv Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar SIA “Analītisko pētījumu un stratēģiju laboratorija”. Pētījuma ietvaros veiktas dažādas aktivitātes, piemēram, Latvijas un Lietuvas muzeju aptauja par darbu ar tūristiem no kaimiņu valstīm.
(Tālāk)
17.11.2021
Š.g. 25. un 26. novembrī Parīzē, Francijā noritēs sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju, UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma politikas un tiesību katedru, rīkota starptautiska zinātniskā konference par pētnieku lomu nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā. Konferenci rīko Politikas sociālo zinātņu institūts Francijā (Institut des sciences sociales du politique, ISP) un Francijas Kultūras ministrija, un tā ir turpinājums pētniecības programmai "Osmoze".
(Tālāk)
16.11.2021
2021. gada 10. decembrī plkst. 12.00 Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Promocijas padomes atklātā sēdē UĢIS NASTEVIČS aizstāvēs promocijas darbu par tēmu “LATVIEŠU DIEVTURĪBA UN JAPĀŅU ŠINTŌ. RITUĀLI, TO SAKRĀLĀ TELPA UN TEKSTI SALĪDZINOŠĀ ASPEKTĀ” zinātniskā doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai mākslas zinātnē.
(Tālāk)
02.11.2021
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) organizētājā konferenču sērijā “Kultūras Krustpunkti XV” 4. un 5. novembrī piedalīsies pētnieki no Anglijas – Londonas Universitātes pētniece Magda Šmukalla (Magda Schmukalla), Igaunijas – Tallinas Universitātes profesors Francisko Martinezs (Francisco Martinez) un Lietuvas – Viļņas Universitātes profesores Inesa Šeškauskiene (Inesa Šeškauskienė) un Jurga Cibulskiene (Jurga Cibulskienė)
(Tālāk)
29.10.2021
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) pētnieki ir pabeiguši darbu pie monogrāfijas “Latvijas kinomāksla. Jaunie laiki. 1990–2020”, kas ir fundamentāls pētījums par neatkarīgās Latvijas kino. Monogrāfiju drukātā formātā sadarbībā ar apgādu “Dienas Grāmata” ir plānots izdot 2021. gada decembra beigās, bet jau tagad īsu ieskatu apjomīgajā pētījumā skatītājiem LKA starptautiskās konferences “Kultūras Krustpunkti XV” atklāšanas dienā 1.novembrī plkst. 12.10 tiešsaistē LKA sociālo mediju platformā Facebook un LKA Youtube kanālā sniegs grāmatas redaktores, LKA pētnieces, profesore Inga Pērkone un Nacionālā kino centra vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes docente Dita Rietuma.
(Tālāk)
27.10.2021
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) organizētās starptautiskās konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti XV” ietvaros, 2.novembrī plkst. 10.30 norisināsies diskusija par radošo industriju nozīmi Latvijas mazajās pilsētās. Interesentiem būs iespēja stundas garumā līdzdarboties diskusijā, uzdodot jautājumus Facebook komentāru sadaļā. Diskusijas un konferences norisei varēs sekot līdzi LKA Facebook lapā (https://www.facebook.com/LKAkademija) un Youtube kanālā (https://www.youtube.com/LKAkademija)
(Tālāk)
25.10.2021
Latvijas Kultūras akadēmijas starptautiskās konferenču sērijas "Kultūras Krustpunkti XV" ietvaros, kas notiks no 1. līdz 5. novembrim, ikvienam interesentam, iepriekš reģistrējoties, ir iespēja pieteikties bezmaksas operfilmas "Baņuta" tiešsaistes seansam 1.novembrī. Reģistrēties iespējams līdz 29. oktobra plkst. 23.59, aizpildot tiešsaistes formu: https://ej.uz/operfilmabanuta.
(Tālāk)
25.10.2021
3. novembrī plkst. 9.30–17.20 tiešsaistē norisināsies Latvijas Kultūras akadēmijas un Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja organizētā Latvijas valsts simtgades programmas novērtējuma konference “No pirmās uz nākamo simtgadi: veikums, pieredze un perspektīva”, kurā piedalīsies gan valsts simtgades programmas plānotāji, gan īstenotāji, gan arī pētnieki, kuri prezentēs programmas ietekmes izvērtējumu.
(Tālāk)
15.10.2021
No 1. līdz 5. novembrim Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) aicina tiešsaistē sekot līdzi konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti XV” notikumiem, kas reprezentēs LKA pētniecisko profilu, kā arī atklās dažādu starpdisciplināru un starp-institucionālu kultūras un mākslas pētnieku komandu un individuālu pētījumu tematus un galvenos rezultātus, tostarp Valsts pētījumu programmas projekta “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai” / CARD mērķus un pirmā gada darbības rezultātus. “Kultūras Krustpunktu” ietvaros notiks arī Latvijas valsts simtgades programmas noslēguma konference “No pirmās uz nākamo simtgadi: veikums, pieredze un perspektīva” ar programmas novērtējuma rezultātu prezentāciju un kultūras sektora pārstāvju vērtējumiem par tādām tēmām kā radošas personas statuss, kultūrpolitikas akcenti jaunajās pamatnostādnēs un kultūras nozares attīstības perspektīvas.
(Tālāk)
Izglītības un zinātnes ministrija no 7. līdz 29. oktobrim aicina 9.–12. klašu skolēnus tiešsaistes sarunās iepazīties ar 20 Latvijas zinātniekiem un zinātniecēm, atklājot dažādu zinātnes nozaru un pētniecības aizraujošo dabu. 12. oktobrī būs iespēja sekot līdzi sarunai ar LKA prof. Andu Laķi “Kultūras socioloģija. Kas ir kultūras ietekme un kā to mēra?”, savukārt 16.oktobrī notiks saruna “Politikas un kultūras socioloģija” ar asoc.prof. Lieni Ozoliņu. Sarunas vadīs TV erudīcijas spēles „Gudrs, vēl gudrāks” ilggadējie vadītāji Toms Grēviņš vai Kaspars Ozoliņš. Sarunām varēs sekot līdzi arī tiešraidē @ZinatneLatvijai Facebook lapā.
(Tālāk)
23.09.2021
Līdz 2021. gada 10. oktobrim ikviens kultūras un mākslas fenomenu pētniecībā ieinteresētais tiek aicināts reģistrēties dalībai Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) starptautiskās zinātniskās konferences “Kultūras Krustpunkti XV” sekciju dienā. Konferences darbs sekcijās notiks 5. novembrī tiešsaistes platformā Zoom un sniegs iespēju pētniekiem un nozares speciālistiem dalīties savu pētījumu rezultātos, secinājumos un ierosinājumos.
(Tālāk)
ESF projekta “Akadēmiskā personāla attīstība – doktorantu grantu pieejas aprobācija un ārvalstu akadēmiskā personāla piesaiste Latvijas Kultūras akadēmijā, Latvijas Mākslas akadēmijā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā” Nr. 8.2.2.0/20/I/002 ietvaros LKA ir piešķīrusi grantus uz 12 – 20 mēnešiem 809.13 EUR (bruto) mēnesī apmērā 4 doktorantiem. Pretendenti bija pieteikušies un tika izvēlēti atklāta konkursa kārtībā.
(Tālāk)
No 16. septembra Rīgā, laukumā pie tirdzniecības centra „Origo”, ir apskatāma brīvdabas lielformāta izstāde „Zinātne iedvesmo!”, kas vēsta par 25 zinātniekiem un 25 zinātniecēm - radošām un iedvesmojošām personībām mūsdienu Latvijas zinātnē. Izstādi veido pētnieku fotoportreti un apraksti, turklāt, izmantojot QR koda aplikāciju, ikviens savā viedtālrunī var noskatīties trīs minūšu video stāstu, tādējādi tuvāk iepazīstot gan zinātnieku, gan viņa pārstāvēto zinātnes nozari. Latvijas Kultūras akadēmiju izstādē pārstāv prof. Anda Laķe un asoc.prof. Liene Ozoliņa.
(Tālāk)
19.05.2021
2021. gada 10. martā Latvijas Kultūras akadēmijā (LKA) attālināti notika Promocijas padomes atklātā sēde, kurā divi LKA doktoranti – Rita Lūriņa un Valda Vidzemniece – aizstāvēja savus promocijas darbus zinātniskā doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai. Sirsnīgi sveicam doktora grāda ieguvējas!
(Tālāk)
19.05.2021
Latvijas Kultūras akadēmija izsludina atklātu doktorantu grantu konkursu, kura mērķis ir nodrošināt atalgojumu Latvijas Kultūras akadēmijas doktorantiem un zinātniskā grāda pretendentiem par pētniecības vai studiju darba veikšanu augstskolā, kas saistīta ar promocijas darba izstrādi.
(Tālāk)
14.05.2021
Konkursa „Zinātniskās darbības attīstība Latvijas Kultūras akadēmijā” projektu pieteikumu vērtēšanas komisija pieņēmusi lēmumu 2021. gadā atbalstīt sešus pētniecības projektus.
(Tālāk)
Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centra (LKA ZPC) pētnieki sākuši darbu pie projekta “Radošās industrijas mazajās pilsētās: potenciāls un devumi ilgtspējai”/CRISP, gadījuma analīzi veicot Cēsīs. Kāds ir radošo industriju ieguldījumu ilgtspējīgai attīstībai mazajās pilsētās? Kādi ir būtiskākie resursi, aktivitātes, kas virza kultūrā balstītas attīstības iespējas? Kā vietas sociālo, kultūras un simbolisko kapitālu vērtē vietējie, kā “ienācēji”? Kas nodrošina radošo industriju ieguldījumu ilgtspēju? Pētījuma ietvaros tiks sniegtas atbildes uz šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem saistībā ar radošajām industrijām Latvijas mazo pilsētu kontekstā.
(Tālāk)
6.04.2021
Lai apzinātu līdz šim radīto Covid-19 pandēmijas ietekmi uz kultūras nozari, tika īstenota elektroniska kultūras un radošo industriju sektora pārstāvju aptauja 2020. gada maijā, lai fiksētu situāciju krīzes sākuma posmā. Šīs aptaujas mērķis bija apzināt jau novērojamās izmaiņas un vēl sagaidāmās sekas Covid-19 izplatības dēļ. Aptaujā tika apzināti 3222 respondenti, tai skaitā gan kultūras un radošo industriju sektora organizāciju, iestāžu un uzņēmumu pārstāvju viedoklis (1398 respondenti), gan radošo personu (1824 respondenti) viedoklis.
Pētījums tiek īstenots pēc Latvijas Kultūras akadēmijas iniciatīvas sadarbībā ar Kultūras ministriju, Latvijas Radošo savienību padomi un Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociāciju. Pētījumu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Pētījuma ziņojums (LV) / Pētījuma ziņojums (EN)
09.03.2021
2021. gada 10. un 11. martā Liepājas Universitāte organizē 27.starptautisko zinātnisko konferenci “Aktuālas problēmas literatūras un kultūras pētniecībā”. To rīko sadarbības partneri Liepājas Universitātes Kurzemes Humanitārais institūts, Humanitāro un mākslas zinātņu fakultāte, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, Lietuviešu literatūras un folkloras institūts un Vītauta Dižā universitāte.
(Tālāk)
08.03.2021
Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centrs aicina Latvijas Kultūras akadēmijas akadēmisko un zinātnisko personālu, doktorantus un studējošos veidot projekta darba grupas, lai pieteiktu savus pētniecības projektus pētniecības projektu konkursā „Zinātniskās darbības attīstība Latvijas Kultūras akadēmijā” īstenošanai 2021. gadā.
(Tālāk)
02.03.2021
3. martā Latvijas Republikas Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēdē tiks prezentēts Sabiedrības integrācijas fonda pasūtīts pētījums "Valsts budžeta finansētās programmas “NVO fonds” darbības izvērtējums”. Pētījuma izpildītājs “Personu apvienība: Latvijas Kultūras akadēmija” un SIA “Analītisko pētījumu un stratēģiju laboratorija”.
Savukārt 8. martā, plkst. 11.00–12.00 Izglītības un zinātnes ministrija aicina zinātnes komunikatorus, zinātnisko institūciju vadītājus, zinātniekus un citus interesentus uz zinātnes patēriņa pētījuma “Latvijas iedzīvotāju zinātnes satura patēriņš un līdzdalība” rezultātu prezentāciju. Arvien vairāk pieaugot zinātnes komunikācijas lomai, ikvienam būs iespēja iepazīties ar pētījumu, kas sniedz ieskatu Latvijas iedzīvotāju zinātnes satura patēriņa un līdzdalības aktivitātēs, lai iegūtu datus, kurus var tālāk izmantot zinātnes stratēģiskajā komunikācijā.
(Tālāk)
17.02.2021
Kopš 2021. gada Latvija tiek pārstāvēta starptautiskās “Kultūrpolitikas apkopojuma un tendenču pārvaldes asociācijas” (Association for managing the Compendium of Cultural Policies and Trends) valdē un par tās priekšsēdētāju ievēlēta Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Zinātniskās pētniecības centra vadošā pētniece Baiba Tjarve.
(Tālāk)
09.02.2021
Latvijas Kultūras akadēmijā (LKA) kopš pērnā gada nogales tiek īstenots pētniecības projekts “Pilskalnu jaunatklājumi Latvijā 2018.–2021. gadā: kultūrvēsturiskā nozīmība”, kuru vada akadēmijas profesors, arheologs, Dr. hist., Dr. habil. art. Juris Urtāns. Projekts Fundamentālo un lietišķo pētījumu programmā tiks īstenots vienu gadu un to finansē Latvijas Zinātnes padome.
(Tālāk)
03.02.2021
2. februārī Valsts prezidents Egils Levits tiešsaistē tikās ar Latvijas Kultūras akadēmijas UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma politikas un tiesību katedras pārstāvēm Anitu Vaivadi un Līgu Ābeli uz sarunu par nemateriālā kultūras mantojuma tiesību jautājumiem. Saruna noritēja saistībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas un Politikas sociālo zinātņu institūta (Institut des Sciences sociales du Politique, ISP-CNRS, Parīzē, Francijā) īstenoto pētījumu, kurā salīdzinoši analizēta 26 valstu pieredze nemateriālā kultūras mantojuma tiesību jomā, aptverot dažādus pasaules reģionus un atšķirīgas tiesību tradīcijas.
29.01.2021
Latvijas Kultūras akadēmijas, SIA “Analītisko pētījumu un stratēģiju laboratorijas” un SIA “SKDS” pētnieki Latvijas Republikas Kultūras ministrijas uzdevumā veikuši kultūras patēriņa un līdzdalības ietekmes pētījumu, kas ataino iedzīvotāju aktivitāti dažādu kultūras pasākumu apmeklēšanā un personīgā līdzdalībā kultūrā, īstenojot 1 044 Latvijas iedzīvotāju aptauju, kā arī kultūras organizāciju (bibliotēku, arhīvu, teātru, muzeju, kultūras centru u.c.) un pasākumu rīkotāju (t.sk. komercsektora un nevalstiskā sektora pārstāvju) kvantitatīvo aptauju un 6 intervijas ar Latvijas cilvēkus ar invaliditāti pārstāvošām organizācijām.
(Tālāk)
28.01.2021
No 2020. gada septembra līdz decembrim Latvijas Kultūras akadēmija un “Analītisko pētījumu un stratēģiju laboratorija” pēc Sabiedrības integrācijas fonda pasūtījuma veikusi pētījumu “Valsts budžeta finansētās programmas “NVO fonds” darbības izvērtēšana”.
(Tālāk)
18.01.2021
Izglītības un zinātnes ministrija jau ceturto gadu, veidojot kalendāru un izstādi #ZinātneLatvijai, stāsta par zinātniekiem, kas nes Latvijas vārdu pasaulē un iedvesmo jaunradei. Kalendāra #ZinātneLatvijai 12 mēnešos izcilu un inovatīvu pētniecību dažādās zinātnes nozarēs atklāj 14 personības, un esam lepni, ka viena no šīm zinātnes izcilībām ir Latvijas Kultūras akadēmijas asociētā profesore un Zinātniskās pētniecības centra vadošā pētniece Liene Ozoliņa. Kā saka pati Liene: ”Pētīt bieži vien ir grūti. Bet ir tāda sajūta, ka tu to nevari nedarīt."
(Tālāk)
11.01.2021
Fundamentālo un lietišķo pētījumu 2020. gada zinātnieku individuālo projektu atklātā konkursā atbalstīti visi trīs Latvijas Kultūras akadēmijas pētnieku iesniegtie projektu pieteikumi! Priecājamies par Jura Urtāna komandu, kas īstenos projektu "Pilskalnu jaunatklājumi Latvijā 2018.-2021.gadā: kultūrvēsturiskā nozīmība", Lienes Ozoliņas komandu, kas īstenos projektu "Nacionālisma māksla: sociālā solidaritāte un atstumtība mūsdienu Latvijā" un Ievas Zemītes komandu, kas strādās pie pētījuma 'Radošās industrijas mazajās pilsētās: potenciāls un devumi ilgtspējai".
No 2. līdz 6. novembrim Latvijas Kultūras akadēmija aicināja klātienē un tiešsaistē piedalīties konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti XIV” notikumos, kas bija veltīti tādām tēmām kā Latvijas Kultūras akadēmijas 30 gadi izglītībā, zinātnē un mākslā; modernisma daudzveidīgais strāvojums un īpatnības mākslā, arhitektūrā, literatūrā, teātrī, kino un mūzikā Latvijā; kultūras un mākslas izglītības loma; kā arī teātris, jaunās tehnoloģijas un dažādas skatīšanās pieredzes. Vairāk nekā 70 referenti prezentēja aktuālāko pētījumu rezultātus konferenču sērijas sekciju dienā.
No 2. līdz 6. novembrim Latvijas Kultūras akadēmija aicina klātienē un tiešsaistē piedalīties konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti XIV” notikumos, kas būs veltīti tādām tēmām kā Latvijas Kultūras akadēmijas 30 gadi izglītībā, zinātnē un mākslā; modernisma daudzveidīgais strāvojums un īpatnības mākslā, arhitektūrā, literatūrā, teātrī, kino un mūzikā Latvijā; kultūras un mākslas izglītības loma; kā arī teātris, jaunās tehnoloģijas un dažādas skatīšanās pieredzes. Tāpat vairāk nekā 70 referenti prezentēs aktuālāko pētījumu rezultātus konferenču sērijas sekciju dienā.
13. oktobrī licenci saņēmusi pirmā profesionālā doktora studiju programma Latvijā – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas /JVLMA/, Latvijas Mākslas akadēmijas /LMA/ un Latvijas Kultūras akadēmijas /LKA/ kopīgi veidotā profesionālā doktora studiju programma “Mākslas”. Uzņemšana jaunajā studiju programmā ar apakšprogrammām “Mūzika un skatuves māksla”, “Vizuālā māksla un dizains” un “Audiovizuālā māksla, teātris un laikmetīgā deja” plānota 2021. gada sākumā – dokumentu iesniegšana no 11. līdz 15. janvārim, savukārt iestājpārbaudījumi – no 20. līdz 22. janvārim. Studijas sāksies 1. februārī. Detalizēta informācija par uzņemšanu apakšprogrammās būs atrodama JVLMA, LMA un LKA mājaslapās, kā arī drīzumā tiks izsludināts seminārs, kurā interesenti tiks iepazīstināti ar iestājpārbaudījumu un plānotā studiju procesa norisi.
Piecas vadošās augstākās izglītības un kultūras mantojuma institūcijas Latvijā: Latvijas Kultūras akadēmija (LKA), Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, Latvijas Mākslas akadēmija un Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts uzsākušas Kultūras ministrijas (KM) izstrādātās valsts pētījumu programmas “Latvijas kultūra – resurss valsts attīstībai 2020. – 2022.gadam” īstenošanu.
Latvijas Zinātnes padome, pamatojoties uz Latvijas Republikas Ministru kabineta 2017. gada 12. decembra noteikumu Nr. 725 "Fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu izvērtēšana un finansējuma administrēšana" 9. punktu lai nodrošinātu pasākuma "Zinātnisko institūciju zinātnes izcilības un snieguma finansējuma nodrošinājums pētniecības specializācijas, izcilības un ietekmes stiprināšanai - vienotas akadēmiskās un zinātniskās karjeras sistēmas reformas ieviešanai un zinātnes un inovācijas lomas palielināšanai (MK 11.08.2020. sēdes Nr.47#93 2.punkts) ieviešanu 2020.- 2021.gadā izsludina fundamentālo un lietišķo pētījumu 2020. gada zinātnieku individuālo projektu iesniegumu atklāto konkursu.
Lai apzinātu līdz šim radīto Covid-19 pandēmijas ietekmi uz kultūras nozari, Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) sadarbībā ar Kultūras ministriju, Latvijas Radošo savienību padomi un Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociāciju īstenoja kultūras un radošo industriju sektora pārstāvju aptauju. Šīs aptaujas mērķis bija apzināt jau novērojamās izmaiņas un vēl sagaidāmās sekas Covid-19 izplatības dēļ.
Aicinām iesniegt rakstus Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centra zinātnisko rakstu krājuma Culture Crossroads speciālizdevumam par mākslas izglītības un kultūrizglītības ietekmi. Speciālizdevuma mērķis ir analizēt un izgaismot mākslas un kultūras izglītības daudzveidīgos devumus un lomas indivīda, kopienas un nacionālā līmenī.
2020. gadā Rīgā no 14. līdz 15. oktobrim norisināsies VI Baltijas jūras reģiona kino vēstures konference (Baltic Sea Region Film History Conference) “Žanri un to transformācijas: globālie un lokālie konteksti, filmu veidošana un recepcija”. Konference ir ikgadējs kino vēsturnieku un teorētiķu sadarbības projekts Baltijas jūras valstu vēstures periodu un aktuālu teorētisku problēmu izpētē. Konference pirmo reizi notika 2014. gadā Tallinā, kas bija arī nākamo četru Baltijas jūras reģiona kino vēstures konferenču mājvieta. Sākot ar 2019. gadu, tika nolemts konferenci organizēt pārmaiņus dažādās vietās. 2020. gadā konference notiks Rīgā. VI konferenci organizē Latvijas Kultūras akadēmija, sadarbojoties ar Lietuvas Teātra un mūzikas akadēmiju un Igaunijas Nacionālo arhīvu Kino arhīvu.
Š.g. 30. un 31. janvārī Akadēmijas docētājas piedalījās Daugavpils Universitātes starptautiskajā konferencē “30. zinātniskie lasījumi”, prezentējot kultūru saskarsmes daudzveidīgu pētījumu rezultātus.
Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centrs no 2018. līdz 2020.gadam īsteno fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu “Kopienu līdzdalība kultūras mantojuma pārvaldībā: prakses, attīstība un izaicinājumi”, kura ietvaros 2019.gadā veikta reprezentatīva Latvijas iedzīvotāju aptauja, ar mērķi noskaidrot Latvijas iedzīvotāju izpratni par materiālo un nemateriālo kultūras mantojumu un attieksmi pret to. Pētījuma mērķa grupa bija Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji vecumā no 16 gadiem. Pētījuma lauka darbu pēc LKA pasūtījuma veica KANTAR, veicot specializēto aptauju (ad hoc) un aptaujājot 1027 cilvēkus.
15. jūlijā digitālā formātā publicēts Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centra (LKA ZPC) žurnāla “Culture Crossroads” 14. sējums (ISSN 2500-9974, http://www.culturecrossroads.lv/en/latest). Žurnālā lasāmi raksti angļu valodā, kas tapuši kā turpinājums 2018. gada nogalē Rīgā notikušās Starptautiskās zinātniskās konferences “Vēstures poētika un politika teātrī un kino” (Rīga, 2018) referātiem un diskusijām. Tāpat kā konferencē, arī žurnālā uzmanība pievērsta gan Baltijas valstiskuma simtgades atspoguļojumam teātrī un filmās, gan arī plašākai ar vēsturiskā laika, notikumu un cilvēku likteņu interpretāciju saistītai problemātikai pasaules mūsdienu teātrī un audiovizuālajā mākslā.
No 24. līdz 29. jūnijam Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Zinātniskās pētniecības centra pētniece Maija Spuriņa piedalījās Atmiņas studiju asociācijas (Memory Studies Association) ikgadējā konferencē, kur prezentēja savu projektu par atmiņas digitalizāciju un transnacionalizāciju paneļdiskusijā “Pārdomājot atmiņu arhīvus” (Rethinking Archives of Memory), kā arī piedalījās kopumā deviņās paneļdiskusijās, tostarp diskusijās par atmiņas digitalizāciju, globālām atmiņām, atmiņu un populismu.
24. maijā Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) studējošo konferences “ZinātMāksla” ietvaros notika zinātniska rakstu krājuma “Culture Crossroads” 13. izdevuma prezentācija. Izdevums veltīts grafiti un ielu mākslai: “Grafiti un ielu māksla – izaicinājums māksliniekam, sabiedrībai un restauratoram”. Rakstu krājums veidots pateicoties LKA Zinātniskās pētniecības centra atbalstītam docētāju un studējošo kopīgi īstenotam pētniecības projektam “Grafiti Latvijā: izaicinājums māksliniekam, sabiedrībai, restauratoram”. Izdevums pieejams elektroniskā formātā: http://www.culturecrossroads.lv/en/latest.
Latvijas Kultūras akadēmija (LKA), pateicoties Latvijas valdības stipendijai, pētniecības vizītē uzņem Francijas Nacionālā zinātnisko pētījumu centra un Rennas 1. Universitātes doktorantu Anatolu Danto, kurš 9. aprīlī plkst. 17:30 LKA Ludzas ielā 24 (5. auditorija) semināru ciklā pētnieciskās darbības atbalstam "Jauno akadēmiķu otrdienas" sniegs priekšlasījumu par tēmu “Starp dabu un kultūru: vietējo un tradicionālo ekoloģisko zināšanu etnogrāfija Eiropas piekrastes kopienās”.
Francijas Nacionālā zinātnisko pētījumu centra un Rennas 1. Universitātes doktorants Anatols Danto (Anatole Danto) mēnesi ilgu pētniecības vizīti Latvijas Kultūras akadēmijā īstenos no 8.aprīļa līdz 5. maijam. Vizīte noritēs kā daļa no doktorantūras studijām sociālajās zinātnēs, kas veltītas kultūras mantojuma pārvaldības jautājumiem, it īpaši pievēršoties ar zvejniecību saistītu kopienu dinamikai un izaicinājumiem, kas saistīti ar politiskām, sociālekonomiskām un vides pārmaiņām Eiropas Ziemeļrietumos. Anatols Danto doktorantūras studijas uzsāka 2016. gadā, pēc maģistra grāda iegūšanas antropoloģijā, vēsturē un vides pārvaldībā. Anatols Danto ir Starptautiskā starpdisciplinārā jūras politiskās antropoloģijas un ekoloģijas pētnieku tīkla ApoliMer dalībnieks.
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Zinātniskās pētniecības centrs Fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu konkursā ieguva finansējumu pētījuma projekta “Kopienu līdzdalība kultūras mantojuma pārvaldībā: prakses, attīstība un izaicinājumi” īstenošanai. Projekta īstenošanas laiks 12.2018.-12.2020. Pētījumu projekta vadītāja ir Dr. art. Rūta Muktupāvela, pasūtītājs – Latvijas Zinātnes padome; Studiju un zinātnes administrācija. finansētājs – Latvijas Zinātnes padome. Fundamentālo un lietišķo pētījumu programma (http://www.izm.gov.lv/lv/zinatne/flp) ir Izglītības un zinātnes ministrijas finansēta uz zinātnisko izcilību vērsta zinātnes finansēšanas programma, kuras mērķis ir radīt jaunas zināšanas un tehnoloģiskās atziņas visās zinātņu nozaru grupās – dabaszinātnēs, inženierzinātnēs un tehnoloģijās, medicīnas un veselības zinātnēs, lauksaimniecības, meža un veterinārās zinātnēs, sociālajās zinātnēs, humanitārajās un mākslas zinātnēs. LKA Zinātniskās pētniecība centra iesniegtais pētījumu projekts apstiprināts programmas otrajā projektu konkursā, kur kopā tika iesniegti 328 projekti, 6 zinātņu nozaru grupās un 9 prioritārajos virzienos. Humanitāro un mākslas zinātņu virzienā šajā konkursā finansējums tika piešķirts 6 projektiem.
Francijas un Latvijas pētnieku sadarbībā īstenotā nemateriālā kultūras mantojuma tiesību salīdzinošā pētījuma “Osmoze” noslēguma konference Parīzē pulcēs pētniekus no Amerikas Savienotajām Valstīm, Francijas, Irānas, Itālijas, Latvijas, Luksemburgas, Polijas, Vācijas, kā arī pārstāvi no UNESCO Sekretariāta, lai diskutētu par pētījuma rezultātiem. Parīzē, Francijā š.g. 14. februārī Humanitāro un sociālo zinātņu institūtā (fr. Institut d'études avancées) dienas garumā noritēs starptautiska zinātniskā konference “Nemateriālais kultūras mantojums nacionālajās tiesībās – dialogs ar UNESCO 2003. gada konvenciju” (fr. Le patrimoine culturel immatériel dans les droits nationaux – dialogue avec la convention de l’UNESCO de 2003). Konference veltīta Francijas un Latvijas sadarbībā īstenotā nemateriālā kultūras mantojuma tiesību salīdzinošā pētījuma “Osmoze” (2014–2018) rezultātiem.
DZIESMU UN DEJU SVĒTKU PROCESA FINANSĒŠANA UN PĀRVALDĪBA: TRADĪCIJAS ATTĪSTĪBA ILGTERMIŅĀ
Uzsākot šo pētniecisko projektu, tika izvirzīti mērķi noskaidrot Dziesmu un deju svētku tradīcijas ilgtspējas ekonomiskos priekšnosacījumus, analizējot kopējo finansējuma plūsmu Dziesmu un deju svētku procesam un veicot konkrētu Latvijas pašvaldību gadījumu analīzi. Pētījuma uzdevumi ir analizēt amatiermākslas kolektīvu – koru un deju kolektīvu – finansēšanas modeļus un noteikt proporcionālo pašvaldības, valsts, nevalstiskā sektora, fondu, ziedotāju, sponsoru un pašu kolektīvu dalībnieku ieguldījumu, kā arī novērtēt katra finansētāja kvalitatīvo lomu un nozīmi Dziesmu un deju svētku tradīcijas uzturēšanā un amatiermākslas kustības nodrošināšanā ilgtermiņā. Papildus šiem uzdevumiem mēs mēģinājām identificēt tos pārvaldības aspektus, kas palīdzētu veidot finansiāli stabilu un drošu Dziesmu un deju svētku tradīcijas attīstību nākotnē.
UNESCO Starpvaldību komitejas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanai sanāksmes laikā, augstākajai izglītībai veltītā diskusijā, prezentēts UNESCO katedru tīkls, kurā darbojas arī Latvijas Kultūras akadēmija.
Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centrs (LKA ZPC) īstenojis pētījumu Neformālās izglītības loma kultūras mantojuma izpratnes veidošanā jauniešu vidū. Pētījums tika veikts LKA ZPC un Eiropas Savienības programmas Apvārsnis 2020 pētniecības projekta Kritiskais mantojums: identitātes izpausmes un reprezentācija Eiropā (CoHERE) sadarbības ietvaros. Pētījuma īstenošanā tika piesaistīta biedrība Culturelab un LKA bakalaura apakšprogrammas Kultūras socioloģija un menedžments 3.kursa studenti.
Pētījuma mērķis ir noskaidrot, kāda ir jauniešu izpratne par kultūras mantojumu un kāda loma tās veidošanai ir neformālajai izglītībai. Tā mērķgrupa ir Latvijas jaunieši 16 – 19 gadu vecumā no vispārizglītojošo dienas skolu 10. – 12.klasēm un profesionālo izglītības skolu
1. – 3.kursiem. Kopumā pētījumā tika aptaujāti 28 skolu 1240 izglītojamie. Pētījums tika veikts no 2017. gada oktobra līdz 2018. gada maijam.
Pētījuma finansējums: Eiropas Savienības programmas Apvārsnis 2020 pētniecības projekts Kritiskais mantojums: identitātes izpausmes un reprezentācija Eiropā (CoHERE).
Trīs dienas, no 1. līdz 3. novembrim, norisināsies divpadsmitā kultūras un mākslu zinātnēm un aktualitātēm veltītā konference „Kultūras Krustpunkti”, kas aptvers vairākus notikumus. “Kultūras Krustpunkti XII” ir viens no Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) veltījumiem Latvijas valsts simtgadei, tāpēc konferences virstēma šajā gadā ir “Dzimšana, svētki un svinēšana kultūrā” jeb DAUDZ LAIMES!. Konferences apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar vairāk nekā 80 pētījumiem, ko prezentēs ne tikai Latvijas pētnieki, bet arī viesi no Nīderlandes, Krievijas, Spānijas un Polijas, apliecinot konferences „Kultūras Krustpunkti XII” tematiskā mēroga paplašinājumu un starptautisko dimensiju.
No 26. līdz 29. jūnijam Latvijas Kultūras akadēmijas pētnieces un pasniedzējas – docente Ieva Zemīte un lektore Kristīne Freiberga – Melburnā, Austrālijā piedalījās 20. Starptautiskajā Kultūras ekonomikas konferencē (20th International Conference on Cultural Economics)
Realizējot LKA atbalstīto projektu “Augšzemes pilskalnu papildinājums” (projekta vadītājs prof. Juris Urtāns) programmā “Zinātniskās darbības attīstība Latvijas Kultūras akadēmijā”, 2018. gada 27. maijā tika atklāti divi jauni, iepriekš nezināmi pilskalni Pilskalnē. Pilskalnu jaunatklājumi Latvijā ir rets un tāpēc jo nozīmīgs notikums.
Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centrs 2017.gadā īstenoja pētījumu par Dziesmu un deju svētkiem Baltijas valstīs, kura ietvaros tika veikta reprezentatīva Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju aptauja, ar mērķi noskaidrot iedzīvotāju iesaistes veidus un attieksmi pret svētkiem, kā arī izpētīt līdzdalību dažādās interešu izglītības aktivitātēs, kolektīvos, amatiermākslas grupās, kas ir būtisks nosacījums, lai kļūtu par Dziesmu un deju svētku dalībniekiem. Pētījuma mērķa grupa bija Baltijas valstu pastāvīgie iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 74 gadiem.
Latvijas Kultūras akadēmija 2017./2018. studiju gada bakalaura un maģistra līmeņa studējošajiem piešķir snieguma stipendijas 29025,97 EUR apmērā. Stipendijas piešķirtas kā atbalsta instruments pētniecisko un pētniecībā balstītu radošo (gala un studiju) darbu izstrādei.
Projektu konkursa mērķis ir attīstīt zinātnisko darbību LKA, nostiprināt augstākās izglītības un zinātnes vienotību, studiju un pētniecības darba nedalāmību; paaugstināt LKA konkurētspēju Latvijas un starptautiskajā izglītības un zinātnes telpā.
Norises laiks: 2018. gada 29. novembris – 1. decembris
Norises vieta: Rīga, Latvijas Kultūras akadēmija
Konferences mērķis ir pētīt un analizēt vēstures notikumu un ar tiem saistīto cilvēku likteņu reprezentāciju un interpretāciju teātra un kino mākslā. Konferencē īpaša vērība tiks veltīta poētikai – mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem, kas tiek izmantoti vēsturei veltītos skatuves un ekrāna darbos, kā arī politikai un tās stratēģijām, principiem un ideoloģiskajām vērtībām, kuras teātra un kino darbu autori izvēlas vai ir spiesti izmantot vēstījumos par vēsturi. Konferences īpašais fokuss būs Somijas, Lietuvas, Igaunijas un Latvijas valstu simtgadei veltīto skatuves un ekrāna darbu izpēte un analīze.
Latvijas Kultūras akadēmijas Audiovizuālās mākslas katedras vadītāja prof. Inga Pērkone no 6. līdz 8. decembrim ar referātu piedalījās starptautiskā zinātniskā konferencē “PSRS nacionālo kinematogrāfiju vēsture un kinomākslas un kino izglītības attīstības perspektīvas SNG, Gruzijā un Baltijas valstīs”. Konferences ietvaros tika atvērta autoru kolektīva zinātniska monogrāfija par kino vēsturi un attīstības perspektīvām postpadomju telpā: История национальных кинематографий в СССР и перспективы развития кино государств-участников СНГ, стран Балтии и Грузии: Коллективная монография / Науч. ред. Н.А. Кочеляева, А.П. Николаева-Чинарова, Е.В. Пархоменко. -- М.: Академический проект, 2018, ISBN 978-5-8291-2171.
2017. gada 1.–4. novembrī notiks vienpadsmitā kultūras un mākslu zinātnēm un aktualitātēm veltītā starptautiskā konference „Kultūras Krustpunkti”, kas aptvers vairākus notikumus. Konference kalpos kā platforma gan Latvijas, gan ārvalstu kultūras un mākslas zinātnieku pētījumu prezentācijām, novatorisku ideju komunikācijai, akadēmiskai un lietišķi praktiskai diskusijai.
Līdz 2017. gada 2. oktobrim ikviens kultūras un mākslas fenomenu pētniecībā ieinteresētais tiek aicināts pieteikties dalībai konferencē “Kultūras Krustpunkti” un dalīties savu pētījumu rezultātos, secinājumos un ierosinājumos. Konferenci organizē Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Zinātniskās pētniecības centrs. Referātu pieteikumi tiks recenzēti un iekļauti konferences programmā 2. novembra dienas kārtībā (latviešu valodā) vai 3. novembra dienas kārtībā (angļu valodā).
2017. gada 8. septembrī no plkst. 9:00 līdz 14:00 LKA Teātra mājā “Zirgu pasts”, Dzirnavu ielā 46, Latvijas Kultūras akadēmija (UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma politikas un tiesību katedra), Politikas sociālo zinātņu institūts (Parīze, Francija) sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, Latvijas Nacionālo kultūras centru, UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtu un Francijas institūtu Latvijā aicina uz priekšlasījumiem un apaļā galda diskusijām par kultūras tradīciju saglabāšanas un vides aizsardzības tiesību jautājumiem.
Lasīt tālākProjektu konkursa mērķis ir attīstīt zinātnisko darbību LKA, nostiprināt augstākās izglītības un zinātnes vienotību, studiju un pētniecības darba nedalāmību; paaugstināt LKA konkurētspēju Latvijas un starptautiskajā izglītības un zinātnes telpā.
Diskusija notika 10. februārī LKA teātra mājā Zirgu pasts. Diskusiju vada: LKA prorektore zinātniskajā darbā, prof. Anda Laķe. Diskusijas dalībnieki: Viesturs Celmiņš, antropologs; Gustavs Strenga, vēsturnieks; Miķelis Grīviņš, sociologs; Elīna Ozoliņa, pētniece, sociālantropoloģe; Baiba Bela, socioloģe; Zane Kreicberga, teātra pētniece, režisore. Diskusijā piedalās ar komentāriem arī auditorija: LKA docente Laila Niedre; LKA asoc.profesore Anna Eižvertiņa.
Jau vairākus gadus Svētupe ir kļuvusi par humanitāra pētījuma galveno objektu Latvijas Zinātnes padomes atbalstītajā un Latvijas Kultūras akadēmijas īstenotajā projektā ”Vidzemes Svētupe reālajā un mītiskajā kultūrtelpā” (vadītājs prof., Dr.hist., dr.habil.art. Juris Urtāns). Projekta ietvaros, izmantojot starpdisciplināru metodoloģisku pieeju un apvienojot dažādu nozaru dotumus, kopš 2013. gada tiek pētīta Svētupes kultūrainava. Par pētījuma mērķi tika izvirzīts jautājums – vai Svētupe veido upes piekrastes ļaužu atšķirīgu identitāti un, ja veido, tad kā. Mēģinot atbildēt uz šo jautājumu, pērnā gada mijā nāca klajā grāmata “Vidzemes Svētupe reālajā un mītiskajā kultūrtelpā” – zinātnisku rakstu un folkloras vākuma apkopojums. Svētupes pētītāji nav apstājušies, un 2016. un 2017.gada mijā iznākušas vēl divas Svētupei veltītas grāmatas - “Svētupe krustām šķērsām” (Folkloriste Janīna Kursīte un vēsturniece Rasma Noriņa) un “Svētupes Lībiešu Upurala” (Folklorists Sandis Laime un arheologs, kultūrvēsturnieks Juris Urtāns).
Biedrība “Culturelab” sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju īstenojusi Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītu pētījumu un sagatavojusi analītisku izdevumu “Kultūras auditorija Latvijā: situācija, procesi, tendences”. Līdzīgi pētījumi Latvijā tiek īstenoti kopš 2007. gada, kas ļauj vērtēt, kā laika gaitā mainījušies Latvijas iedzīvotāju ieradumi kultūras pasākumu apmeklēšanā un līdzdalībā dažādās kultūras aktivitātēs. Šī gada pētījumā īpaša uzmanība pievērsta kultūras auditorijai, analizējot kultūras auditorijas izmaiņas pēdējo gadu laikā un to, ar kādiem izaicinājumiem jārēķinās kultūras pasākumu veidotājiem nākotnē.
Aicinām iesniegt rakstus Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centra (LKA ZPC) zinātnisko rakstu krājumiem “Culture Crossroads” (vol.11) un “Krustpunkti: kultūras un mākslas pētījumi 2017”!
Aicinām rakstus iesniegt līdz 2017. gada 6. martam, sūtot uz e-pastu zpc@lka.edu.lv ar norādi “Raksts Krustpunktiem”
Latvijas Kultūras akadēmija izsludina pēcdoktorantu pieteikumu priekšatlasi darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.2. pasākuma “Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts” pētniecības pieteikumu atlases kārtas pētniecības pieteikumu iesniegšanai.
Pieteikuma iesniegšanas termiņš: 23.09.2016. līdz 24.10.2016. plkst. 16.30
Līdz 2016. gada 7. oktobrim ikviens Latvijas kultūras un mākslas dzīvē un zinātnē ieinteresētais tiek aicināts pieteikties dalībai konferencē “Kultūras Krustpunkti” un dalīties savu pētījumu rezultātos, atziņās un ierosinājumos. Konferenci organizē Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Zinātniskās pētniecības centrs.
Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centra un Politikas sociālo zinātņu pētījumu institūta (fr. Institut des sciences sociales du politique, ISP, Parīze, Francija) sadarbības projekts “Eiropas nemateriālā kultūras mantojuma tiesību salīdzinošs pētījums” (fr. Etude comparative sur le droit du patrimoine culturel immatériel en Europe, projekta vadītājas – Dr. art. Anita Vaivade un Dr. iur. Marija Kornī (Marie Cornu)) ir viens no pieciem pētniecības projektiem, kas apstiprināts Latvijas-Francijas partnerības programmā “Osmoze”.
12. februārī plkst. 16:00 notiks diskusija par sociālo zinātņu pētījumu datu pieejamību Latvijā. Latvijas Sociologu asociācija un LU SZF Socioloģijas nodaļa aicina uz diskusiju 2016. gada 12. februārī plkst. 16:00 par sociālo zinātņu pētījumu datu pieejamību Latvijā. Diskusija notiks LU SZF Lomonosova ielā 1a, Jesaja Berlina auditorijā.
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Zinātniskās pētniecības centrs sadarbībā ar SIA “Analītisko pētījumu un stratēģiju laboratorija” 2015. gada rudenī īstenoja pētījumu par Valsts Kultūrkapitāla fonda kultūras nozaru finansējuma sadalījumu. Pētījums ir tapis pēc Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) pasūtījuma.
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Zinātniskās pētniecības centrs un LKA Rīgas Kino muzejs rīko starptautisku zinātnisku konferenci Baltijas jūras reģiona dokumentālais kino: estētisks un sociāls fenomens. Konference notiks no 2016. gada 14.-16. aprīlim Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra un Audiovizuālās mākslas katedras ēkā, Teātra mājā Zirgu Pasts (Dzirnavu iela 46, Rīga). Konferences mērķis ir pievērsties Baltijas jūras reģiona valstu (Latvija, Lietuva, Igaunija, Polija, Dānija, Somija, Zviedrija, Krievija, Vācija) dokumentālajam kino, pētot galvenos virzienus un autorus, veidojot nacionālo kino salīdzinošo analīzi un atspoguļojot citas tēmas.
Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centrs 9. decembrī organizēja tiesību aizsardzības iestāžu un citu kultūrvēsturisko priekšmetu nelikumīgas aprites ierobežošanā iesaistīto iestāžu darbinieku apmācību / semināru saistībā ar kultūrvēsturisko priekšmetu identifikācijas un kultūras mantojuma tiesiskās aizsardzības jautājumiem. Apmācības tika organizētas pētniecības projekta „Risinājumu pilnveide kultūras objektu nelegālās aprites mazināšanai Latvijā” ietvaros sadarbībā ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju un Latvijas Nacionālo vēstures muzeju.